Uroki Riwiery Makarskiej

Rego-Bis, 30.10.2020

Riwiera Makarska

Riwiera Makarska, wraz z sercem regionu, czyli miejscowością Makarska, oraz mniejszymi miejscowościami, wprost idealnymi na rodzinne wakacje, jak np. Igrane, Drvenik czy Podgora, jest bardzo popularną wakacyjną destynacją Polaków. Sama Makarska zlokalizowana jest w południowo-wschodniej Dalmacji, u podnóża masywu górskiego Biokovo, około 60 km na południe od pięknego miasta Split, co sprawia że jest idealną bazą wypadową na wycieczki po okolicy. Unikatowe położenie i cudowne widoki sprawiły, że miejsce cieszy się ogromnym powodzeniem. Riwiera Makarska jest regionem, w którym skaliste, wysokie góry, wpadają niemal wprost do morza i łączą się z pasem plaż otoczonych sosnowymi laskami.

Plaże w tym regionie są dość szerokie i ciągną się w nieskończoność. Riwiera posiada około  40 km żwirowych plaż! Bez względu więc na miejscowość, którą wybierzemy, znajdziemy dla siebie odpowiedni fragment żwirkowego wybrzeża otoczonego sosnowym laskiem, który może przynieść ukojenie od upalnego słońca. Wypoczywając w tych okolicach, np. w Igrane, Drveniku czy Podgorze, oczywiście odwiedzić Makarską. Miasteczko pozornie wydaje się dość młode, jednak jego historia jest bardzo długa. Okolica ucierpiała niestety podczas II wojny światowej, a to co pozostało po tym czasie, zostało zniszczone przez silne trzęsienie ziemi w 1962 roku. W związku z tym, mimo że powstanie pierwszej tutejszej osady datuje się już na VI wiek, a na przełomie XV/XVI wieku istniała już osada zwana „Makarską”, tutejsza zabudowa jest raczej nowoczesna, a tzw. starówka powstała w obecnej formie dopiero w drugiej połowie XX wieku. Historia miasteczka sięga czasów antycznych, gdy mieściła się tu rzymska osada, którą kolejno podbili Goci, a następnie Słowianie. Słowiańscy przybysze cenili to miejsce, traktując je jako ważny punkt strategiczny, z którego obserwowali weneckie statki. Przez pewien czas panowali tu chorwacko-węgierscy królowie, których na moment w XVI wieku podbili Turcy. Ich panowanie nie trwało długo, bo szybko tereny odbiła Wenecja. Po upadku Republiki Weneckiej ziemie weszły pod władanie Habsburgów, aż w końcu stały się częścią Chorwacji. Mimo że Makarska nie jest kojarzona z bałkańską przysłowiową „beczką prochu”, to miasto przeszło naprawdę wiele, a jego historia jest długa, barwna i ciekawa.

Makarska

Dziś to spokojne miasto, które stało się nowoczesnym kurortem, pełnym barów, restauracji, słynące z przepięknych plaż. Jednym z najważniejszych, sztandarowych zabytków Makarskiej jest katedra św. Marka, której historia nawiązując do Wenecji, sięga XVIII wieku. To jeden z budynków, który ucierpiał podczas trzęsienia ziemi. Mimo iż jego wygląd nawiązuje do dawnych tradycji, forma budynku uległa zmianie w XX wieku, kiedy kościół był odbudowywany. Przed świątynią znajduje się barokowa fontanna oraz pomnik poety Andriji Kačić Miošicia stworzony w 1890 roku. Zwiedzając miasto, po odwiedzinach katedry, warto wybrać się do Muzeum Miejskiego oraz do Klasztoru Franciszkanów z 1614 roku, w którym znajduje się Muzeum Malakologiczne z największym zbiorem muszli w Europie! Ciekawostki miasta stanowią także: małe sanktuarium Vepric zlokalizowane na obrzeżach Makarskiej u podnóży gór Biokovo oraz Półwysep św. Piotra.

Riwiera Makarska, Chorwacja

Półwysep ten stanowi jeden z najbardziej klimatycznych zakątków miasta. Można na niego dotrzeć spacerując promenadą. Zlokalizowany jest tu mały kościółek, latarnia morska oraz pomnik św. Piotra. Miejsce stanowi przepiękny punkt widokowy, wprost idealny do podziwiania wschodu i zachodu słońca. Wokół pomnika znajdują się barierki, gdzie zakochani tradycyjnie zawieszają kłódki.

Riwiera Makarska

Riwiera Makarska jest także miejscem oferującym w swojej okolicy wiele atrakcji przyrodniczych, takich jak pobliskie wyspy Hvar i Brač, na które regularnie odbywają się rejsy oraz pasmo górskie Biokovo. Wspomniany masyw to część Gór Dynarskich, mający około 36 km długości i niecałe 10 km szerokości. Góry, majestatycznie wznoszące się nad wybrzeżem, charakteryzują się bardzo stromymi wapiennymi ścianami. Najwyższym szczytem jest Sveti Jure, który jest drugim najwyższym szczytem Chorwacji. Po drodze na niego znajdują się punkty widokowe, dzięki czemu taka wyprawa obfituje w niebywale piękne widoki i umożliwia zrobienie dużej liczby zdjęć. W czasie wakacyjnym można odnaleźć oferty górskich wycieczek. Warto skorzystać z takiej możliwości i wybrać się na szczyt, zwłaszcza późnym popołudniem, by podziwiać z góry malowniczy zachód słońca wpadającego do morza. 

Riwiera Makarska łączy w sobie góry i morze. Wszystko to dopełnia soczysta, śródziemnomorska zieleń oraz piękne szerokie plaże. Region pełen jest kurortów, zarówno tych tętniących życiem, takich jak sama Makarska, jak i tych spokojniejszych, gdzie można zaznać prawdziwego relaksu.