Neum – hit wakacji 2022?

Rego-Bis, 11.03.2022

Neum to niewielki kurort znajdujący się w 20 kilometrowym pasie wybrzeża należącego do Bośni i Hercegowiny. Co ciekawe, Bośnia i Hercegowina ma drugą najmniejszą linię brzegową na świecie (po Monako). Pas wybrzeża należący do gminy Neum rozdziela Chorwację na dwie części. Jak do tego doszło i dlaczego Bośnia i Hercegowina ma dostęp do morza? Wszystko ma związek z historią. Republika Ragusy (Dubrownika) była bogatą, aczkolwiek niewielką republiką kupiecką. W  czasach swojej świetności posiadała potężną flotę, lecz na lądzie jej pozycja była słaba. Z tego powodu Dubrownik musiał lawirować pomiędzy ówczesnymi potęgami w regionie, czyli Wenecją, Węgrami i Imperium Osmańskim. Odkrycie w XV drogi morskiej do Indii zmniejszyło znaczenie Republiki Ragusy. Ze względu na zagrożenie atakiem lądowym ze strony Wenecji Dubrownik postanowił oddać niewielką cześć swojego terytorium Turcji. Stało się to na mocy traktatu w Karłowicach w 1699. Kończył on wojnę pomiędzy państwami Ligi Świętej a Imperium Osmańskim. Turcy otrzymali wtedy Neum oraz Sutorinę (obecnie Czarnogóra), co sprawiło, że Republika Ragusy straciła lądową granicę z Wenecją. Imperium Osmańskie włączyło nowe terytoria do sandżaku Hercegowiny znajdującego w ejalecie Bośni. Ejalet był jednostką administracją Turcji, która dzieliła się na sandżaki. W 1878 roku  na mocy traktatu w Berlinie Bośnia i Hercegowina wraz z Neum stała się protektoratem Austro-Węgier (anektowanym w 1908 roku). Władze Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii tworząc wchodzącą w skład tego państwa republikę Bośni i Hercegowiny utrzymały Neum w jej granicach. Z tego powodu, gdy  Bośni i Hercegowina ogłosiła niepodległość w 1992 roku zachowała dostęp do morza.

Dzięki biurze podróży Rego-Bis latem 2022 roku będzie można się szybko i przyjemnie dostać do Neum. Jako pierwszy touroperator w Polsce wykona charter do Bośni i Hercegowina na lotnisko zlokalizowane w przepięknym Mostarze. Z Mostaru będzie transfer komfortowym autobusem do Neum. Odległość pomiędzy tymi dwoma miejscami to około 75 kilometrów. Neum dysponuje rozbudowaną i zróżnicowaną infrastrukturą turystyczną i pięknymi plażami. Co warto zobaczyć w okolicy?    

Wodospady Kravica

Wodospady Kravice są jednym z najpiękniejszych naturalnych miejsc w Bośni i Hercegowinie. Znajdują się na rzece Trebižat, spływają kaskadą z dużego złoża wapienia tufowego do jeziora poniżej. Jest to obszar chroniony, ale dostępny publicznie z możliwością zwiedzania, piknikowania a nawet pływania. Cały teren jest pełen zieleni z drzewami, gęstymi porostami, mchem i trawą. W pobliżu wodospadów nie ma prawie żadnych stworzonych przez człowieka zabudowań, które zakłócałyby naturalne środowisko. Wodospady Kravica znajdują się mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Neum a Mostarem.

Dubrownik

Z Neum do Dubrownika jest zaledwie około 65 kilometrów. Dubrownik jest uważany za jedno z najpiękniejszych miast nad Adriatykiem. Była to stolica wcześniej wspomnianej bogatej republiki kupieckiej. Z tego powodu Dubrownik może się poszczycić pięknym pałacami, kamienicami, kościołami i potężnymi fortyfikacjami obronnymi. W tym mieście były kręcone sceny do popularnego amerykańskiego serialu Gra o Tron. Jest to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć.