Chorwacka Kalifornia, czyli Delta Neretwy

Rego-Bis, 08.12.2020

Delta Neretwy jest niezwykle malowniczym obszarem Chorwacji, w południowej Dalmacji. Nadal nie jest to miejsce popularne turystycznie, jednak oferuje wiele walorów i z pewnością warto się tu wybrać, zwłaszcza w październiku, gdy odbywają się zbiory mandarynek. Rzeka Neretwa swoje źródło ma w bośniackich górach, przepływa przez znaczną część Bośni i Hercegowiny, w tym przez malowniczy Mostar, po czym już w Chorwacji, przed wpłynięciem do Adriatyku, tworzy malowniczą deltę. Niegdyś rzeka przepływała tu dwunastoma ramionami, z których w wyniku działań człowieka powstały z czasem tylko cztery. Cztery szerokie, połączone kanałami melioracyjnymi, dzięki czemu całość tutejszej ziemi jest podmokła, niezwykle żyzna i słynie z uprawy owoców i warzyw, w tym arbuzów, mandarynek, pomarańczy, cytryn, kiwi i fig. Nie lada atrakcją jest także podziwianie tutejszego unikatowego sposobu rolnictwa. Rolnicy zazwyczaj docierają do swoich małych poletek na łódkach.

Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Bałkany, Morze, Góry, Wypoczynek, Zwiedzanie, Urlop
Odwiedzając ten region, można wybrać nocleg na Riwierze Makarskiej, która słynie z turystyki i usług hotelarskich na wysokim poziomie. Gościnne miejscowości Riwiery, zlokalizowane u podnóży gór Biokovo, oddalone są od Delty Neretwy o około 50 kilometrów. Początek jesieni to czas, gdy na wybrzeżu Adriatyku nie jest chłodno, pogoda jest przyjemna, a słońce nie jest zbyt upalne. To idealny moment na zwiedzanie, jak i na udział w nieco aktywniejszym odpoczynku, jak na przykład we wspomnianych zbiorach mandarynek! Wskazane, aby zbiory odbyły się w towarzystwie lokalnego przewodnika, który opowie nieco więcej o tamtejszych tradycjach. Gospodarze regionu Delty Neretwy są niezwykle gościnni, więc zazwyczaj raczą przybyszów swoimi domowymi trunkami, częstują soczystymi arbuzami i cytrusami, opowiadają więcej o plantacji, sposobie uprawy owoców oraz technice zbiorów. Transport pomiędzy polami odbywa się zazwyczaj małymi łódkami, co również może stanowić ciekawe doświadczenie dla turystów odwiedzających ten region! Same już zbiory  także mogą się okazać cudowną zabawą i niezapomnianym doświadczeniem!
Korzystając z dalmatyńskiej przygody, warto także wziąć udział w tradycyjnym wieczorku, z lokalnymi smakołykami – owocami morza, winem oraz tradycyjną dalmatyńską muzyką. Atrakcji takiej z pewnością zaznać można zarówno w mniejszych miejscowościach Delty Neretwy, jak i Riwiery Makarskiej. Będąc w tej okolicy, warto odwiedzić także inne najpiękniejsze miejsca regionu, np. Dubrovnik, Split oraz bośniacki Mostar.

Mostar, Bałkany, Bośnia i Hercegowina
Dobrovnik, zlokalizowany w południowej części chorwackiego wybrzeża, nazywany jest często „Perłą Adriatyku”. Starówka tego miasta, otoczona silnymi murami, przenosi swoją historią i wyglądem do odległych czasów. Wewnątrz starego miasta znajdują się przepiękne kościoły, muzea, pałace, gotyckie klasztory, fontanny, liczne kręte uliczki oraz jedna główna – piękny deptak Stradun. To tutaj mieści się także najstarsza apteka w Europie, która powstała w 1317 roku. Dubrovnik to, nie bez powodu, najsłynniejsze chorwackie miasto. Mawia się, że ono samo, w ciągu roku kalendarzowego, gości więcej turystów, niż wszystkie kurorty wybrzeża Chorwacji razem. To miejsce, którego trzeba doświadczyć! Przespacerować się bez pośpiechu po Stradun oraz wąskich bocznych uliczkach starówki, usiąść w małej lokalnej kawiarni, zamówić pyszną kawę i podziwiać pobliskie wybrzeże wraz z wyspą Lokrum lub starą miejską zabudowę.
Dubrovnik zlokalizowany jest na południe od Delty Neretwy, zaś na północ od niej, znajduje się stolica Dalmacji, czyli Split. Miasto cesarza Dioklecjana i jego cudownego pałacu! To miasto malowniczo położone na wybrzeżu, posiadające duży port i przepiękną promenadę pełną palm i ławeczek. Magiczna starówka, stanowiąca niegdyś Pałac Dioklecjana, pełna jest wąskich uliczek, które dawniej były pałacowymi korytarzami. Obowiązkowymi elementami splickiej starówki, które trzeba zobaczyć podczas spaceru, są: brama pałacowa Porta Aurea i oktagonalne mauzoleum Dioklecjana, przebudowane w VIII w. na katedrę Św. Duji.

Dubrownik, Chorwacja, Bałkany
Popularnym miejscem wycieczek z tego regionu są także bośniackie Mostar i Međugorije. Niejako symbole bałkańskiego islamu i katolicyzmu. Miasto ze słynnymi meczetami i potureckim mostem oraz miejscowość uznawana przez wielu za miejsce objawień maryjnych. Mieszkanka kultur i wpływów. Mostar to także miasto nad rzeką Neretwą, a to właśnie ta rzeka jest niejako główną bohaterką opisywanej propozycji wyprawy. Stary Most w Mostarze, którego burzliwa historia sięga XVI wieku, wraz ze starówką miejską, zostały wpisane w 2005 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, na której to liście znajdują się zresztą także powyżej opisane chorwackie zakątki – zarówno Dubrownik, jak i Split.
O Delcie Neretwy nierzadko mawia się, że jest Chorwacką Kalifornią. To miejsce obfitujące w płody przyrody. Cały zaś region bogaty jest w liczne zabytki i ciekawe miejsca. Osoby lubiące nowe przygody, kochające piękną Chorwację i chcące spędzić tu czas nieco bardziej aktywnie, koniecznie powinny zastanowić się nad wyjazdem w to miejsce i udziałem w zbiorach soczystych mandarynek.