Heraklion - stolica Krety w pigułce. Jakie najlepsze atrakcje warto zobaczyć?

Grzegorz, 06.10.2023

Heraklion to tętniąca życiem stolica Krety położona w północnej części wyspy. Stanowi ważny węzeł komunikacyjny. Z jego portu wypływają promy do Pireusu, głównego portu kontynentalnej Grecji oraz na liczne wyspy morza Egejskiego.

Międzynarodowy port lotniczy Heraklion (HER) znajduje się tylko 5 kilometrów od centrum miasta. Jest wiele połączeń komunikacji publicznej, dlatego można szybko się przemieścić z lotnika do hotelu.

Heraklion dzięki rozbudowanej infrastrukturze turystycznej stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania największych atrakcji Krety takich jak starożytne miasta, pałace minojskie, czy plaża Elafonisi. Sama miejscowość jest bardzo interesująca i pełna zabytków. Godne uwagi są ciekawe muzea, które pomogą odkryć historię miasta Heraklion.

Wiele klimatycznych restauracji, zwłaszcza na nadbrzeżu umożliwi spróbowanie pysznej, lokalnej, greckiej kuchni. Dzięki licznym klubom miejsce przyciąga miłośników nocnej rozrywki. Jakie są najciekawsze zabytki Heraklionu? Które miejsca w największym mieście wyspy warto odwiedzić?

Z atrakcji turystycznych Heraklionu - twierdza Koules

Do najważniejszych atrakcji miasta należy twierdza Koules. Jest ona zarazem symbolem miasta Heraklion i znajduje się przy wejściu do portu. Zbudowana przez wenecjan w XVI wieku jest znana również jako Castello a Mare.

Z włoskiego tłumaczy się jako „zamek morski”. Przyjemny spacer linią brzegową wzdłuż falochronu prowadzi do głównego wejścia. Z daleka wygląda imponująco, a niedawno odnowione wnętrze robi duże wrażenie.

Twierdza zbudowana z kamieni jest typowym przykładem weneckiej architektury obronnej. Mury są bardzo grube a wnętrze jest podzielone na 26 pomieszczeń. Niesamowite widoki na morze i port w kierunku miasta można podziwiać, wchodząc po schodach na dach. Jeśli jest wietrznie, warto uważać na morską bryzę z fal rozbijających się o skały.

Popularnym nadmorskim kurortem z zamkiem jest również Bodrum nad morzem Egejskim w Turcji.

Muzeum Archeologiczne

W czasie zwiedzania Krety warto odwiedzić słynne na całym świecie Muzeum Archeologiczne w Heraklionie. Jest jednym z najważniejszych i najstarszych instytucji tego typu w Grecji.

Należy także do najpopularniejszych atrakcji Krety. Obecny budynek mieszczący eksponaty został zbudowany w latach 1937-1940. Powstał on w miejscu zajmowanym w okresie weneckim przez imponujący klasztor św. Franciszka, który uległ zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi w 1856 roku.

W muzeum znajdują się znaleziska archeologiczne z całej Krety. Na szczególną uwagę zasługuje unikatowa kolekcji z czasów minojskich. Obejmuje ona arcydzieła minojskiej sztuki, w tym tajemniczy i do dziś całkowicie nie rozszyfrowany dysk z Fajstos. Warto poświęcić również czas na oglądanie kolorowych fresków i miniaturowych posągów bogów i zwierząt, z których słynęli Minojczycy.

Historia miasta Heraklion - Loggia wenecka

Loggia Wenecka jest zaliczana do ciekawszych atrakcji Krety. Imponujący budynek jest położony w centrum miasta, w pobliżu starego portu. Ten gmach o eleganckiej architekturze, w którym obecnie mieści się ratusz, został zbudowany w XVII wieku i służył jako miejsce spotkań szlachty.

Uważana przez wielu za najlepiej zachowany wenecki budynek na Krecie jest warta szybkiego obejrzenia. Duża, zacieniona arkada pod łukami jest doskonałym miejscem aby uciec przed słońcem. W pobliżu znajdują się wąskie, klimatyczne uliczki z restauracjami z patio, a także ciekawe sklepy.

Z pięknych weneckich zabytków słynie również Kotor nad zatoką Kotorską w Czarnogórze.

Plaża Ammoudara


Niedaleko centrum Heraklionu znajduje się jedna z najlepszych plaż wyspy Krety - Ammoudara, ze złotym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Została ona wyróżniana prestiżową błękitną flagą.

Plaża rozciąga się około 6 kilometrów. Jest również dość szeroka, więc idealnie nadaje na spacery. Jeśli wieje wiatr, jest to jedno z najpopularniejszych miejsc do uprawiania kiteboardingu na Krecie.

Katedra św. Menasa

W czasie zwiedzania Heraklionu warto odwiedzić katedrę św. Menasa. Jest ona największym kościołem na Krecie i jednym z większych w Grecji. Ten imponujący budynek z XIX wieku poświęcony jest świętemu Menasowi, patronowi Heraklionu.

Katedra została zaprojektowana przez słynnego architekta Athanasiosa Mousisa. Świątynia może pomieścić 8000 osób i jest znana ze swojej bogatej ikonografii religijnej. Warto zwrócić uwagę na pięknie zdobione ściany wewnętrzne, freski w stylu bizantyjskim i wspaniały żyrandol.

Kościół Świętych Piotra i Pawła

Kościół Świętych Piotra i Pawła (Agios Petros i Agios Pavlos) w Heraklionie został zbudowany przez Cystersów w pierwszych latach dominacji weneckiej i następnie służył jako główna świątynia klasztoru dominikanów. W epoce weneckiej odbywały się tu pochówki przywódców Kandii (obecny Heraklion).

XII wieczna świątynia to jeden z najstarszych zabytków tego typu w Europie. Budynek doznał rozległych zniszczeń w wyniku trzęsień ziemi od XIV do XVIII wieku. Duże wymiary nawy środkowej (54 m długości, 15 m szerokości i 12 m wysokości) w połączeniu z brakiem przypór przyczyniło się do częściowego zawalenia obiektu.

Wraz z nadejściem panowania osmańskiego, kościół został natychmiast przekształcony w muzułmański meczet ku pamięci sułtana Ibrahima. Minaret został dodany na zewnątrz w południowo-zachodnim rogu. Inne elementy z okresu osmańskiego, które zostały odkryte podczas prac restauracyjnych, to mihrab meczetu, kamienne podłogi otaczającego terenu i piec ceramiczny.

W ostatnich dziesięcioleciach zarówno kościół, jak i niektóre budynki klasztoru zostały odrestaurowane, a okolice wywłaszczone i zorganizowano tam stanowisko archeologiczne związane z klasztorem weneckim.

Muzeum Historii Naturalnej Krety

Wizyta w Muzeum Historii Naturalnej na Krecie to idealna propozycja dla rodzin, spędzających wakacje 2023 w Grecji. Imponująca, nowoczesna placówka jest położone tuż przy nabrzeżu.

Atrakcje dla dzieci i dorosłych obejmują symulator trzęsienia ziemi i tsunami. Ponadto całe piętro poświęcone jest zwierzętom, które żyją lub kiedyś żyły w okolicach morza Śródziemnego.

Warto wypróbować wystawę iluzji, aby przeżyć niesamowite wrażenia. Na wystawie znajdują się również artefakty z Pałacu w Knossos. Wyświetlacze zawierają informacje w wielu językach. Budynek jest jasny i klimatyzowany stanowi dobrą ucieczkę od południowego upału w Heraklionie.

Z historii miasta Heraklion - fontanna Morosiniego

Fontanna Morosiniego znajduje się w centrum Starego Miasta w Heraklionie, niedaleko loggii. Jest to idealny punkt orientacji w czasie zwiedzania atrakcji w tej części miasta. Pochodząca z 1628 roku fontanna otoczona drzewami i kawiarniami stanowi centrum życia starego miasta.

Fontanna Morosiniego odegrała ważną rolę w dostarczaniu wody pitnej mieszkańcom Heraklionu. Pierwotnie była połączona z 14-kilometrowym akweduktem i doprowadzała wodę do miasta ze zboczy góry Juktas. Przywrócona do pierwotnego stanu po latach zaniedbań, dziś fontanna składa się z czterech lwów z wodą wylewającą się z ich pysków do sadzawki poniżej.