Chorwacka różnorodność

Rego-Bis, 08.09.2020

Chorwacja to nie tylko „wybrzeże”! W tym kraju słońca można wyróżnić 6 regionów, z których połowa należy do kontynentalnej części: Slavonia, Chorwacja Północna i Centralna. Postrzeganie Chorwacji nadadriatyckiej jako jednolity teren, nie jest właściwe. Na wybrzeżu wyróżniamy: Istrię, Kvarner i Dalmację (którą można także podzielić na tę północną, środkową i południową). Czym charakteryzują się poszczególne części uwielbianej przez nas wakacyjnej destynacji?

Istria

Istria to półwysep zlokalizowany w północnej części kraju, współdzielony przez Chorwację ze Słowenią (a jedno tutejsze miasteczko Muggia należy nawet do Włoch). Miejsce, gdzie bałkańska atmosfera miesza się z włoskimi wpływami, tworząc niesamowicie interesującą mieszankę kultur i smaków. Region bogaty jest przyrodniczo, jak i obfituje w zabytki. Ciekawe miejsca są pozostałością po kulturach iliryjskiej, rzymskiej, Bizancjum, Franków i dawnych Słowian. Wśród najważniejszych zabytków tego obszaru wymienia się rzymski amfiteatr w Puli oraz miasteczko Rivinj, zwane powszechnie „małą Wenecją”. Istria może poszczycić się też własnym parkiem narodowym – składającym się z 14 wysp PN Brijuni, który znajduje się około 15 minut trasy promem od wspomnianej Puli. Wyspy te dawniej były zamieszkane przez władców, swą letnią rezydencję miał tu także znany jugosłowiański marszałek Josip Broz Tito. Miejsce stanowi połączenie reprezentacyjnych budynków oraz dziewiczej przyrody. Występuje tu 600 rodzajów roślin, dominują ponad stuletnie drzewa oliwne i dęby, swobodnie biegają pawie, muflony i jelenie. Istria przepełniona jest magiczną atmosferą, którą można odczuć także w jednym z tutejszych wakacyjnych kurortów. Małe miasteczka charakteryzują się bogatą infrastrukturą turystyczną, pięknymi plażami i restauracjami serwującymi kuchnię będącą połączeniem słynnych bałkańskich smaków z pobliską włoską tradycją. Plaże słonecznej Istrii to najbliższe nam geograficznie bałkańskie kurorty wypoczynkowe, w których można zaznać słowiańskiej gościnności, cieszyć się wypoczynkiem nad brzegiem Adriatyku oraz relaksować podziwiając malowniczą przyrodę i monumentalne zabytki.

Istria, Chorwacja, Bałkany, Wczasy, Wycieczki, Urlop, Morze, Góry

Kvarner, czyli Zatoka Kwarnerska

Zatoka Kwarnerska, z takimi kurortami jak Crkvenica, Selce, Novi Vinodolski oraz Wyspą Krk, leży w centralnej części chorwackiego wybrzeża, pomiędzy Istrią a Dalmacją. Na wybrzeżu Kwarneru, znajduje się największy chorwacki port – Rijeka, co ma duże znaczenie w eksporcie i imporcie towarów. Miasteczka Zatoki Kwarnerskiej to ekologicznie czysty obszar o bogatym dziedzictwie kulturowym i historycznym, a także bogatej ofercie turystycznej. Stanowi idealne połączenie morza, wysp i gór na niezwykle małym obszarze. Zarówno wyspy, jak i wybrzeże, słyną z pięknych plaż, które dają możliwości uprawiania sportów wodnych i lądowych. To region, w którym coś dla siebie znajdą amatorzy nocnego życia, a także miłośnicy odpoczynku w tradycyjnej tawernie przy świeżo złowionych rybach. W głębi lądu można cieszyć się górską scenerią jak ze starych pocztówek. Dzięki bogatej tradycji i dziedzictwu kulturowemu Kvarner jest źródłem kultury chorwackiej.

 

Zatoka Kwarnerska Chorwacja, Bałkany,

Dalmacja

Dalmacja tworzy malownicze wybrzeże pełne wysp, skał, pięknych plaż i słynnych zabytków. Perłę architektoniczną południa regionu stanowi Dubrovnik, znany ze swoich murów i dobrze zachowanej starówki. Swym pięknem przyciąga także okoliczny Park Narodowy Mljet wraz z dwoma słonymi jeziorami oraz wysepką św. Marii. Zlokalizowany nieopodal Półwysep Pelješac z takimi miejscowościami jak np. Orebić i Trpanj, stanowić może idealną bazę wypadową do zwiedzania regionu. To też wymarzone miejsce na beztroski urlop, ze względu na okolicę słynącą z malowniczych plaż i krajobrazów. Obszar półwyspu w czasach istnienia Republiki Dubrownickiej stanowił niejako krajowy spichlerz, obfitując w uprawy winogron, oliwek czy cytrusów. Cała rozlega Dalmacja jest miejscem pełnym zieleni i śródziemnomorskiej roślinności, że względu na  panujący tu łagodny klimat. Morze oblewające dalmackie wybrzeże oraz tamtejsze wysepki jest przejrzyście czyste. Przez wielu uwielbiana jest także cudowna Riwiera Makarska, która jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc na wakacje przez Polaków. Dalmacja to świeże ostrygi, soczyste owoce, oliwki, sery i  lokalne wina. To region pyszny i piękny, będący idealnym wyborem zarówno dla rodzin, jak i miejscem do spędzenia romantycznego urlopu we dwoje. Tutejsze miejscowości oferują szeroką ofertę rozrywki, a plaże są wymarzonym miejscem na beztroski wypoczynek. Są tu także rafy, stanowiące ciekawostkę dla pasjonatów nurkowania. Liczne winnice, gaje oliwne, zabytki oraz gościnni ludzie – to wszystko składa się na urok chorwackiej Dalmacji.

Dalmacja, Dubrownik, Chorwacja, Góry, Morze, Port

Po sezonie wakacyjnym – Rijeka i Zagrzeb

Czas poza sezonem wakacyjnym, zwłaszcza jesienią, jest idealny na zwiedzanie bez pośpiechu i towarzyszących nam upałów, najbardziej znanych chorwackich zabytków oraz miast, takich jak Zagrzeb będący stolicą kraju oraz Rijeka, będąca największym tamtejszym miastem portowym i zlokalizowana tylko trochę dalej niż 800 km od polskiej granicy. Zwiedzanie warto zacząć od miasteczka Opatija, pełnego secesyjnych kamienic. Ciekawostkę może stanowić wizyta w lokalnym Muzeum Czekolady, gdzie można przyjrzeć się produkcji oraz skosztować wyrobów. Rijeka to jedno z najcudowniej położonych miast w Chorwacji, nie bez powodu wybranej na Europejską Stolicę Kultury 2020. Będąc tu warto przespacerować się reprezentacyjnym deptakiem Korzo, przy którym stoi wieża zegarowa. Zagrzeb także obfituje w zabytki i ciekawe historycznie miejsca, takie jak plac i kościół św. Marka, katedra miejska z XIII wieku, najstarsza apteka, która działa nieprzerwanie od 1355 roku, Teatr Narodowy oraz plac bana Josipa Jelacicia.