Dziedzictwo Kultury UNESCO- Czarnogóra

Rego-Bis, 06.10.2021

Kotor- wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa kultury UNESCO w 1979 roku
Jako naturalny port- był ważnym miejscem handlowym dla całego wybrzeża Adriatyku, słynął również ze szkoły pisania ikon i szkoły budowlanej. 
Kotor jest ważnym miastem od wczesnego średniowiecza ze względu na swoje strategiczne położenie w zatoce, w której mogły schronić się statki.

Na przestrzeni wieków miasto rozwijało się, a na budynki miały wpływ różne imperiA, które w tym miasteczku panowały– plemiona Dalmatyńczyków, Bułgarów, Serbów, Węgrów przez wiele lat zamieszkiwały to miejsce. Ale to za panowania Wenecjan miasto przybrało większość swojego obecnego kształtu.
Kotor był częścią Republiki Weneckiej od 1420 do 1797 roku. Nic więc dziwnego, że podczas spaceru po Starym Mieście w Kotorze większość architektury jest w stylu weneckim. Ale oglądanie zabytkowych budynków to tylko jedna z rzeczy do zrobienia w Kotorze. Istnieją również mury kotorskie, pobliskie plaże, zatoka, małe miasteczka i wioski dookoła. 
Niektóre zabytki mocno ucierpiały podczas trzęsienia ziemi w 1979 ale w większości zostały odbudowane- głównie dzięki pomocy UNESCO.

Park Narodowy Durmitor- wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa kultury UNESCO w 1980 roku
Malowniczy park górski, pełen iglastych lasów, które porasta wielki wąwóz rzeki Tara. Durmitor to oszałamiający masyw wapienny położony w północnej Czarnogórze i należący do Alp Dynarskich lub Dinarydów. Jest to również nazwa największego obszaru chronionego Czarnogóry, Parku Narodowego Durmitor, który stanowi serce krajobrazu ukształtowanego przez lodowce, których liczne rzeki i podziemne strumienie są osadzone w znacznie większym Rezerwacie Biosfery Dorzecza Rzeki Tary. Około pięćdziesiąt szczytów wyższych niż 2000 metrów nad poziomem morza wznosi się nad płaskowyżami, łąkami i lasami. Krajobraz pokrywają liczne jeziora polodowcowe. Pomimo wielu atrakcji Durmitor jest najbardziej znany ze spektakularnych kanionów rzek Draga, Sušica, Komarnica i Tara, która wyróżnia się jako najgłębszy wąwóz Europy. Durmitor jest popularnym miejscem turystycznym, znanym z doskonałych możliwości uprawiania turystyki pieszej, wspinaczki i kajakarstwa. 

Czarnogóra dzieli również kilka wpisów z sąsiadującymi krajami

Średniowieczne cmentarze z kamieniami nagrobnymi - stećci- wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa kultury UNESCO w 2016 roku
Bośnia i Hercegowina/Chorwacja/Czarnogóra/Serbia
Kamienie nagrobne stećci datowane są na okres przypadający od XII do XVI w., znajdują się na cmentarzach kilku bałkańskich krajów, ułożone w rzędach jak było to przyjęte w tej części Europy od czasów średniowiecza. Tablice stećci głównie wykuwane były w wapieniu. Wykute na na nich liczne motywy dekoracyjne i artystyczne oraz inskrypcje są świadectwem ciągłości w ikonografii średniowiecznej Europy, jak i piękna lokalnych tradycji.

Fortyfikacje weneckie z XV-XVII wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa kultury UNESCO w 2017 roku 
Chorwacja / Czarnogóra / Włochy
Fortyfikacje Stato da Terra miały na celu ochronę Republiki Weneckiej na północnym zachodzie przed mocarstwami europejskimi, a Stato da Mar natomiast – ochronę prowadzących szlaków morskich, które prowadziły na Wschód oraz różnych portów na Adriatyku. Były niezbędne dla utrzymania potęgi Republiki Weneckiej i jej dalszego rozwoju.