Jeszcze więcej o Macedonii Północnej

Rego-Bis, 31.08.2020

Macedonia Północna to młody kraj, kojarzony głównie z Jeziorem Ochrydzkim, na terenie którego skrywa się wiele ciekawostek.

Współczesny kraj powszechnie nazywany  „Macedonią” powstał w 1991 roku, kiedy ogłosił niepodległość oddzielając się od Jugosławii. Było to jedyne państwo, które oddzieliło się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku od FRJ w sposób pokojowy. Współczesne państwo, którego pełna nazwa brzmi Macedonia Północna, odwołuje się do Królestwa Aleksandra Macedońskiego. W czasach Aleksandra, Królestwo Macedonii było najpotężniejszym państwem na świecie i sięgało od Grecji po Persję, Indie i Egipt. Z współczesną macedońską hipotezą nie do końca zgadzają się Grecy, a także wielu światowych historyków, co sprawia że Macedonia Północna i historia tego kraju, to jedna z najbardziej skomplikowanych opowieści w Europie.

To kraj postjugosłowiański, jeden z najbiedniejszych w Europie, który mierzy się z wieloma problemami, jednak niezwykle urokliwy, mający ogromny potencjał turystyczny oraz dysponujący świetnym dostępem do Internetu! Macedonia Północna jest pierwszym krajem na świecie, który miał pełen dostęp do bezprzewodowego Internetu szerokopasmowego. W 2006 roku kraj stał się częścią zaawansowanego projektu technologicznego, w ramach którego otrzymał dostęp do szerokopasmowego bezprzewodowego łącza dostępnego na terenie całego kraju!

Kraj był wielokrotnie doświadczany nieszczęściami, zwłaszcza Skopje ucierpiało w historii kilkukrotnie w wyniku silnych trzęsień ziemi. Najbardziej niszczycielskie trzęsienia miały miejsce w Skopje w 518 r. i 1963 roku, niszcząc  zabudowę większej części miasta. Skopje doświadczyło także ogromnego pożaru w XVIII wieku, kiedy to austro-węgierski generał Piccolomini nakazał spalić miasto.

Dziś nad Skopje góruje ogromny krzyż, tzw. Krzyż Milenijny, który ma 66 metrów wysokości.  Krzyż znajduje się na szczycie góry Vodno i jest największym krzyż na świecie. Ma on symbolizować 2 tysiące lat tradycji chrześcijaństwa w Macedonii i na świecie.

Macedonia, Bałkany, Jezioro Ochrydzkie, wakacje, urlop,

Połączenie wody i gór to przepiękny, typowo bałkański krajobraz. Mimo iż Macedonia Północna nie ma dostępu od morza, pod względem pięknych widoków dorównuje pozostałym bałkańskim państwom. Kurorty nad Jeziorem Ochrydzkim zachęcają do plażowania, nie brakuje tu też gór. Macedonia Północna ma więcej szczytów górskich, niż jakikolwiek inny kraj na świecie! Na terenie kraju znajdują się aż 34 szczyty mające wysokość ponad 2000 m n.p.m. 

Według NASA to właśnie w Macedonii Północnej znajduje się jedno z czterech najstarszych obserwatoriów astronomicznych na świecie. Można je zobaczyć w Kokino oddalonego o 6 km od granicy z Serbią i 30 km od miasta Kumanovo (starsze obserwatoria astronomiczne to tylko: Abu Simbel w Egipcie, słynne Stonehenge w Wielkie Brytanii i Angor Wat w Kambodży).

Wypoczywając w Macedonii, nie trzeba kalkulować w którym kantorze jest najkorzystniejszy kurs walutowy i gdzie wymienić posiadane euro na macedońskie denary – kurs ustalany jest tam przez Macedoński Bank Narodowy i w każdym kantorze jest on identyczny.

Jeśli wyjazd na wczasy, to oczywiście tylko nad Jezioro Ochrydzkie – najczystsze w Europie, jedno z najstarszych na świecie (niektórzy badacze mówią, że ma ono już 4 miliony lat), największe w tej części Europy oraz jedno z najgłębszych (głębokość 288 m). A nad Jeziorem Ochrydzkim znajduje się miasto Ochryda, a jednym z jego symboli jest przepiękna cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo. Świątynia góruje osamotniona nad krawędzią klifu, na skalistym półwyspie, pięknie komponując się z jeziorem. Co prawda nie jest to najstarsza świątynia w Ochrydzie, nie jest też najcenniejsza, ale z pewnością – robi największe wrażenie.
 
Na południowym brzegu Jeziora Ochrydzkiego znajduje się zaś monastyr św. Naum. Święty był uczniem słynnych Cyryla i Metodego i w 905 roku sam wzniósł ten monastyr, w którym po jego śmierci go pochowano. Miejsce jest celem wielu pielgrzymek, ponieważ według legend błogosławieństwo Nauma ma moc uzdrawiania ludzkiej psychiki. Jak takie błogosławieństwo otrzymać? Należy przyłożyć ucho do grobu świętego, wsłuchać się i usłyszeć bicie jego serca – podobno jest to możliwe!Ochryda często określana jest mianem „perły Macedonii”. Nie bez przyczyny, ponieważ miejsce to naprawdę słynie z pereł – pereł ochrydzkich! To ewenement, ponieważ mowa nie o perłach tworzonych przez małże, a przez ludzi, którzy nieco pomagają w uzyskaniu wyjątkowego kształtu łuskom ryby o nazwie płaszica. To ryby żyjące tylko w długowiecznym Jeziorze Ochrydzkim. Sekret idealnego stworzenia klejnotów znają tutejsze dwie rodziny, noszące nazwiska Talevi i Filevi. 

W 1991 jeszcze jeden region ogłosił niepodległość – Republika Vevčani. Nikt tej niepodległości nie uznał, ale faktu użyto jako ciekawostkę dotyczącą regionu. Do dnia dzisiejszego organizowane są wycieczki, podczas których można odwiedzić małe górskie mikropaństwo, gdzie ludzie posługują się swoim językiem, mają własną walutę oraz inny paszport. Vevčani położone jest w masywie górskimk Jablanica, niecałe 15 km od miasta Struga.