Czarnogóra wakacje. Dania mięsne Czarnogóry.

Grzegorz, 23.05.2023

Największym miastem Czarnogóry a zarazem stolicą jest Podgorica. Często jest to miejsce, gdzie rozpoczyna się przygodę z tym przepięknym bałkańskim krajem. Czarnogóra ma dwa międzynarodowe lotniska. Jedno z nich jest właśnie zlokalizowane w Podgoricy.

Do najciekawszych atrakcji Czarnogóry należy region zatoki Kotorskiej. Krajobraz wybrzeża Czarnogóry w tej części kraju jest niezwykle malowniczy. Masyw górski Lovćen schodzi bezpośrednio do morza Adriatyckiego.

Widoki wybrzeża zatoki Kotorskiej nasuwają skojarzenia z fiordami norweskimi. Największa zatoka Adriatyku może się również poszczycić wspaniałymi miastami i miasteczkami w stylu włoskim. Spacer brukowanymi uliczkami starego miasta w Kotorze, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest szczególnie przyjemny.

Z innych miejsc wybrzeża zatoki Kotorskiej pełnych atrakcji turystycznych warto wymienić Herceg Novi. Potężne twierdze, długa nadmorska promenada i liczne hotele blisko plaży sprawiają, że jest to miasto idealne do wypoczynku.

Herceg Novi znajduje się blisko granicy z Chorwacją. Dzięki temu oprócz zwiedzania Czarnogóry można poznać interesujące zakątki południowej Dalmacji. Wystarczy wspomnieć perłę Adriatyku - Dubrownik, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

O innych atrakcjach południowej Dalmacji można przeczytać we wpisie "Nie tylko Dubrownik? Atrakcje południa Chorwacji".

Kolejnym regionem wybrzeża Czarnogóry, gdzie można znaleźć piękne plaże to okolice Baru. Można tu łatwo dotrzeć pociągiem. Największe portowe miasto Czarnogóry ma połączenie kolejowe z Podgoricą. Na tym odcinku czarnogórskiego wybrzeża warto zwrócić uwagę na Starą Maslinę, czyli drzewo oliwne, które ma około 2000 lat.

Jeszcze dalej na południe od Baru znajduje się region Czarnogóry z miastem Ulcinj. W przeszłości mieli tutaj swoją bazę piraci na usługach sułtana tureckiego. Istnieją opinie, że najpiękniejsze piaszczyste plaże Czarnogóry znajdują się właśnie w okolicy Ulcinja.

Warto wymienić przede wszystkim słynną Veliką Plaže. Najdłuższa plaża w Czarnogórze co roku przyciąga tysiące turystów. O największych atrakcjach Ulcinja (m.in malowniczej starówce) można przeczytać we wcześniejszym wpisie: "Słynna plaża i orientalny klimat w Czarnogórze? Ulcinj".

Dlaczego warto wybrać Czarnogórę na wakacje 2023?

Czarnogóra ze względu na urozmaiconą rzeźbę terenu (głównie górzystą), ciepły Adriatyk, interesujące zabytki i wyjątkową atmosferę doskonale nadaje się do spędzenia wakacji 2023.

Po leniwym dniu na plaży, intensywnym zwiedzaniu urokliwych nadmorskich miasteczek jak choćby Perast w zatoce Korskiej czy zdobywaniu górskich szczytów np. w masywnie górskim i parku narodowym Durmitor pojawia się potrzeba i chęć zjedzenia czegoś naprawdę dobrego i pożywnego. Tutaj nasuwa się kolejna zaleta Czarnogóry, czyli doskonała i urozmaicona kuchnia.

Mimo niedużej wielkości nadal można znaleźć różnice między kuchnią obszaru przybrzeżnego na wybrzeżu Adriatyku, a tym, co można znaleźć na talerzu w górach, które pokrywają ponad 75% kraju. Mięso zajmuje ważne miejsce w kuchni górskiej Czarnogóry.

Dominują wieprzowina i jagnięcina, natomiast wołowina i kozina występują w mniejszym stopniu. Techniki przygotowania dań różnią się: od potraw gotowanych powoli we własnych sokach po doskonale grillowane kiełbaski. Jakie dania mięsne warto spróbować w Czarnogórze?

Ispod Sača – pieczona w żarze jagnięcina

Ispod sača, czyli jagnięcina pieczona pod przykryciem to tradycyjne jedzenie z północy Czarnogóry. Przygotowanie jest dość proste. Jagnięcinę kroi się na duże kawałki z kośćmi i umieszcza w glinianym garnku. Pod mięso udaje się pokrojone w plastry ziemniaki i warzywa, takie jak cebula, papryka, marchewka.

Po dodaniu oleju, soli i pieprzu garnek przykrywa się pokrywką w kształcie dzwonu, zwaną sač. Sač zakopuje się w gorącym żarze i pozostawia do gotowania we własnych sokach przez kilka godzin. Rezultatem jest soczyste mięso, które rozpływa się w ustach, aromatyczne, miękkie ziemniaki i skoncentrowane smaki.

W towarzystwie sałatki i wspaniałych czarnogórskich win to uczta dla zmysłów. Gotowanie w żarze lub węglu jest popularne nie tylko w Czarnogórze, ale także w innych krajach bałkańskich. W ten sposób można przyrządzać różne mięsa, takie jak kozie czy cielęcinę, a także domowy chleb.

Ćevapčići doskonała potrawa nie tylko w Herceg Novi?

Ćevapčići to danie, które występuje we wszystkich krajach Bałkanów Zachodnich. Kojarzone są przede wszystkim z Bośnią i Hercegowiną, ale można je spotkać również w Czarnogórze.

Ćevapčići najlepiej opisać jako małe kiełbaski z mielonego mięsa, które są przygotowywane na grillu. W wielu miejscach podaje się je z specjalnym pieczywem i zazwyczaj dodatkiem mielonej cebuli lub/i kajmakiem.

Chleb kładzie się na grillu i wędzi przez krótki czas, aby wchłonął trochę smaku i soków z mięsa, co sprawia, że ​​jest niesamowicie smaczny, nawet bez mięsa. Ćevapčići są zwykle przygotowywane z mieszanki dwóch lub więcej rodzajów mięsa, najczęściej wołowiny, jagnięciny lub cielęciny oraz przypraw. Mięso wieprzowe rzadko jest używane.

Każda restauracja przygotowująca ćevapčići, ma swoją unikalną recepturę i żadne dwa miejsca nie będą miały tego samego smaku ćevapi, nawet jeśli będą korzystały dokładnie tej samej receptury. Jest to spowodowane przez różnice w smaku używanego mięsa.

Brav u mlijeku (jagnięcina w mleku)

Gotowany na wyżynach północnej Czarnogóry brav u mlijeku jest popularnym elementem kuchni czarnogórskiej. Mięso jagnięce jest bardzo popularne w krajach Bałkanów Zachodnich, zwłaszcza podczas różnego rodzaju uroczystości.

Jest bardzo miękkie i smaczne, ale ma silny zapach, który niektórych odstrasza. Gotowanie jagnięciny w mleku nie tylko zmniejsza intensywny zapach mięsa, ale także sprawia, że jest ono jeszcze bardziej miękkie.

Nawet do tego stopnia, że prawie rozpływa się w ustach. W potrawie brav u mlijeku jagnięcina jest powoli duszona w mleku z warzywami korzeniowymi (takimi jak marchewka i koper włoski), rozmarynem, czosnkiem, pietruszką i przyprawami. Dzięki temu powstaje delikatne danie pełne smaku.

Z kulinarnych atrakcji Czarnogóry - Podgorički popeci

Podgorički popeci to znany lokalny specjał popularny zwłaszcza w stolicy Czarnogóry Podgoricy. Uważany za narodową bombę kaloryczna, której nie sposób się oprzeć.

To lokalne danie składało się z cielęciny zawiniętej w pršut (lokalna odmiana szynki prosciutto), nadziewanej lokalnym serem czarnogórskim i smażonej. Najbardziej zaskakujący jest gęsty, ciężki sos serowy na pulchnych plackach.

Danie jest podawane z frytkami oraz dodatkiem cebuli i ogórków. Tradycyjna specjalność kuchni czarnogórskiej została stworzona w powojennym Titogradzie (tak nazywała się Podgorica w czasach komunistycznej Jugosławii).

Głównymi pomysłodawcami doskonałego połączenia smaku mięsa, sera i pršutu byli włoscy szefowie kuchni, którzy pracowali wówczas w Hotelu Crna Gora. Wtedy najprawdopodobniej połączyli dostępne produkty i stworzyli to charakterystyczne, smaczne danie.

Dziś przyrządza się różne jego wariacje. Niektórzy używają wieprzowiny zamiast cielęciny. Można użyć sera albo kwaśnej śmietany, każdy szef kuchni dodaje swój własny akcent.

Burek - idealny na śniadanie w Czarnogórze?

Burek to najpopularniejszy wyrób piekarniczy w Czarnogórze. Cieszy się on wielką popularnością na całym półwyspie Bałkańskim i w Turcji. Składa się z warstwowego ciasta płatkowego, zwykle filo, nadziewanego mięsem, serem, szpinakiem lub ziemniakami.

Najczęściej spożywa się go na śniadanie, z jogurtem, ale można go jeść o każdej porze dnia jako smaczną przekąskę. W Czarnogórze burki kupuje się w piekarniach, w których jest również szeroki wybór innych wypieków.

Sarma

Sarma to kolejne danie niezwykle popularne na Bałkanach, w Turcji, można ją spotkać również w kuchni rumuńskiej. W Czarnogórze jest przygotowywana z mięsa mielonego, ryżu i cebuli. Nadzienie jest zawijane w kapustę lub liście winogron w zależności od regionu.

Sarma jest gotowana lub pieczona. W rzadko spotykanym wariancie wegetariańskim farsz składa się wyłącznie z ryżu bez mięsa. To, co odróżnia sarmę czarnogórską od tureckiej to rozmiar. W Czarnogórze jest dużo większa i zwykle spożywana na obiad.

Z pysznego jedzenia słynie sąsiadująca z Czarnogórą Bośnia i Hercegowina, która również jest doskonałym miejscem na spędzenie wakacji 2023.


Grzegorz