Narciarstwo na wyspie morza Śródziemnego? Przypadek Cypru

Rego-Bis, 21.09.2022

Historia narciarstwa na Cyprze

Narciarstwo po raz pierwszy pojawiło się na Cyprze około 1934 roku, kiedy to grupa ludzi stworzyła pierwszy na wyspie „Klub Górski”. Niestety II wojna światowa spowodowała, że ​​rozwój narciarstwa opóźnił się o kilka lat. Cypryjski Klub Narciarski powstał 2 marca 1947 roku i od tego czasu odgrywa wiodącą rolę w rozwoju narciarstwa na wyspie. Pierwszy wyciąg został zbudowany i eksploatowany na wschodnim zboczu góry Olimpu przy użyciu prymitywnego sprzętu. Drugi wyciąg został uruchomiany w 1951 roku w pobliżu restauracji „Dolphin”, na zachód od placu Troodos. Pozostałości wyciągu napędzanego przez silnik ciężarówki Ford, nadal można tam zobaczyć. Po odzyskaniu niepodległości przez Cypr w 1960 roku, klub narciarski rozwinął się w nowoczesną formę, z Federacją Narciarską pod auspicjami FIS i czterema klubami regionalnymi (Nikozja, Limassol, Troodos i Famagusta) rywalizującymi w różnych zawodach narciarskich. Do 1968 r. używano podnośników mobilnych obsługiwanych przez armię brytyjską, ale w 1968 r. pierwszy wyciąg należący do CKN został zbudowana w Sun Valley. North Face był drugim zbudowanym, a po nim natąpił Hermes (Sun Valley 2 ) w 1973 r., a Hera (North Face 2) w 1986 r. Jednocześnie utworzono więcej tras, osiągając 9 w 1986 roku. Każdy z wyciągów ma własną bazę z kawiarnią, a poszczególne wyciągi są połączone siecią szlaków. Wraz z rozwojem CKN zapoczątkowała od sezonu 1959 tradycję nauki jazdy na nartach dla dzieci w wieku szkolnym z okolicy. W 1960 roku federacja wprowadziła coroczne zawody narciarskie Pan Cyprian. Od 1963 roku cypryjscy narciarze zaczęli brać udział w międzynarodowych zawodach, po raz pierwszy startując w mistrzostwach świata, które odbyły się w 1978 roku w Garmisch-Partenkirchen w Niemczech. Pierwszy udział Cypru na zimowych igrzyskach olimpijskiego odbył się w 1980 roku w Lake Placid. Od tego czasu Cypr aktywnie uczestniczy w różnych zawodach regionalnych, a także mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich. W czasie ostatnich igrzysk w Pekinie Yianno Kouyoumdjian zajął 42 miejsce w slalomie gigancie mężczyzn, natomiast slalomu nie ukończył. Był on jedynym reprezentantem Cypru na igrzyskach. Niósł flagę w czasie ceremonii otwarcia.  
Dziś setki Cypryjczyków i wielu obcokrajowców, każdej zimy korzysta ze wspaniałego sportu, jakim jest narciarstwo na pięknych stokach Olimpu.

Wyciągi narciarskie na Cyprze

Imponujące pasmo górskie Troodos z wspaniałymi lasami rozciąga się przez większość zachodniej części Cypru, oferując chłodne schronienie latem i możliwość uprawiania sportów zimą. Na szczycie Gór Troodos znajduje się również jedyny na Cyprze ośrodek narciarski. Tutaj można skorzystać z przyjemności sportów zimowych pod pięknym śródziemnomorskim, błękitnym niebem. Narciarstwo można uprawiać na stokach Olimpu (1951 m n.p.m.), zwykle od początku stycznia do końca marca. Góra Olimp znajduje się zaledwie 2 km od górskiego kurortu Troodos i około godziny jazdy od nadmorskiego miasta Limassol i stolicy Nikozji.
Zawody narciarskie organizowane są co roku przez Cypryjską Federację Narciarską i odbywają się na homologowanej przez FIS (Międzynarodową Federacje Narciarską) trasie ZEUS Slalom.
Cypryjski Klub Narciarski obsługuje cztery wyciągi narciarskie w ośrodku narciarskim Troodos:
wyciąg krzesełkowy na stoku Zeus (380 metrów). Wyciąg orczykowy o długości 262 m. na stoku Hera. 125-metrowy wyciąg orczykowy na terenie Sun Valley prowadzący na stok Aphrodite, 140 m. wyciąg orczykowy na Sun Valley prowadzący na stok Hermes.
Wyciągi narciarskie działają od 09.00. Trasy są odpowiednie dla początkujących, średnio-zaawansowanych i zaawansowanych narciarzy.