Dziewicze piękno czarnogórskiej przyrody

Rego-Bis, 22.04.2020

Bałkany to region, w którym odnaleźć można mnóstwo zakątków niezmienionych przez człowieka, pełen dziewiczej przyrody. Górskie tereny, połączone z malowniczymi zbiornikami wodnymi zapierają dech w piersiach. Miłośnicy natury powinni zaznajomić się lepiej z tą częścią Europy, ponieważ na Bałkanach podziwiać można naprawdę niebywałe miejsca. Wiele obszarów objętych jest tu ochroną licznych parków narodowych. Jedne z najbardziej wyjątkowych miejsc można odwiedzić w Czarnogórze, kraju w którym 5 Parków Narodowych obejmuje aż 10% powierzchni całego kraju. Warto poznać lepiej unikalną przyrodę tego regionu, zwłaszcza że 22 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi skupiony wokół ochrony przyrody i dbania o nią. 

Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego
To jedyny czarnogórski Park Narodowy, który swym terenem nie obejmuje terenów górskich. Ochronie podlega tutaj flora i fauna największego jeziora zlokalizowanego na Bałkanach (do 55 km²), które znajduje się na granicy dwóch państw. 75% jeziora leży w Czarnogórze, gdzie utworzono opisywany park narodowy. Występuje tu ponad 250 gatunków ptaków, co stanowi prawie połowę wszystkich europejskich gatunków ptactwa, spotkać tu można np. pelikany, kormorany małe i czaple. W zbiorniku wodnym bytuje także około 40 gatunków ryb. Jezioro pokryte jest liliami wodnymi, barwa wody przeplata się z piękną zielenią. Dawniej miejsce to stanowiło bezpieczne schronienie, dlatego na małych wysepkach wybudowano liczne monastyry. Najciekawszą wyspą jest Grmožur, na terenie której do dziś zachowały się ruiny twierdzy, stanowiącej w okresie rządów Josipa Broza Tito więzienie polityczne, zwane powszechnie „czarnogórskim Alcatraz". Przepiękną atrakcją w okolicach Jeziora Szkoderskiego jest także miejsce wpłynięcia do zbiornika Rzeki Crnojevicia. Teren bezkresnej zieleni, przez który, wokół wzgórz wije się rzeka. Obszar ten można podziwiać z jednego z okolicznych punktów widokowych, lub wybrać się w relaksujący rejs po Jeziorze.Park Narodowy Durmitor
Park o powierzchni 390,00 km², obejmujący pasmo Durmitor oraz kanion rzeki Tary, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, to nie lada gratka dla wszystkich miłośników przyrody oraz sportów! Teren zaskakuje różnorodnością – liczne hale, na których wypasane są zwierzęta, przeplatają się ze skalistymi szczytami. Gęste lasy, nie przyćmiewają piękna 18 jezior polodowcowych, z których najbardziej znane jest Czarne Jezioro. Bezkres zielonych, dziewiczych terenów zachwyca prowadząc podróżnych do rzeki Tary, której kanion jest najgłębszy w Europie. Durmitor jest niejako kolebką tradycyjnej, domowej, ekologicznej kuchni. Zwierzęta, które tu żyją, wypasane są na ogromnych zielonych, niemających kontaktu z pestycydami halach, oddychają powietrzem nienaruszonym przez spaliny. Krowy, wylegujące się beztrosko na tutejszych pastwiskach, dają najlepsze mleko. Tutaj produkowany jest przepyszny ser, kajmak i inne przetwory. Nigdzie nie można skosztować lepszej kuchni, niż na terenie Durmitoru! Poza zwierzętami hodowlanymi, można tu zobaczyć m.in. 700 gatunków roślin i 130 gatunków ptaków drapieżnych, w tym orły przednie, gadożery zwyczajne i głuszce. Żyją tu także niedźwiedzie brunatne, wilki szare i żbiki europejskie oraz unikatowy gatunek psa Šarplaninac. Za wrota do PN Durmitor uznaje się miasteczko Žabljak, jedną z najwyżej położonych miejscowości w Europie (1456 m n.p.m), na terenie którego znajduje się słynny most na Tarze oraz zip line (tyrolka). W sezonie zimowym funkcjonuje tutaj także ośrodek narciarski! A w lato można skorzystać ze spływu pontonami po rzece Tarze (tzw. Rafting), lub odkrywać masyw górski Durmitor, gdzie wyznaczone są liczne szlaki piesze oraz trasy rowerowe.

Park Narodowy Lovćen
Park Narodowy o charakterystyce górskiej, który najbardziej znany jest ze względu na zlokalizowane na jego terenie mauzoleum władyki czarnogórskiego Piotra II Petrovicia Njegosza. Grobowiec, którego sufit pokryty jest złotem, znajduje się na szczycie Jezerski vrh (1657 m n.p.m.). Góra oddalona jest tylko o 25 km od brzegu morskiego, z tego względu ze szczytu widać idealnie i morze i Zatokę Kotorską. Od strony północnej dostrzec można PN Durmitor, a na południowym wschodzie Jezioro Szkoderskie. Cała Czarnogóra widoczna z jednego wzgórza! To wręcz niebywałe doświadczenie. Najbardziej popularnym punktem widokowym jest mały okrąg wysunięty w kierunku południowym, do którego z mauzoleum wiedzie krótka brukowana droga. To z tego miejsca podziwiać można morską toń. Park Narodowy to jednak nie odległe widoki, ale przede wszystkim piękne tereny objęte ochroną. Lovćen stanowią nie tylko srogie, skaliste szczyty górskie, ale także zieleń. Występuje tu prawie 1560 roślin chronionych, w tym leczniczych ziół oraz rzadkich grzybów. Na terenie PN Lovćen dużo jest również lasów bukowych oraz sosnowych.Park Narodowy Biogradska Gora
Miejsce, gdzie można podziwiać pradawną puszczę (jedną z niewielu w Europie, tak samo wyjątkową jak nasza polska Puszcza Białowieska), masyw górski Bjelasica oraz jeziora polodowcowe, spośród których najsłynniejsze jest Biogradsko jezero. Mimo iż jest to Park Narodowy, w Biogradskim Jeziorze można zażywać latem kąpieli! Największy zbiornik wodny zlokalizowany jest tuż przy wejściu do parku, kolejnymi, równie pięknymi są np. jeziora Sisko, Ursulovacko czy Pesica. W pradawnej pierwotnej puszczy występuje ponad 2000 gatunków roślin, z czego 86 stanowią drzewa i krzewy. Park Narodowy Biogradska Gora to miejsce bezkresnej, soczystej zieleni urozmaicone błękitem czystych zbiorników wodnych. Oprócz dóbr natury, zachowały się tu także małe wioski z tradycyjną architekturą oraz licznymi szałasami pasterskimi.

Park Narodowy Prokletje
Najmłodszym czarnogórskim parkiem narodowym, ustanowionym w 2009 r., jest obszar obejmujący ochroną Góry Przeklęte (czyli Prokletje), które znajdują się na granicy trzech państw: Czarnogóry, Kosowa i Albanii. Stanowią najwyższe pasmo Gór Dynarskich. Ich nazwa związana jest z bardzo dziewiczymi terenami, w które nie ingerował człowiek, stromymi szczytami i trudnymi do przejścia szlakami. Wyróżnia się rzeźbą polodowcową, pełną dolin i wzgórz, na terenie której zlokalizowany jest najwyższy szczyt Czarnogóry – Zla Kolata (2534 m n.p.m.). Teren górski zdobi 6 jezior polodowcowych oraz liczne źródełka, z których najbardziej znane jest Oko Skakavice. Niezwykle bogata jest tutaj roślinność. Według wielu badaczy, to najbogatszy w różnorodne okazy, teren Bałkanów. Można tu zobaczyć około 2000 gatunków roślin, 180 gatunków motyli oraz, uwaga, jednego z najgroźniejszych górskich węży – żmiję nosorogą.