Wakacje 2022 w Macedonii? Dlaczego warto?

Rego-Bis, 14.03.2022

Jak dotrzeć do Macedonii Północnej?

Kraj dysponuje dwoma międzynarodowymi lotniskami: w stolicy kraju Skopje oraz w Ochrydzie w południkowo wschodniej części Macedonii. Port lotniczy im. Św. Pawła Apostoła w Ochrydzie zapewnia niezwykle szybką i dogodną podróż do kurortów położonych nad przepięknym jeziorem Ochrydzkim. Z Warszawy leci się trochę ponad dwie godziny, natomiast z Katowic można dotrzeć samolotem w czasie poniżej dwóch godzin. Wielką zaletą jest lokalizacja lotniska, zaledwie 10 kilometrów od centrum miasta Ochryda. Z tego powodu dotarcie do kurortów położonych nad jeziorem Ochrydzkim nie powinno zająć więcej niż 30 minut. Osoby ceniące niezależność i swobodę w czasie wakacji mogą dotrzeć do Macedonii własnym samochodem. Dystans pomiędzy Katowicami i Ochrydą to mniej niż 1500 kilometrów. Najpopularniejsza trasa wiedzie przez Słowację, Węgry i Serbię. Większość drogi pokonuje się autostradami. Na Słowacji i Węgrzech można wcześniej wykupić winietę elektroniczną. W przypadku Serbii i Macedonii płaci się na bramkach. W czasie podróży można zatrzymać się na nocleg i zwiedzanie na Węgrzech np. w Budapeszcie, urokliwym Szentendre czy ciekawym Segedynie na samym południu kraju. W Serbii z miejsc, które są łatwo dostępne z głównej autostrady A1 warto wymienić stolicę Belgrad, Nowy Sad zwany serbskim Krakowem czy Smederevo z twierdzą położoną nad Dunajem. Osoby nie lubiące podróży lotniczych, ani prowadzenia samochodu na dłuższych trasach w sezonie letnim mogą się zdecydować na podróż do Macedonii komfortowym autokarem.

Baza noclegowa

Macedonia dysponuje zróżnicowaną baza noclegową. Począwszy od nowoczesnych, luksusowych hoteli w opcji all-inclusive, poprzez przytulne hotele butikowe w centrum miast (np. Ochrydy), kończąc na niewielkich kwaterach prywatnych. Zaplecze dużych hoteli jest dobrze rozbudowane. Dysponują one basenami, centrami spa, boiskami sportowymi i serwisem plażowym.

Przyroda

Do Macedonii warto wybrać się w nad przepiękne jezioro Ochrydzkie. Woda w jednym z najstarszych jezior w Europie jest krystalicznie czysta i w sezonie letnim utrzymuje się przyjemna do kąpieli temperatura. W sąsiedztwie jeziora znajdują się masywy górskie Jablanica (najwyższy szczyt Crn Kamen („Czarny Kamień”) 2,257 m oraz Galiczica (po stronie macedońskiej Magaro 2255 m). Połączenie gór i wody jest niesamowite, co zapewnia spektakularne widoki. Miłośnicy aktywnego wypoczynku z całą pewnością nie będą zawiedzeni. Istnieje wiele interesujących szlaków spacerowych i górskich. Osoby zainteresowane mogą więcej poczytać na ten temat we wpisie: Aktywny wypoczynek nad Jeziorem Ochrydzkim. Podróżnicy lubiący nutkę adrenaliny mogą zobaczyć Galiczice w ramach dostarczającej emocji wycieczki jeep safari.

Zabytki

Macedonia obfituje w interesujące zabytki z różnych okresów historycznych. Do najważniejszych stanowisk archeologicznych z okresu starożytności należą Stobi oraz Heraclea Lyncestis położona w drugim co do wielkości mieście Macedonii - Bitoli. Bardzo ciekawy teatr antyczny wciśnięty pomiędzy dostojne budynki mieszkalne znajduje się w Ochrydzkie. Miłośnicy zabytkó średniowiecznych (zwłaszcza sakralnych) muszą odwiedzić najważniejsze miasto nad jeziorem Ochrydzkim. We wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO Ochrydzie znajduje się bardzo wiele pięknych cerkwi o dużym znaczeniu historycznym. Na miastem dominuje twierdza Cara Samuela zbudowana pod koniec X wieku. Turyści spragnieni orientalnych doznać powinni odwiedzić zabytkowe czarszije, czyli dzielnice tureckie w Skopje i Ochrydzie.

Kuchnia

Macedońska kuchnia jest uważa za jedną z najlepszych na Bałkanach. Można skosztować tutaj doskonałych ryb czy sałatek przygotowywanych ze świeżych produktów. Miłośnikom Bałkanów nie trzeba przedstawiać burka, czyli idealnej przekąski na śniadanie czy doskonałego słodkiego deseru baklawy. Istnieje szeroki wybór mięs grillowanych takich jak choćby czewapy. Warto skusić się na regionalne dania ba przykład tawcze grawcze (podobne do fasolki bretońsku) czy wspaniałą pastrmaliję (ciasto chlebowe z mięsem).