Nieodkryte zakątki Macedonii Północnej

Rego-Bis, 12.11.2020

Do tej pory Macedonia Północna kojarzona była przede wszystkim z zabytkowym miastem Ochryda oraz malowniczym Jeziorem Ochrydzkim, którego wybrzeże obfituje w piękne plaże. Wiele osób zna Macedonię Północną ze względu na nietypową stolicę kraju, pełną kontrastów, ze starym bazarem oraz nowymi pomnikami stylizowanymi na antyczne. Skopje to naprawdę nietypowe miejsce! Kiedy te dwa miasta zachwycą i czuje się niedosyt Macedonii Północnej i chęć jej poznania, można zagłębiać się w ten kraj dalej. Podczas wypraw aktywnych, bardziej tradycyjnych, pełnych malowniczych krajobrazów, wprost idealnych dla osób kochających fotografować. Macedonia Północna to także region Tikvesh znany z winnic, malownicze jezioro Dojran czy Park Narodowy Pelister. 
 

Skopje i Kanion Matka

Będąc w okolicach magicznej stolicy kraju, czyli Skopje, na pewno warto odwiedzić także słynny Kanion Matka oddzielający od siebie dwa pasma górskie: Jakupica i Suva Gora. Tutejsze widoki zapierają dech w piersiach, a ponadto miejsce słynie z bogatej fauny i flory, niewielkich starych cerkwi oraz z tras spacerowych. Jedną z największych atrakcji kanionu jest jaskinia Vrelo, która przez wielu uznawana jest za najgłębszą podwodną jaskinię świata. Wewnątrz znajdują się dwa jeziorka oraz charakterystyczne formacje skalne. Kierując się na południowy wschód od kanionu, po około dwóch godzinach jazdy można się dostać do słynnego, znanego z produkcji wina regionu Macedonii Północnej, czyli Tikvesh. Tradycja winiarstwa ma tu ponad 120 lat, a malownicza zielona równina przyciąga z roku na rok coraz więcej osób chcących zasmakować tutejszych wyrobów. Jedną z najbardziej znanych tutejszych winnic jest Popova Kula, po której to regularnie odbywają się wycieczki połączone z degustacjami. Poszukując innych, nie bardzo znanych atrakcji Macedonii Północnej, można odwiedzić także Jezioro Dojran, znajdujące się na granicy z Grecją. Ze względu na śródziemnomorski klimat, roślinność jest tu niesamowicie różnorodna, zaczyna kwitnąć już wczesną wiosną i nie przekwita aż do późnej jesieni. Typowym widokiem są tutaj łodzie rybackie i chaty zbudowane na palach nad powierzchnią wody.  

Macedonia Północna, jezioro Ochrydzkie, Ochryda

Macedonia Północna kojarzona jest przede wszystkim z górami oraz przepięknymi jeziorami. Są tam także majestatyczne rzeki, a nawet malownicze wodospady. Przykładem wodospadów, które trzeba zobaczyć odwiedzając ten kraj, są Kolešino. Są to najwyższe macedońskie wodospady, o wysokości sięgającej do 19 metrów. Ten przyrodniczy skarb znajduje się nieopodal miasta Strumica, którego historia sięga już X wieku p.n.e., znanego dawniej jako Astraion. Dziś to miejsce rozwoju przemysłu włókienniczego oraz rolnictwa, znajduje się tu także wydział rolniczy Uniwersytetu Świętych Cyryla i Metodego w Skopju, a okolica pełna jest małych wiosek i miasteczek znanych z lokalnych ekologicznych gospodarstw, pysznych owoców i warzyw. Przykładem takiej tradycyjnej wsi może być np. Gaborowo. 

Kuchnia bałkańska, Macedonia Północna, przysmaki
 

Bitola, góry i wodospady

Jako że Macedonia Północna jest krajem o niewielkiej powierzchni, wydaje się, że wszystko jest tu blisko! Odwiedzając południowy region tego kraju, z pewnością warto więc wybrać się także do Bitoli, tzw. Miasta Konsulów. To drugie największe miasto kraju, położone malowniczo u podnóża wysokich gór Pelister. Miejsce charakteryzuje się niezwykłą poosmańską atmosferą i architekturą oraz słynnym stanowiskiem archeologicznym Heraclea Lyncestis położonym na obrzeżach miasta. Dawniej znajdował się tam starożytny ośrodek miejski założony przez samego Filipa II Macedońskiego, ojca Aleksandra Wielkiego, a nazwane na cześć boga Heraklesa, w którym Filip upatrywał swojego przodka. Dziś miejsce słynie przede wszystkim z pięknych mozaik zachowanych na posadzkach dawnych bazylik. A sama Bitola? To miasto pełne meczetów, hammanów i targowisk, z barwną reprezentacyjną aleją Širok Sokak. Podczas spaceru tym deptakiem, można się poczuć jak w czasach osmańskich. Mija się m.in. Tureckie Centrum Handlowe, Meczet Isaka Paszy, Nowy Meczet Yeni oraz Wieżę Zegarową. Z Bitoli niedaleko już do Parku Narodowego Pelister, gdzie od lat rozwija się historia pszczelarstwa. Śledzący kinematografię wiedzą, że macedoński film „Kraina miodu” z 2019 roku był nawet nominowany do Oscara! Tematyka tradycyjnego pszczelarstwa jest bardzo ważna w tym regionie i kultywowana przez wiele rodzin, dlatego warto zapoznać się z nią właśnie w tej okolicy. Kolejno można ruszyć dalej, w bezkres pięknych macedońskich gór objętych ochroną parku narodowego, przez wioski Trnovo i Magarevo aż do dwóch jezior lodowcowych, zwanych Pelisterskimi Oczami. Krajobraz tego miejsca jest wyjątkowo spektakularny – z jednej strony rozciąga się płaszczyzna regionu Pelagonia i Bitola, a z drugiej jezioro Prespa z górą Galiczica

Galiczica, Macedonia Północna

Tak właśnie mogłaby wyglądać wycieczka po nieodkrytych zakątkach Macedonii Północnej. Góry, jeziora, wodospad, miasta większe, pełne zabytków i te mniejsze, niezbyt znane, a nawet wioski, słynące z ekologicznie przyrządzanych przysmaków. W planie takiego zwiedzania nie powinno oczywiście także zabraknąć cudownej Ochrydy i magicznego Skopje. Po takiej wyprawie można nazwać się prawdziwym znawcą Macedonii Północnej!