Królestwo ptaków w kraju orłów (Albania) ?

Rego-Bis, 24.12.2022

Albania jest nazywana przez Albańczyków Shqipëria, co się tłumaczy jako kraina orłów. Sama już nazwa sugeruje, że miłośnicy ornitologii nie będą zawiedzeni tym pięknym bałkańskim krajem. Awifauna jest bardzo bogata, w Albanii odnotowano 354 gatunki ptaków, z czego 19 jest zagrożonych globalnie. Przybrzeżne tereny podmokłe wzdłuż wybrzeża Adriatyku są szczególnie ważne dla wielu gatunków ptaków wodnych. Przebiega przez nie główna trasa ptaków wędrownych, znana również jako „trasa wschodniego Adriatyku”. Niektóre miejsca docelowe to np. Divjaka-Karavasta, gdzie można spotkać pelikana dalmatyńskiego i inne gatunki wodne gniazdujące w koloniach. Okolice Gjirokastry to siedziba globalnie zagrożonego sępa egipskiego. Interesujące gatunki ptaków można spotkać nad jeziorem Szkoderskim, największym na Bałkanach. Jakie ptaki można spotkać w Albanii ? Jakie gatunki są najciekawsze ? 

Orzeł przedni (Aquila chrysaetos)

Orzeł przedni jest narodowym symbolem Albanii, kraju znanego również jako „kraina orłów”. Również w fladze Republiki Albanii znajduje się stylizowany dwugłowy orzeł. Ten majestatyczny drapieżnik wzbija się w albańskie niebo, skąd nagle nurkuje. Poluje m.in. na zające, króliki.
Chociaż orzeł przedni jest drapieżnikiem wierzchołkowym, należy do kategorii gatunków zagrożonych z powodu nielegalnego handlu i utraty naturalnych siedlisk. W ostatnich dziesięcioleciach liczba par orłów przednich zmniejszyła się o połowę. Jednak orzeł przedni nadal żyje na skalistych szczytach albańskich Alp (Góry Przeklęte). Duży drapieżnik ma szerokie skrzydła o rozpiętości od 1,8 do około 2,5 metra  i jest ubarwiony na ciemnobrązowo.

Pelikan dalmatyński (kędzierzawy, Pelecanus crispus)

Pelikan dalmatyński jest największym ptakiem z rodziny pelikanów i zarazem jednym z największych gatunków ptaków na świecie. Szary jest dominującym kolorem na jego ciele i piórach, a jego dolna żuchwa w okresie lęgowym zmienia kolor na czerwony. Pelikan waży do około 15 kilogramów, co czyni go najcięższym stworzeniem latającym na świecie. Osiąga rozpiętość skrzydeł od 2,7 do 3,2 metra. Niektóre kolonie pelikanów dalmatyńskich rozmnażają się w wodach laguny Parku Narodowego Divjakë-Karavasta w zachodniej Albanii. To piękne, rzadkie stworzenia są krytycznie zagrożone w Albanii i we wszystkich innych krajach, w których się rozmnażają i migrują.

Sęp egipski (Neophron percnopterus)

Sęp egipski należy do małych sępów Starego Świata. Ich dorosłe upierzenie jest białe, a na skrzydłach i ogonie znajduje się kilka czarnych piór. Upierzenie szybko matowieje z powodu zwyczaju ptaka skradającego się wokół zdobyczy, czekającego na swoją kolej na ziemi, która zwykle jest zakurzona, więc przed linieniem pióra są bardziej beżowe niż czysto białe. Osobniki czasami pokrywają się również glebą zawierającą tlenek żelaza, co sprawia, że ​​ich upierzenie jest różowawe. Sęp egipski jest najmniejszy z czterech europejskich gatunków sępów a zarazem najbardziej zagrożony. Coroczne przybycie sępów egipskich do Albanii z ich zimowisk w Afryce było używane przez miejscową ludność jako znak nadejścia wiosny. Lokalnie sęp egipski jest znany jako koń kukułki, ponieważ sądzono, że mniejszy ptak wykorzystywał sępa jako środek transportu podczas ich corocznej wiosennej migracji.

Flaming różowy (Phoenicopterus roseus)

Spośród sześciu gatunków flamingów na świecie, flamingi różowe są najbardziej rozpowszechnionym. Charakteryzują się atrakcyjnym ubarwieniem i wyglądem. Ich pióra są różowo-białe, pokrywy skrzydeł czerwone, a lotki pierwotne i wtórne czarne. Mają długie różowe dzioby z czarną końcówką, żółte oczy i długie różowe nogi. Samiec jest większy od samicy. W Albanii można je spotkać na słonych bagnach Narta, położonych w granicach obszaru chronionego krajobrazu Vjosa-Narta.