Ochryda - perła Bałkanów

Rego-Bis, 11.08.2020

Ochryda to najsłynniejsze miasto Macedonii Północnej, zlokalizowane malowniczo nad Jeziorem Ochrydzkim, uznawanym za jedno z najstarszych i najczystszych jezior w Europie. To słynny ośrodek turystyczny, pełen zabytków, obfitujący w piękne widoki. Miasto jest jednym z najdłużej zamieszkanych osiedli ludzkich na naszym kontynencie i prawdopodobnie nazwa jeziora zaczerpnięta jest właśnie od nazwy miasta, a nie odwrotnie. Miasto niegdyś zlokalizowane było na szczycie jednego z wzgórz. Przybyli tu Słowianie mówili o osadzie dosłownie „na wzgórzu”, czyli „vo hrid”. 

Miasto ma niezwykle długą historię, było bogatym ośrodkiem, o który spory toczyły Rzym z Konstantynopolem. Region ten podbili Bułgarzy. Czas upadku pierwszego państwa bułgarskiego, był czasem świetności Ochrydy. W latach 990-1015 r. miasto stało się stolicą państwa cara Samuela, po którym do dziś została tu słynna twierdza. Nadszedł czas dominacji Bizancjum, królestwa Serbii, kolejno Turków Osmańskich. Docierały tu wpływy różnych mocarstw, po których do czasów obecnych widoczne są ślady w kulturze i zabytkach, dzięki czemu miasto jest aż tak ciekawe i barwne. Jednym z symboli miasta jest cerkiew Świętego Jana Teologa w Kaneo zlokalizowana nad brzegiem jeziora, w dzielnicy Kaneo. Podobno świątynia zbudowana jest w taki sposób, że każde zrobione tu zdęcie jest udane. Można przespacerować się tu z centrum, bądź dopłynąć łódeczką. Przy schodach, które prowadzą do cerkwi zaaranżowano małą przystań, do której można dopłynąć, bądź z której można wypłynąć w rejs po jeziorze, po zwiedzeniu cerkwi. Zwiedzanie, po wyjściu ze świątyni, można kontynuować, ponieważ za cerkwią znajduje się promenada prowadząca do Twierdzy Cara Samuela. 

Słynna cerkiew była jedną z 365 istniejących tu niegdyś świątyń. Było ich tyle, że każdego dnia roku, można było udać się do innego miejsca modlitwy. Cerkiew Świętego Jana Teologa w Kaneo została wybudowana w XIV lub XV wieku. Wyposażenie świątyni jest jednak dużo nowsze, pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, ponieważ w czasie dominacji tureckiej na Bałkanach, budynek stał się dość zaniedbany. Dziś wyglądem przypomina czasy świetności, a jej usytuowanie na klifie sprawia, że spacer w to miejsce zawsze obfituje w niebywałe wrażenia. Nieco starsza jest tutejsza twierdza, której powstanie datuje się na X-XI wiek. Mury twierdzy obejmowały niegdyś wzgórze, na którym według podań powstała pierwsza tutejsza osada, ta od której pochodzi dzisiejsza nazwa miasta. Dziś z tego miejsca można podziwiać piękną panoramę Ochrydy z widokiem na jezioro, jak i widok górzystego Parku Narodowego Galiczica.

Ochryda, parasole

Najstarszym zabytkiem miasteczka jest antyczny teatr. Co prawda, zachowała się tylko dolna część budynku, ciężko więc wyobrazić sobie jak był wielki, a nawet obiektywnie określić ile mógł pomieścić osób. Pozostałości zachowane są w bardzo dobrym stanie i będąc w Ochrydzie, nie można ominąć tego zabytku. Innym miejscem historii, będącym obowiązkowym podczas zwiedzania miasta, jest cerkiew świętego Pantelejmona, którą według legendy zbudował Klemens ochrydzki, czyli uczeń słynnych Cyryla i Metodego. Podobno tu właśnie tu Klemens stworzył pismo Słowian – cyrylicę, która stanowiła uproszczenie głagolicy autorstwa jego nauczycieli. W czasach Imperium Osmańskiego, cerkiew została przekształcona w meczet.

Starówka Ochrydy pełna jest brukowanych uliczek oraz domków z pomarańczowo-czerwonymi ceglastymi dachami. Poniżej starówki rozciąga się promenada pełna restauracji, kawiarni i barów oraz port i molo. Aura miasta gwarantuje, że spacer po okolicy będzie idealnym relaksem. Jezioro, otoczone przez plaże, daje szanse na beztroską zabawę i zażywanie kąpieli wodnych i słonecznych. Okolica, która już w 1980 roku została uznana przez UNESCO za część światowego dziedzictwa, to gwarancja idealnego miejsca na wypoczynek i zwiedzanie. Dodatkowym atutem jest lokalna kuchnia. Pełna wpływów tureckich, greckich i słowiańskich krajów byłej Jugosławii. Macedonia Północna będąca sercem półwyspu, gdzie krzyżują się wszystkie drogi i wpływy, może się szczycić też różnorodną kuchnią! Oprócz zasmakowania tutejszych specjałów, w tym obowiązkowo tradycyjnego dania z fasoli tavče gravče, będąc w Ochrydzie należy zakupić ochrydzką perłę! To błyskotka absolutnie unikatowa, dostępna tylko tutaj. Perły są wykonywane ręcznie, nie są darem małży, jednak powstają z łusek ryb występujących tylko w Jeziorze Ochrydzkim, nazywających się płaszica. Perły nie są tanie i trudno uwierzyć, że biżuteria sprzedawana w kramach z pamiątkami to właśnie „te” perły. Chcąc nabyć te wyjątkowe pamiątki należy udać się do sklepów jednej z dwóch tutejszych rodzin, które wytwarzaniem pereł zajmują się od lat – Talevi i Filevi to gwarancja zakupu prawdziwej ochrydzkiej perły!

Ochryda to miejsce, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością! W mieście znajduje się Muzuem Piśmiennictwa Słowiańskiego, Muzeum Ikon, 25 km na południe od Ochrydy zlokalizowany jest Monastyr św. Nauma oraz Muzeum na Wodzie. W Ochrydzie odbywa się festiwal teatralny Ochrydzkie Lato oraz festiwale folklorystyczne: folkloru bałkańskiego oraz bałkańskiej muzyki ludowej. W miasteczku znajduje się też wiele barów i miejsc rozrywki, z których najbardziej znany jest bar Cuba Libre. 
Ochryd to miasto wielu możliwości. Magiczna atmosfera zabytkowej zabudowy, przeplata się z nowoczesną infrastrukturą turystyczną. Uzupełnieniem całości są piękne plaże nad jeziorem oraz pyszna kuchnia. Miejsce, gdzie można spacerować długimi wieczorami i wypoczywać zażywając kąpieli. Idealne na wakacje!

Powiązane oferty