Chorwacka magia Świąt!

Rego-Bis, 06.10.2020

Magiczna atmosfera Bożego Narodzenia odczuwalna jest w Chorwacji niemal przez całą zimę! Chorwaci kochają Święta i w związku z nimi stworzyli mnóstwo tradycji, zabaw oraz piosenek. Nieodłącznym elementem chorwackiego adwentu, czyli okresu poprzedzającego Boże Narodzenie, stały się jarmarki bożonarodzeniowe. Zwyczaj ten popularny był zwłaszcza w krajach niemieckojęzycznych, jednak przyjął się też w Chorwacji, gdzie różnobarwne jarmarki obecne są we wszystkich największych miastach kraju – od istryjskiej Rijeki, po Dubrownik zlokalizowany na południu. 

Dawniej jarmarki były jednodniowymi targami, na których można było zakupić niezbędne przed Świętami produkty spożywcze i przyprawy. Obecnie to trwające około miesiąca wydarzenie, podczas którego jarmarkowi oferującemu świąteczne ozdoby, rękodzieło i przysmaki, towarzyszą koncerty, jasełka, konkursy i prezentacje szopek bożonarodzeniowych. Najpopularniejsze jarmarki odbywające się w krajach byłej Jugosławii, to te organizowane w Zagrzebiu i Lublanie. Adwent w Zagrzebiu trzy lata z rzędu otrzymał zresztą nagrodę za najlepiej zorganizowany jarmark bożonarodzeniowy Europy! Idealnym pomysłem może być grudniowy wyjazd na te dwa cudowne wydarzenia. Wybierając się tam należy mieć jednak na uwadze, że taka wycieczka nie jest realna do zrealizowania podczas weekendu, tak jak np. odwiedzenie adwentu w Budapeszcie, Pradze czy Wiedniu. Podróżni chcący wyjechać na nieco dłuższą przedświąteczną wycieczkę, powinni wybrać właśnie Zagrzeb, na trasie do którego odwiedzą malowniczą stolicę Słowenii, czyli Lublanę, która również tętni świątecznym klimatem. Wspomniane zaś weekendowe wycieczki, zwane „express”, mogą stanowić świetną okazję by choć przez jeden dzień poczuć magiczną atmosferę bożonarodzeniowych jarmarków, pełnych świetlnych dekoracji, straganów z rękodziełem, regionalnymi przysmakami i grzanym winem.

Boże Narodzenie, Jarmark, Praga, Wiedeń, Budapeszt, Niemcy, Wycieczka expres,

Największym jarmarkiem krajów Półwyspu Bałkańskiego jest ten organizowany w Zagrzebiu.


Największym jarmarkiem krajów Półwyspu Bałkańskiego jest zdecydowanie ten organizowany w Zagrzebiu. To naprawdę ogromne wydarzenie, odbywające się jednocześnie w kilku dzielnicach stolicy, w piętnastu lokalizacjach. Podczas zagrzebskiego adwentu w centrum, na placu króla Tomislava, powstaje ogromne lodowisko. Fontanna przy placu bana Josipa Jelačicia przyozdobiona jest na wzór wielkiego wieńca adwentowego z czterema świeczkami, na tzw. Górnym Mieście zorganizowana jest karuzela, a całe miasteczko pełne jest małych domków, w których zakupić można tradycyjne pamiątki, rękodzieło i grzane wino. Cały Zagrzeb przypomina baśniową krainę wypełnioną klimatem Bożego Narodzenia. Odbywają się tam liczne koncerty, istnieją świetlne tunele stworzone ze świątecznych lampek, a w niemal każdym zakątku można znaleźć bożonarodzeniowe domki pełne zapachów i smaków tradycyjnego chorwackiego jedzenia. 

Jednym z najpopularniejszych miejsc adwentowego Zagrzebia jest Park Zrinjevac. Na terenie parku znajduje się ponad 200 platanów, które w okresie świątecznym przyozdobione są tysiącem lampek choinkowych. W środku, pomiędzy drzewami, znajduje się fontanna, która przez okres zimowy także ozdobiona jest w fantazyjny sposób. Produkty sprzedawane na tutejszych stoiskach są starannie wyselekcjonowane, znajdują się tu produkty lokalnych rzemieślników oraz tradycyjnych wytwórców lokalnej żywości. Można zasmakować tam prawdziwych chorwackich świątecznych potraw, wśród których jest np. makaron z kapustą, zwany krpice sa zeljem. Inną atrakcją jest przejażdżka świątecznym tramwajem. Stary tramwaj, który zaczął kursować po mieście w 1924 roku, uruchamiany jest na zimę i w grudniu kursuje ze Świętym Mikołajem, Panią Mikołajową, skrzatami i elfami na pokładzie.

W Parku Zrinjevac można posmakować wielu specjałów, jednak największa strefa gastronomiczna znajduje się przy Placu bana Josipa Jelačicia. Mnóstwo stolików na świeżym powietrzu oraz bogata oferta lokalnych restauracji. Oprócz świątecznych dań, można tu zakupić świąteczne wypieki, np. ciepłe jeszcze, wypiekane na miejscu piernikowe serca. Dodatkowo muzyka na żywo, gorąca czekolada, grzane wino oraz unikatowa wieprzowina w tymianku i szałwii.

Pierniki, Boże Narodzenie, Święta, Jarmarki

Jarmark w Lublanie nie jest organizowany z aż takim rozmachem, jednak jest równie piękny. Podczas niego całe stare miasto słoweńskiej stolicy ozdobione jest świetlnymi iluminacjami, w tym niemal wszystkie kamienice oplecione są choinkowymi lampkami. Te najbardziej unikatowe ozdoby świetlne można odnaleźć nieopodal Potrójnego mostu oraz rynku Prešernov Trg. Niemal całe centrum miasta pełne jest kolorowych kramów, gdzie zakupić można świąteczne ozdoby, pamiątki, tradycyjne produkty spożywcze, potrawy oraz oczywiście grzane wino. Miejscem, do którego powinni się udać wszyscy chcący zasmakować lokalnych specjałów jest Pogačarjev Trg. To na tym rynku znajduje się cała strefa gastronomiczna, przede wszystkim liczne miejsca z grillem oraz lokalnymi alkoholami: winem, piwem, likierami, nalewkami i rakiją. Głównym miejscem rozrywki jest zaś Kongresni trg, gdzie rozstawiona jest wielka scena i prawie przez cały czas adwentu, odbywają się tam liczne koncerty.

Odwiedzając podczas adwentu te piękne stolice, zwane często jugosłowiańskimi skarbami, warto odwiedzić także ich najciekawsze zakątki i zabytki. Zwiedzając Zagrzeb, polcamy zacząć od kościoła św. Marka z kolorowym dachem, z dwoma herbami symbolizującymi Chorwację i Zagrzeb. W okolicy znajduje się też budynek chorwackiego parlamentu. Blisko tego miejsca zlokalizowana jest najstarsza zagrzebska apteka, działająca nieprzerwanie od 1355 roku. Ważnymi punktami miasta są także wieża obronna Lotrščak oraz katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIII wieku. Spacerując zaś po Lublanie, warto zobaczyć wzgórze zamkowe, z którego rozciąga się widok na panoramę miasta. Znajdujący się tam zamek był wybudowany już w XI w., jednak obecny kształt zyskał w XV w. U jego podnóża zlokalizowana jest zabytkowa część miasta. Lublana to także miasto mostów. Przechodząc przez jeden z nich, Most Potrójny, Most Kłódek lub Most Smoczy, można w całości podziwiać piękno starówki.

Odwiedzając Zagrzeb w okresie zimowym, koniecznie trzeba przywieźć ze sobą lokalne wino, miód, szynkę zwaną pršut oraz licitar, czyli tradycyjny piernik w kształcie serca. Dobrym pomysłem na pamiatkę z Chorwacji może być także krawat, na przykład ze świątecznym motywem, ponieważ to właśnie z tego kraju krawat pochodzi! Suweniry ze Słowenii mogą wyglądać bardzo podobnie – przede wszystkim wino, miody oraz rękodzieło!