Pogradec i najgłębsze jezioro na Bałkanach

Rego-Bis, 10.06.2021

Pogradec, miasto nad Jeziorem Ochrydzkim


Dzisiaj o urokliwym miejscu w Albanii. O mieście Pogradec, leżącym nad jeziorem ochrydzkim.
Pogradec jest bardzo zielonym miastem, leżącym przy samej granicy z Macedonią. Jest znane w Albanii z powodu położenia nad jednym z największych i najpiękniejszych jezior na Bałkanach – jeziorem Ochrydzkim. Jego wymiary to 32km długość i 17km szerokość. Jezioro należy do Macedonii i Albanii, ale to głównie Macedonia posiada bogatą bazę turystyczną w tej części kraju. Jezioro jest najstarszym jeziorem w Europie i liczy sobie około 3mln lat. Jezioro od 1979 roku jest wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Po stronie albańskiej najpiękniejsza plaża jest właśnie w Pogradecu.
Pogradec to idealne miejsce na weekendowy wypad, będąc przejazdem w okolicy. Urzeka swoją soczyście zleconą florą, której próżno szukać w Albanii w sezonie letnim. Jezioro jest krystalicznie czyste, noce rześkie, a powietrze świeże.

Co warto spróbować będąc w Pogradecu?


Koniecznie spróbujcie słodkowodnej ryby występującej na świecie tylko w jeziorze Ochrydzkim. Mowa tu o rybie Koran Salmo letnica – gatunek ryby z rodziny łososiowatych.
Talerz ryby z frytkami i sałatką to koszt około 10€.
4 km na wschód od Pogradeca leży bardzo urokliwy Park Narodowy Drilon. Jest to miejsce, które naprawdę warto zobaczyć będąc w okolicy.
Polecam spacer nad urokliwym kanałem wśród mocno zielonej roślinności. Frajdą dla dzieci będzie widok gęsi, łabędzi, pawi i kaczek, które można karmić chlebem. Na środku kanału znajduje się urokliwa restauracja, gdzie można zjeść smaczny obiad.


Za niewielką opłatą (4€) można przepłynąć cały kanał drewnianą łodzią.
Kilka kilometrów za miastem znajduje się urokliwa wioska Tushemisht gdzie po wizycie w parku Drilon możemy się wybrać na kawę w jednej z wielu kawiarni nad brzegiem jeziora.


Kilometr dalej na wschód znajduje się urocza wioska Tushemisht, gdzie po wizycie w Drilonie możecie wybrać się na popołudniową kawę, w jednej z wielu kafejek wśród kanałów.