Nieznana strona Chorwacji - ciekawostki

Rego-Bis, 30.07.2020

Chorwacja to niezwykle różnorodny kraj! Mimo iż kojarzy się głównie z Adriatykiem i plażami, jest to kraj górzysto-wyżynny, którego linia brzegowa obfituje w wyspy! Jest tu ich około 1200, z czego tylko 47 są zamieszkane.  Największymi chorwackimi wyspami pod względem wielkości są Cres i Krk, kolejno: Brač i Hvar. Wyspa Brač słynie ze złóż białego kamienia, przypominającego marmur – właśnie jego użyto przy budowie Białego Domu w Waszyngtonie, parlamentów w Wiedniu i Budapeszcie, Bazyliki św. Piotra i Pawła w Watykanie oraz słynnego Pałacu Dioklecjana w Splicie, a jedna z plaż na wyspie Brač – Zlatni Rat (Złoty Róg) uznawana jest za najpiękniejszą w Europie! A Hvar? To wyspa nazywana „lawendową wyspą”, ponieważ  na wyspie w okolicy  miejscowości Brusje, znajdują się rozległe pola lawendy. 

Chorwacja zróżnicowana jest pod względem klimatu – w górach lata są dość łagodne, a zimy śnieżne i mroźne (są tu także kurorty narciarskie!), zaś na wybrzeżu lata są upalne i gorące, a zimy łagodne i deszczowe.

Wyspa Hvar, pola lawendy

Chorwacja jest także zróżnicowana pod względem kulturowym i ma niesamowitą historię – sięgało tu Imperium Karola Wielkiego, panowali Węgrzy i Habsburgowie, część ziem znajdowała się pod wpływami Turków Osmańskich, nie bez znaczenia dla dziejów Chorwacji były rządy Napoleona, Cesarstwa Austriackiego oraz Austro-Węgier. Chorwacja była częścią Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, kolejno Jugosławii aż w 1991 roku ogłosiła niepodległość i niepodlegle trwa do dziś.
Pomimo iż Chorwacja od 2013 roku jest członkiem Unii Europejskiej, środkiem płatniczym jest tutaj kuna. Wyraz ten, w dosłownym tłumaczeniu, oznacza to samo co po polsku. Kuna to małe zwierzątko cechujące się pięknym futerkiem. W średniowieczu futerko kuny było na terenach dzisiejszej Chorwacji bardzo drogie i służyło za jeden z najbardziej wartościowych środków płatniczych. I z czasem tak się już przyjęło – że należy płacić „w kunach”.

Chorwacja obfituje w liczne wydarzenia kulturalne i imprezy, jednym z nich jest trzeci największy w Europie Karnawał – Karnawał w Rijece. Zwyczaj sięga jeszcze czasów pogańskich. Wtedy to, w okresie zimowym, mieszkańcy ówczesnych ziem chorwackich zakładali na twarze maski wykonane z kory drzew, które przedstawiały straszne motywy. Wierzyli, że poprzez modlitwy do dobrych duchów, tradycyjny taniec i składanie ofiar z płodów natury, odpędzą nieprzyjemną zimę i towarzyszące jej złe emocje oraz problemy. Po odbyciu wszystkich zwyczajowych rytuałów, ponownie przychodziło słońce i rozpoczynała się kalendarzowa wiosna. Tradycje są kontynuowane do dnia dzisiejszego, a od 1995 roku Rijeka jest pełnoprawnym członkiem Europejskiej Fundacji Miast Karnawałowych.
 

Riwiera Makarska i Dubrovnik

Jedną z najczęściej wybieranych destynacji przez Polaków jest Riwiera Makaraska, której serce stanowi miejscowość Makarska, gdzie w Klasztorze Franciszkanów ma siedzibę najlepiej zaopatrzone w Europie Muzeum Muszli, które gromadzi niezwykle bogatą kolekcję okazów z całego świata.

W klasztorze Franciszkanów w Dubrovniku znajduje się zaś najstarsza apteka w Europie, założona w 1317 roku. Dubrovnik nazywany jest „Perłą Adriatyku”, jest to bardzo klimatyczne miasto z niezliczoną ilością wąskich uliczek, z długą i ciekawą historią, otoczone grubymi, zachowanymi w świetnym stanie murami.
Najdłuższe mury obronne w Europie, zwane „europejskim Murem Chińskim” znajdują się około 50 km od Dubrovnika – w miejscowości Ston. Ston jest także miasteczkiem słynącym z najlepszych małży i ostryg. Co roku odbywa się tu festiwal tych przysmaków!

Dubrovnik , Ston, mur obronny

W wielu miastach Chorwacji, nie tylko w Dubrovniku, kręcono serial „Gra o tron” – zdjęcia do serialu odbywały się także w Szybeniku, na wyspie Hvar, w Parku Narodowym Krka oraz Splicie i w Trogirze. Dwa miasta wspomniane jako ostatnie są przepiękne i także warte zobaczenia – całe stare miasto Splitu to dawny pałac cesarza Dioklecjana.