Atrakcje Teneryfy. Co zwiedzić na hiszpańskiej wyspie?

Grzegorz, 17.05.2023

Mówi się, że Teneryfa łączy w sobie cechy każdej z pozostałych Wysp Kanaryjskich. Interesująca przyrodniczo i kulturalnie wyspa na oceanie Atlantyckim szczyci się różnorodnym krajobrazem.

Z największych atrakcji Teneryfy warto wymienić Pico del Teide o wysokości 3718 metrów. Słynny wulkan to serce tej pełnej kontrastów wyspy. W miesiącach zimowych jego ośnieżone kontury zaskakują turystów kąpiących się w morzu.

Naturalne piękno Teneryfy zachwyca podróżników. Bujna roślinność rozwija się obok suchych obszarów. Na wyspie znajdują się plaże z wulkanicznej skały, czarnego piasku, ale są także z importowanym z Sahary złotym piaskiem. Po plażowaniu warto poddać się urokowi miasteczek i wiosek na Teneryfie.

Najpiękniejsze miasta Teneryfy takie jak Santa Cruz de Tenerife, Puerto de la Cruz i San Cristóbal de la Laguna oferują ciekawe możliwości zarówno w zakresie wypoczynku, jak i kultury.

Wszystko na największej i najbardziej zaludnionej wyspie archipelagu Wysp Kanaryjskich zachęca do korzystania z bogatej oferty atrakcji.

Najlepszy park wodny Siam Park znajduje się w południowej części wyspy. Co warto zwiedzić na Teneryfie?

Ciekawe miejsca Teneryfy: wioska i wąwóz Masca

Masca to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na Teneryfie, które warto odwiedzić. Ta mała górska wioska położona jest pośród gór Macizo de Teno we wschodniej części wyspy. Oferuje niesamowite widoki.

Pierwotnie, zanim Hiszpania skolonizowała Wyspy Kanaryjskie, była to osada zamieszkana przez Guanczów. Droga prowadząca do tego miejsca jest wąska z licznymi zakrętami. Istnieje wiele punktów widokowych, przy których można zatrzymać się , aby lepiej podziwiać okoliczne góry i samą wioskę.

W osadzie zaczyna się słynny wąwóz Masca, przez który prowadzi jeden z popularniejszych szlaków turystycznych Hiszpanii. Po przejściu pomiędzy imponującymi formacjami skalnymi dociera się do plaży o tej samej nazwie.

Stąd można popłynąć łodzią do miejscowości Los Gigantes. Można tam podziwiać malownicze klify. Aby wejść do wąwozu należy dokonać wcześniej bezpłatnej rezerwacji.


Santa Cruz de Tenerife - stolica Teneryfy

Santa Cruz de Tenerife to stolica Teneryfy od 1833 roku. Jest zarazem największym miastem na wyspie. Znajduje się w północnej części wyspy.

Spacer wąskimi uliczkami historycznego centrum pomaga odkryć szczególny charakter tego miejsca. Można tutaj podziwiać place z niezwykłą architekturą (nie należy przegapić Plaza Espana, największego w mieście) idealne do chłonięcia hiszpańskiego klimatu miasta.

Stolica wyspy Santa Cruz de Tenerife to miejsce pełne atrakcji z zakresu kultury, muzyki, historii i przyrody.

Awangardowy styl audytorium Adán Martín sprawia, że jest to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na Wyspach Kanaryjskich. Miejsce to jest siedzibą Orkiestry Symfonicznej Tenerife i gospodarzem wielu innych wydarzeń muzycznych.

Jeśli się podróżuje w czasie karnawału (zwykle pod koniec lutego), nie można przegapić tego wyjątkowego wydarzenia. Warte odwiedzenia są także fortyfikację zbudowane w celu ochrony miasta przed piratami.

Najciekawsza jest twierdza Castillo de San Juan Bautista z XVII wieku będąca atrakcją turystyczną Teneryfy, której nie mogą przegapić miłośnicy militariów. Obecnie znajduje się muzeum wojskowe.

Najciekawsze atrakcje Teneryfy - Barranco del Infierno

Główny szlak Specjalnego Rezerwatu Przyrody Barranco del Infierno należy do najciekawszych atrakcji wyspy. Położony na południu Teneryfy blisko popularnego kurortu Costa Adeje. Można go pokonać w około 3 godziny. Maksymalne nachylenie wynosi około 200 metrów, więc zalecamy przygotowanie się do drogi przed wyborem tej przechadzki.

Ponadto punkty widokowe po drodze i wodospad na końcu sprawiają, że jest to ciekawa propozycja dla wędrowców i miłośników natury. Należy pamiętać, że dostęp do tego wąwozu jest ograniczony, więc należy wcześniej dokonać rezerwacji.

Piesze wycieczki - nie tylko park narodowy Pico del Teide?

Podobnie jak w przypadku Costa Brava większość wczasowiczów przyjeżdża na Teneryfę, aby skorzystać z słońca i możliwości plażowania. Oczywiście na wyspie warto zobaczyć plaże Teneryfy Jednak największa z Wysp Kanaryjskich, tak samo jak portugalska Madera, ma o wiele więcej do zaoferowania.

Miłośników aktywnego wypoczynku zaciekawi pogląd, że to jedno z najlepszych miejsc do pieszych wędrówek, zwłaszcza zimą.

Teneryfa to wyjątkowa kraina wykuta przez ogień i wodę, stanowiąca swoistą ucztę dla zmysłów. Od rozległych krajobrazów wulkanicznych przywodzących na myśl powierzchnię Marsa, przez wilgotne lasy laurowe i postrzępione góry na północy które sięgają oceanu.

To wszystko sprawia, że Teneryfa jest idealnym miejscem na wakacje 2023 dla osób lubiących wysiłek fizyczny i piękną przyrodę. Wędrówki po wyspie niezmiennie odbywają się w cieniu majestatycznego wulkanu Teide. Spacerując w park narodowym Teide można podziwiać krajobraz składający się z kraterów, skamieniałej lawy, zadziwiających kolorów i imponującej gamy formacji wulkanicznych.

Dla osób lubiących wyzwania przygoda na najwyższym punkcie Hiszpanii to jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Jeśli lubisz góry i morze, Teneryfa to dla Ciebie idealny kierunek na wakacje.

Jest tam jeszcze dużo więcej do odkrycia. Teneryfa oferuje ponad 960 kilometrów doskonałych szlaków. Warto odkryć czarujące wybrzeże ze wspaniałymi klifami, plażami z czarnym piaskiem i idyllicznymi wioskami rybackimi.

W głębi lądu wszędzie można znaleźć widoki przywodzące na myśl zaginiony świat, z głębokimi wąwozami, dolinami i kwitnącymi lasami. Najbardziej imponujące szlaki turystyczne na Teneryfie koncentrują się w parku narodowym Teide i górach Teno.

Wyspy Kanaryjskie są doskonałą propozycją spędzenia urlopu w czasie zimy. Wtedy temperatura zachęca to beztroskiego trekkingu po najciekawszych atrakcjach teneryfy.

Wczasowicze lubiący łączyć beztroskie leniuchowanie z aktywnym wypoczynkiem powinni rozważyć również Macedonię Północną jako cel wakacyjnej podnóży latem 2023. Wyjątkowe połączenie gór Galiczica i jeziora Ochrydzkiego sprawiają, że miłośnicy pieszych wędrówek będą zachwyceni tym miejscem.

Największe atrakcje historyczne - Piramidy?

Nie trzeba jechać do Egiptu, aby zobaczyć zapierające dech w piersiach piramidy. Kanaryjska wyspa Teneryfa słynie z piramid schodkowych Güímar.

Imponujący kompleks o powierzchni 64 000 m2 nadal istnieje wyłącznie dzięki determinacji norweskiego etnografa i odkrywcy Thora Heyerdahla (1914-2002). Jeden z najbardziej znanych Norwegów, który na tratwie Kon-Tiki przepłynął z Ameryki Południowej do Polinezji był pasjonatem starożytnych kultur. Heyerdahl podjął się ratowania piramid Güímar, którym groziła rychła zabudowa. I zwyciężył.

Dzięki jego wysiłkom można dziś podziwiać Parque Etnográfico y Jardín Botánico Pirámides de Güímar (Park Etnograficzny i Ogród Botaniczny Piramid Güímar). W okolicy znajduje się w sumie sześć piramid schodkowych, które można zwiedzać.

Po drodze odwiedzający poznają fakty dotyczące budowy piramid i mogą docenić precyzję, z jaką zostały wycięte kamienie tworzące te struktury, a także stopnie prowadzące na wierzchołek. Zwiedzający dowiedzą się również o wulkanicznym pochodzeniu kamienia.

Znajduje się tutaj muzeum, audytorium i rozległe ogrody krajobrazowe. Pochodzenie piramid w Güímar jest niepewne. Niektórzy przypisują je starożytnym cywilizacjom, podczas gdy inni uważają, że są to kopce utworzone przez rolników.


Grzegorz

Powiązane oferty

Hiszpania / Majorka / Cala Ratjada

Bella Mar (Cala Ratjada)

16.10.2024 - 19.10.2024 (3 dni)

Śniadanie, Warszawa , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU
1 765 zł 1 344 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Lloret De Mar

Hotel Alegria Mariner

15.10.2024 - 18.10.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU
5 268 zł 1 368 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Malgrat de Mar

Hotel Alegria Maripins - Malgrat de Mar

08.10.2024 - 11.10.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM PLAC ZABAW
4 622 zł 1 372 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Lloret De Mar

Hotel Alegria Plaza Paris

15.10.2024 - 18.10.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM SPA
5 288 zł 1 388 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Lloret De Mar

Hotel Alegria Sun Village

08.10.2024 - 11.10.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM SPA
4 644 zł 1 394 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Santa Susanna

Hotel Alegria Caprici Verd - Santa Susanna

22.10.2024 - 26.10.2024 (4 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU BASEN KRYTY PLAC ZABAW
1 800 zł