Fascynujący Sozopol

Rego-Bis, 20.11.2020

Bułgarskie wybrzeże pełne jest zabytkowych perełek, do których można zaliczyć Sozopol. Nieopodal miasta znajduje się dodatkowo magiczny Rezerwat Rzeki Ropotamo.

Walory historyczno-przyrodnicze Bułgarii doceniane są coraz powszechniej. Do niedawna kraj kojarzony tylko z dogodnymi do wypoczynku kurortami wakacyjnymi i plażami, zyskał sławę także dzięki pięknym górom, rezerwatom przyrody oraz zabytkowym miastom. Jedną z takich wiekowych perełek architektonicznych jest malowniczy Sozopol, położony na wybrzeżu Morza Czarnego. Miasto słynie ze starówki, krętych uliczek i typowych domów z epoki odrodzenia Bułgarii. W niewielkiej odległości od Sozopolu zlokalizowany jest malowniczy Rezerwat Rzeki Ropotamo, gdzie pod szczególną ochroną znajdują się różne gatunki ptactwa i roślin wodnych. Odwiedzając to miejsce, można wziąć udział w spływie łodzią po pięknej rzece Ropotamo. Te dwa miejsca mogą stanowić idealny pomysł na wycieczkę!


Sozopol stanowi, obok Nesebyru, jedno z najstarszych miast na bułgarskim wybrzeżu. Ze względu na rozwój sąsiedniego miasta Burgas, na przestrzeni lat zmieniał się także Sozopol i dziś jest to dość duży ośrodek miejski, składający się z dwóch części – starej i zabytkowej oraz nowej, pełnej hoteli i miejsc rozrywki. Miasto to powstało już w  610 r. p.n.e. Początkowo stanowiło greckie polis, jednak o teren ten toczyły się liczne walki, aż w końcu ośrodek miejski, zwany dawniej Apollonią, został napadnięty w 72 r. p.n.e. przez Rzymian. W okresie przed naszą erą, przed rzymskim najazdem, miasto stanowiło ważne miejsce rozwoju handlu a jego symbolem była kotwica. Potwierdzają to wykopaliska archeologiczne. Znaleziono monety z Apolloni, którymi posługiwano się tu już w VI wieku p.n.e. i na których wybijany był właśnie symbol kotwicy. Handlowano tu, jak i nawiązano współpracę polityczną, z innymi greckimi polis, takimi jak Ateny, Milet i Korynt oraz wyspami Rodos czy Lesbos. Czasy antyczne były okresem wielkiego rozkwitu tego regionu, jednak po włączeniu opisywanych ziem do Imperium Rzymskiego Apollonia, a właściwie już Sozopol, bardzo długo nie mogły wrócić do stanu dawnej świetności. Odbudowa miasta rozpoczęła się właściwie dopiero w XVII wieku, dlatego mimo niezwykle długiej historii, najsłynniejsze zabytki Sozopolu to około 200 drewnianych domów z przełomu XVIII i XIX wieku. Część budynków w ostatnich latach została odrestaurowana. W jednym z nich stworzono nawet Muzeum Etnograficzne. Oprócz niego, podczas zwiedzania, warto odwiedzić małą cerkiew św. Jerzego, która została wzniesiona na miejscu starożytnej bazyliki, cerkiew Najświętszej Marii Panny z XVII wieku i kaplicę św. Zosyma z XIX wieku. To co wyróżnia Sozopol to również bujna roślinność! Miasteczko pełne jest drzew oraz winorośli pnącej się po murach starych zabudowań.


Stara część, idealna na spacer po wąskich, brukowanych, krętych uliczkach, zlokalizowana jest na pięknym półwyspie. Poza starówką, Sozopol to jednak także popularny kurort, w którym znajdują się dwie słynne plaże. Co roku organizowany jest tu festiwal teatralny Apollonia Arts Festival oraz różne pokazy filmowe na świeżym powietrzu i koncerty plenerowe. Spędzając tu nieco więcej czasu warto wybrać się w rejs na dwie pobliskie bezludne wyspy: Wyspę św. Iwana oraz Wyspę św. Piotra. Pierwsza z nich jest największą bułgarską wyspą. Słynie z przepięknej przyrody, ruin monastyru św. Iwana oraz najokazalszej bułgarskiej latarni morskiej, którą pod koniec XIX wieku wybudowali tu Francuzi. Malutka Wyspa św. Piotra znajdująca się tuż obok zwana jest powszechnie „Wyspą Ptaków” i znana jest z niezwykle malowniczej przyrody. Nie tak daleko stąd, bo tylko około 15 km na południe, znajduje się także słynny Rezerwat Rzeki Ropotamo, którego nie można pominąć, odwiedzając tę okolicę.
Rzeka Ropotamo znana jest z niezwykłej zielonkawej barwy oraz bogatej fauny i flory. Wypływa z gór Strandża, a jej długość wynosi około 50 km. Głębokość rzeki wynosi 2-4 metry, co powoduje że jest to idealne miejsce do rozwoju lilii wodnych. Brzegi rzeki porastają trzciny, niemal tuż za nimi występują także liczne drzewa oplecione przez egzotyczne pnącza. Wybierając się na rejs statkiem, dostrzec będzie można kormorany, czaple oraz orły i różnorodne gatunki ryb pływające w niebywałej zielonkawej wodzie.
Sozopol oraz Rezerwat Rzeki Ropotamo to idealne połączenie dzikiej i unikatowej przyrody oraz malowniczych zabytków. Taki wyjazd może stanowić idealna propozycję dla osób chcących poznać prawdziwą Bułgarię oraz szukających odmiany od upalnych dni spędzanych na plaży w którymś z czarnomorskich kurortów.

 

Powiązane oferty