Rego-Bis
Infolinia: +32 776 05 00
czynne: Pn-Pt 8:00 - 14:00 Sb 10:00 - 14:00

FAQ

Katowice - Pyrzowice

Z przystanku Katowice Dworzec PKP odjeżdża specjalny autobus w kierunku lotniska Katowice-Pyrzowice – linia „Lotnisko”. Rozkład jazdy na bieżąco śledzić można na stronie internetowej KZK GOP.  

Również dotarcie własnym samochodem powinno być bezproblemowe, szczególnie jeśli nie mieszkasz w Katowicach. Należy pamiętać o opłatach parkingowych – aktualnie jest to 6 zł za pierwszą godzinę parkowania i 72 zł za 8 dni. Aktualny cennik można sprawdzić na stronie katowickiego lotniska.

 

Warszawa - lotnisko Chopina

Z Warszawy na lotnisko Chopina dojazd jest bardzo prosty. Kursują tam pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) – linie S2 i S3 dojeżdżają bezpośrednio na lotnisko. Bilety zakupić można w biletomatach, które znajdują się w pociągach – należy mieć ze sobą kartę płatniczą, gdyż w większości biletomatów nie można płacić gotówką.

W Warszawie na lotniskowym parkingu obowiązuje zasada „Kiss&Fly”, czyli darmowe parkowanie do 7 minut – dokładnie tyle wystarczy, by wypakować bagaż i pożegnać się z ukochaną osobą. Gdy planujesz zostawić swój samochód na dłużej jest to koszt 220 zł za okres od 6 do 10 dni. 


Jak przejść kontrolę na lotnisku - co zabrać, a czego nie zabierać

Pierwsze wakacyjne podróże przed nami! Podpowiemy, jak sprawnie przejść kontrolę na lotnisku. Przede wszystkim powinniśmy zacząć od odpowiedniego spakowania bagażu rejestrowanego i bagażu podręcznego. Do rejestrowanego nie pakujemy kruchych rzeczy (np. szkła) - to zawsze jest ryzyko. Nie powinniśmy też pakować wartościowych rzeczy - aparat fotograficzny, telefon, biżuterię, ładowarkę, a przede wszystkim cenne dokumenty. Do bagażu podręcznego pakujemy tylko te leki i w takiej ilości, jaka będzie nam potrzebna podczas całej podróży. Pamiętajmy też, że niektóre leki muszą być zgłoszone obsłudze, a ich posiadanie pisemnie potwierdzone przez lekarza. Na lotnisku obowiązują surowe zasady dotyczące bezpieczeństwa, w związku z czym w bagażu podręcznym nie mogą znaleźć się ostre narzędzia (takie jak noże, a nawet większe śrubokręty). I najważniejsze - bagaż musi być szczelnie zapakowany i mieścić się w wadze do 20 kg.

Każdy wie, że lotniskowa odprawa może być naprawdę stresująca. Dlatego też zawsze staramy się uprzedzić naszych Klientów, którzy podróżują samolotem, jak to wygląda. Ważne też jest, by wiedzieć, jak powinien być zapakowany bagaż i co może, a czego nie może zawierać. Nie można także zwlekać z dotarciem na lotnisko - najlepiej być przynajmniej 2 godziny przed planowanym odlotem.
 
W trakcie kontroli należy zachować powagę i poszanować obsługę lotniska. Kiedy już przejdziemy kontrolę osobistą, a nasz bagaż przesunie się przez taśmy i rentgen, możemy spokojnie czekać na samolot w wybranym wakacyjnym kierunku.

Jak "wytrzymać" w autokarze?
 
 

Powszechnie wiadomo, że długie siedzenie bez większych przerw bywa strasznie uciążliwe. Podróż z Polski do Albanii może trwać nawet 30 godzin. Zaczynają boleć plecy, nogi, czasem nawet dopada nas choroba lokomocyjna. Dlatego do długiej podróży warto się odpowiednio przygotować. Oprócz oczywistych rzeczy, takich jak aktualne dokumenty czy telefon z ładowarką lub powerbankiem, warto wziąć kilka dodatkowych przedmiotów. Przede wszystkim ubranie, które musi być wygodne - nawet latem warto zabrać ze sobą ciepłą bluzę i skarpetki. Nie można też zapomnieć o jedzeniu na drogę - chociaż na trasie są przystanki, nic nie zastąpi ulubionej przekąski czy własnej kanapki.
 

Zawsze na dłuższą podróż zabieram ze sobą małą poduszkę i koc, by w nocy móc się komfortowo zdrzemnąć. Moją sprawdzoną metodą na odświeżenie w podróży są tzw. chusteczki nawilżające - mówi Maciej Sokalski, doświadczony pilot wycieczek i rezydent biura podróży Rego - Bis, które od lat ma w swojej ofercie podróże autokarem - Odpowiednie zaopatrzenie "na trasę" i przejazd komfortowym autokarem to bardzo dobry sposób na dotarcie do wymarzonego miejsca. Pamiętajmy, że ogromną zaletą takiej podróży jest niska cena, która rekompensuje czas spędzony w autokarze.

Paszport czy dowód osobisty w Europie (w Unii Europejskiej i poza nią)
 
 

Od kiedy Polska przystąpiła do strefy Schengen (tzw. strefy otwartych granic) podróżowanie stało się znacznie łatwiejsze. Kontrole na granicy nie są już tak uciążliwe i nie trzeba czekać w długich kolejkach. Dowód osobisty uznawany jest na równi z paszportem - co również jest dużym ułatwieniem. Przy wjeździe do większości krajów nasz dokument powinien być ważny co najmniej 3 miesiące od planowanej daty powrotu.

Podróżowanie z dziećmi jest nieco bardziej skomplikowane. Dziecko powinno posiadać swój własny dowód osobisty lub paszport.
Kiedy wysyłamy naszą pociechę na przykład z dziadkami, pamiętajmy, by dziecko zabrało ze sobą pisemną zgodę obojga rodziców lub opiekunów prawnych. Co ważne, pismo to powinno być potwierdzone notarialnie. Taka zgoda potrzebna jest dodatkowo, oczywiście oprócz dowodu osobistego lub paszportu naszej pociechy. Kiedy więc wysyłamy dziecko na wakacje z dziadkami, wręczmy mu oraz opiekunom taki dokument. Jest to niezbędne do przekroczenia granicy i może być przydatne w nieprzewidzianej sytuacji.

Podczas podróżowania ważne też jest sprawdzenie przez jakie kraje zamierzamy przejeżdżać, by dotrzeć na miejsce wakacji. Może okazać się, że nie wszędzie respektowane są dowody osobiste, a paszport to konieczność. Na dzień dzisiejszy w Europie dowód osobisty jest traktowany na równi z paszportem w przypadku krótkich wczasów.

Samochodem za granicę - na Bałkany!

Wybierając się w krótką wakacyjną podróż samochodem należy pamiętać o zabraniu ze sobą polskiego prawa jazdy, które jest respektowane we wszystkich europejskich krajach. Na dłuższy okres wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Dodatkowo prawie we wszystkich krajach wymagane jest posiadanie ubezpieczenia OC (tzw. zielona karta). Ważne jest też, by pamiętać nie tylko o dowodzie rejestracyjnym, ale także o dokumencie potwierdzającym aktualny przegląd techniczny samochodu. Jeżeli jedziemy w podróż pożyczonym samochodem, musimy zabrać ze sobą upoważnienie w języku angielskim, oraz kraju, do którego się wybieramy. Takie pismo musi być potwierdzone notarialnie. Pamiętajmy także, iż większości granic nie można przekroczyć samochodem wynajętym z wypożyczalni. Oczywiście wszędzie wymagane jest standardowe przestrzeganie przepisów jazdy, takie jak ograniczenie prędkości (do wymaganej na trasie), jazda w pasach bezpieczeństwa (zarówno na siedzeniach przednich, jak i tylnych), a samochód powinien być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy oraz apteczkę.

Podróż samochodem po Bałkanach może być równie przyjemna co zaskakująca - i to często pozytywnie. Jeżeli chodzi o stan dróg - przez większość bałkańskich krajów przebiegają dobre autostrady (często płatne). Szukając niesamowitych pejzaży warto skusić się na jakąś mniejszą drogę, choć na tych całkiem małych należy bardzo uważać - górzyste tereny są nieprzewidywalne. W wielu krajach panuje lekkie podejście do ruchu drogowego, należy więc być wyjątkowo ostrożnym i uważać m.in. na rowerzystów czy pieszych, szczególnie w większych miastach. Na Bałkanach należy uważać na małe stacje benzynowe - te często mają paliwo kiepskiej jakości. Równie ciężkie może okazać się znalezienie autoryzowanego serwisu samochodowego.

Bałkany to region obfitujący w słynne trasy motocyklowe. Poruszają się nimi również cykliści, ale także dla kierujących samochodami osobowymi jest to wyśmienita propozycja. Górskie ukształtowanie terenu zapewnia piękne widoki, a obcowanie z naturą sprawia, że podróż staje się wyjątkowo przyjemna. Dodatkowo warto sprawdzić, co znajduje się po drodze do naszej destynacji. Może okazać się, że mamy na trasie kilka miast wartych zobaczenia. - mówi Maciej Sokalski ze śląskiego biura podróży Rego - Bis, wieloletni rezydent na kierunku Albania i doświadczony kierowca.

Zdrowie za granicą - ubezpieczenie

Zdrowie za granicą jest szczególnie ważne, kiedy nie mamy kontaktu z naszym lekarzem rodzinnym. Ale nie można się zbytnio martwić - dostęp do środków medycznych jest standardem we wszystkich krajach. Przed wyjazdem można zaopatrzyć się w kartę EKUZ z Narodowego Funduszu Zdrowia, obejmuje to jednak tylko podstawową, publiczną opiekę medyczną. W większości krajów, by skorzystać z usług medycyny publicznej, konieczne jest posiadanie paszportu - dowód osobisty może nie wystarczyć.

Jeżeli martwimy się o ewentualne wypadki, wybierzmy się na wakacje ze sprawdzonym biurem podróży. Touroperatorzy są zobowiązani do zadbania o bezpieczeństwo swoich klientów, dlatego więc ubezpieczenie jest w cenie wycieczki. Od lat współpracujemy z ubezpieczycielem AXA. Dzięki temu nasi klienci objęci są opieką medyczną w razie nieszczęśliwych wypadków. 
Wycieczka z renomowanym touroperatorem jest bardzo dobrą opcją. Ubezpieczenie w biurze podróży zdecydowanie wykracza poza standardowe usługi medycyny publicznej. To nie tylko ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków, ale też od chorób przewlekłych. Wyjeżdżając więc na zorganizowaną wycieczkę można relaksować się spokojnie.

Ekologia na wakacjach
 
Lato to czas beztroskiego wypoczynku. Większość z nas oczekuje pięknych, złocistych plaż i krystalicznie czystej wody. Jak mieć pewność, że plaża na którą trafimy będzie niemalże idealna? W naszym biurze podróży wyszukiwaliśmy ośrodków nad najpiękniejszymi plażami, by móc zaoferować naszym turystom piękne widoki. Jednak ładna plaża to nie wszystko, ważne jest także, aby była utrzymana w należytym porządku. Dlatego też najczęściej wybieramy plaże z Błękitną Flagą, która jest gwarantem jakości. 
Błękitna Flaga to synonim czystej plaży z łagodnym zejściem do wody. Renoma tego oznaczenia powstała dzięki uświadamianiu społeczności lokalnej oraz turystów, by dbali o porządek na plaży. Przede wszystkim chodzi o sprzątanie po sobie, ale też o kulturę - nie zakłócanie wypoczynku innym plażowiczom, a w przypadków właścicieli lokalów gastronomicznych np. serwowanie świeżego jedzenia. Ważne jest odpowiednie "zabezpieczenie" plaży, czyli bojki na wodzie oraz ratownicy pilnujący zachowania turystów. Oznaczenie plaży Błękitną Flagą to również pretekst, by promować ochronę środowiska i świadomość tego, że należy o nie dbać. Ekologia oznacza również zmniejszenie wpływu człowieka na naturę, czyli plażę i jej otoczenie.

Czarnogóra jest absolutnie atrakcyjnym miejscem wypoczynku wczasowiczów spragnionych niezapomnianych wrażeń. Montenegro zachwyca swoją naturą, potrafi też zaskoczyć niezwykłą architekturą - Czarnogóra ze względu na położenie szczyci się pięknie zachowanymi renesansowymi miasteczkami takimi jak np. Kotor. Czarnogórskie widoki zachwycają również filmowców i milionerów. Twórcy Jamesa Bonda postanowili umieścić akcję jednego z filmów serii właśnie tutaj, a miejscowość Tivat słynie z portu jachtowego, w którym cumuje m.in. Michael Douglas.

Jeżeli wielkie filmy i nazwiska nie robią na nas wrażenia, w Czarnogórze na pewno skusi nas wypoczywanie na jednej z pięknych plaż. Najpiękniejsze plaże odnajdziemy w Barze, Budvie (zwanej czarnogórskim Miami), Peraście (porównywanym do Wenecji), Sveti Stefan z kompleksem hotelowym czy Velikej Plazy w Ulcinju.

Podróżując w głąb lądu w Czarnogórze ujmą nas piękne widoki. I choć można powiedzieć, że całe Bałkany są piękne ze względu na swoją naturę – Czarnogóra jest naprawdę wyjątkowa. Wśród cudów natury wymienić można Jezioro Szkoderskie – jeden z największych zbiorników wodnych, przy którym odnaleźć można endemiczne gatunki. Również tutaj zobaczyć można przepiękny kanion rzeki Tara z miejscowością Žabljak, słynącą z wyjątkowo głośnego kumkania żab. To właśnie w Czarnogórze znajduje się jedyny fiord w tej części Europy – Boka Kotorska z pięknym miasteczkiem Kotor. Czarnogórskie miasteczka mogą zadziwić niejedną osobę – to przegląd różnych wpływów architektury, od miasteczek przypominających te z Europy Środkowej przez wenecką, renesansową zabudowę w nadmorskich kurortach. Na przykład miejscowość Bar pierwotnie nazywała się Antibari, gdyż znajduje się naprzeciwko włoskiego Bari. Równie ciekawą historię ma Ulcnij, który niegdyś był słynnym miastem… piratów!

Czarnogóra to przepiękny kraj i jeżeli już raz tam się pojedzie – chce się wracać cały czas. Przyciągają porywające widoki i magia zaklęta w pozostałościach dawnych miast. Czarnogóra, jak każdy bałkański kraj jest wyjątkowa i zdecydowanie powinna się znaleźć wśród wakacyjnych destynacji każdego turysty żądnego nowości.

Albania niestety ciągle postrzegana jest stereotypowo – jako dziki, słabo rozwinięty kraj, pełen komunistycznych reliktów i bunkrów. Nic bardziej mylnego! Albania to przede wszystkim kraj pełen historii i co zachwyci niejednego turystę  – pełen pięknych plaż. No i albańska kuchnia – wyjątkowo pyszna mieszanka kuchni bałkańskiej i śródziemnomorskiej. Ale najważniejsze – absolutnie Albania jest bezpiecznym krajem! Oczywiście trzeba uważać na swoje rzeczy osobiste, ale ostrożnym należy być zawsze i wszędzie... Co ważne – Albania nie znajduje się na liście krajów niebezpiecznych dla turystów według Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Albania przyciąga swoimi pięknymi krajobrazami i naturą, wśród której na prawdę można wypocząć, a albańskie plaże to pejzaże wprost z pocztówek. Od kiedy dostrzeżono w Albanii potencjał w turystyce, zaczęto dbać o czystość plaż, miast i o porządek w ogóle. Albania to spokojny kraj, ludzie oprócz swojej niezwykłej serdeczności są pracowici i porządni. Na coraz lepszy wizerunek Albanii pracują gospodarni Albańczycy, którzy są dumni ze swojego kraju i chcą reprezentować go jak najlepiej.

Duże miasta i turystyczne kurorty są wyjątkowo bezpieczne, nawet po zmroku. Albania to kraj, który zostaje dopiero odkrywany przez turystów – z roku na rok jest ich co raz więcej. Pojawiają się więc nowe atrakcje, kurorty nadmorskie stają się większe, a co za tym idzie – dobrze strzeżone. W Albanii ulice są czyste, ludzie elegancko ubrani, a restauracje serwują wyśmienite dania.

W Albanii zachwyci nie tylko wspaniała kultura czy malownicze plaże, ale także cały krajobraz – to mnóstwo klifów, górzyste tereny i doliny. To też wspaniała kuchnia, która jest połączeniem smaków bałkańskich i śródziemnomorskich.

Jedyne na co można uważać w Albanii to... język. Może wydawać się, że będzie łatwo się porozumieć - w końcu słowiańskie języki wydają się być podobne do bałkańskich, ale nic bardziej mylnego. Chociaż faktycznie mamy podobnie brzmiące słowa, mogą one mieć zupełnie inne znaczenie. Z angielskim u Albańczyków nie jest najlepiej, planując wypady na miasto warto zaopatrzyć się w mini-rozmówki polsko-albańskie lub słownik z prostymi zwrotami - zdecydowanie ułatwi to komunikację i unikniemy nieporozumień.

Albania to kraj, który ciągle się rozwija. Warto tu przyjechać ze względu na fantastyczne widoki, pełne historii krajobrazy czy wspaniałą bałkańską kulturę. Albania to cudowne plaże, na których można wypocząć, nadmorskie kurorty pełne atrakcji i miasta, w których można poczuć ducha starożytnych czasów. Jest bardzo przyjemnie, a albańska atmosfera pozwoli poczuć się tutaj jak we własnym domu.

Często zastanawiamy się, gdzie i kiedy wymienić walutę. Najlepiej jest wymienić walutę na miejscu w Polsce. Można to zrobić w kantorze, ewentualnie w banku. Na popularności coraz bardziej zyskują kantory internetowe. Kurs w kantorze czy banku przeważnie jest bardziej korzystny niż w miejscowościach turystycznych, do których zmierzamy. Jednak niektóre waluty może być ciężko wymienić w Polsce jak np. albańskie leki. W takiej sytuacji najlepiej wymienić najpierw złotówki na euro, a dopiero w Albanii euro na leki. Wtedy, gdy nie wydamy całej gotówki na miejscu zostanie nam euro, które zawsze będzie można wykorzystać. 

Płatność kartą czy wypłata gotówki w zagranicznym bankomacie może okazać się wyjątkowo niekorzystna. Po pierwsze bank może mieć zupełnie inny przelicznik walutowy. A po drugie podczas takich operacji może być narzucana dodatkowa prowizja, nie tylko przez nasz bank, ale również ten zagraniczny, który pośredniczy w transakcji. Oczywiście płatność kartą jest bardzo wygodna, często też banki mają przygotowane specjalne oferty kont walutowych. Mimo tego warto pamiętać, że w bałkańskich krajach nadal najpopularniejszą formą płatności jest gotówka. 

Zdarza się też, że o wymianie pieniędzy przypomina nam się w ostatniej chwili. Co wtedy? Nie musimy się martwić, na miejscu naszej destynacji zawsze znajdziemy niejeden kantor. Ale może się okazać, że kantor nie przyjmuje złotówek. W takiej sytuacji warto mieć ze sobą popularniejszą walutę - euro lub dolary - gdyż łatwiej będzie ją wymienić. 

Jeżeli więc w najbliższym czasie wybieramy się na wypoczynek, nie zapominajmy o wymianie pieniędzy w kraju. Przygotujmy odpowiednią kwotę, przewidując nasze wydatki. Przypominamy – bałkańskie ceny są przybliżone do polskich, nie musimy się więc zbytnio martwić, że nasze wakacje będą bardzo drogie. 

Oprócz standardowych zdjęć znad morza, pięknych zachodów słońca z wakacji warto przywieźć też wspomnienia z innych zachwycających miejsc. Aby pochwalić się znajomym najlepszymi fotkami dobrze jest wybrać się na wycieczki fakultatywne. Dzięki nim dotrzemy do najwspanialszych miejsc w każdym kraju.
Nasze destynacje pełne są atrakcji. To piękne miejscowości, które też są świetnymi bazami wypadowymi na wycieczki fakultatywne. Zdecydowanie jest co zwiedzać! Oto nasze rekomendacje:

Albania

 


Apollonia – dawna grecka kolonia, dzisiaj stanowisko archelogiczne z zachwycającymi pozostałościami antycznego miasta

Berat – miasto-muzeum, zwane też „miastem tysiąca okien”

Błękitne Oko – źródło o niezwykłym, lazurowym kolorze

Gjirokastra – również miasto-muzeum, słynące z ciekawej architektury i niezwykle stromych uliczek, dlatego też bywa nazywane „miastem tysiąca schodów”

Himara – miejscowość znajdująca się u podnóża przełęczy LLogara, z przepiękną plażą

Jezioro Koman – jezioro w górskim pejzażu

Kruja – miasto położone w górach, ze średniowiecznym zamkiem, Muzeum Skanderbega, Muzeum Etnograficznym oraz bazarem tureckim

Park Narodowy Theth – park obejmuje Góry Północnoalbańskie, zwane albańskimi Alpami

Pogradec – miasto położone nad Jeziorem Ochrydzkim

Przełęcz Llogara – od Wlory po Sarandę – historyczna przełęcz, którą Juliusz Cezar zmierzał w pogoni za Pompejuszem

Szkodra – miasto z wieloma zabytkami i pozostałościami m.in. średniowiecznej twierdzy

Tirana – stolica Albanii z ciekawą, współczesną architekturą

 

 

Bułgaria

 


Burgas – miasto sięgające starożytności; warto odwiedzić tam Muzeum Archeologii lub wybrać się na Festiwal Rzeźb z Piasku

Monaster Rila – jeden ze słynniejszych bułgarskich monasterów, datowany na X wiek n.e.

Płowdiw – zwane „miastem siedmiu gór”, z pozostałościami starożytnej architektury i pięknym Starym Miastem

Pomorie – antyczne miasto, w którym jest ogrom śladów kultur greckiej, rzymskiej, bizantyjskiej oraz ottomańskiej

Sozopol – jedno z najstarszych miast na wybrzeżu Morza Czarnego

Warna – warto odwiedzić tutaj Muzeum Archeologiczne oraz łaźnie rzymskie; miasto jest morską stolicą kraju, stacjonuje tutaj bułgarska marynarka wojenna

Veliko Tarnovo – miasto położone w górach, słynące ze średniowiecznych pomników

 

 

Chorwacja

 


Brač – górzysta wyspa ze wspaniałą plażą Zlatni Rag – „Złoty Przylądek”

Dubrownik – jedno ze słynniejszych chorwackich miast z pięknym Starym Miastem, którego najstarsze mury datowane są na XVI wiek

Jeziora Plitvickie – jeden z najstarszych parków narodowych w południowo-wschodniej Europie, z zapierającymi dech w piersiach widokami

Park Narodowy Krka – park z bajecznymi widokami i niesamowitymi wodospadami

Rijeka – to przede wszystkim piękna architektura z czasów romańskich, gotyckich, renesansowych i barokowych; znajduje się tutaj najważniejszy chorwacki port

Split – słynne chorwackie miasto, w którym oprócz zwiedzenia zabytkowej architektury, wypocząć można na jednej z pięknych plaż

Šibenik – zabytkowe miasteczko; szczególnie warto tam zobaczyć katedrę św. Jakuba

Trogir – urocze miasto portowe z renesansowymi zabytkami

Zadar – historyczne miasto ze wspaniałymi pozostałościami architektury rzymskiej i weneckiej


 

 


Czarnogóra

 


Bar – miasto z historyczną, kamienną zabudową

Budwa – Stare Miasto z cytadelą; Budwa to również całkiem rozrywkowe miasto z bogatym życiem nocnym

Cetynia – dawna stolica Czarnogóry; obowiązkowo zobaczyć trzeba Niebieski Pałac, Monaster Narodzenia Matki Bożej z muzeum wewnątrz, pałac króla Mikołaja

Jezioro Szkoderskie – jest domem dla wielu gatunków ptaków

Kanion Tara – drugi na świecie najgłębszy kanion

Kotor – słynne miasto z pięknie zachowaną renesansową, wenecką architekturą m.in. twierdzą św. Jana

Monaster Ostrog – monaster w niesamowitej lokalizacji, „wbudowany” jest w górskie zboczę

Park Narodowy Durmitor – malowniczo położony park, z kanionem rzeki Tara oraz miasteczkiem Žabljak

Velika Plaza – piękna, piaszczysta plaża w Ulcinju

Wyspa Mamula – na wyspie znajduje się zabytkowa twierdza

Wyspa św. Stefana – słynna wyspa, na której obecnie znajduje się kompleks hotelowy

Zatoka Kotorska (zwana też Boką Kotorską) z wysepkami Gospa od Škrpjela i św. Jerzego

 

 

Grecja – Korfu

 


Canal d’Amour – skalny kanion z wyjątkowo romantyczną atmosferą; warto zobaczyć szczególnie o zachodzie słońca

Kanoni – jedno z popularniejszych miejsc widokowych z piękną plażą

Kerkyra - starówka Korfu (kościół św. Spirydona)

Paleokastritsa – miejsce z sześcioma pięknymi zatoczkami; można podziwiać je również z pobliskiego wzgórza

Pantokratoras – najwyższy szczyt na Korfu (906 m n.p.m.)

Paxos i Antipaxos – dwie wysepki z wapiennymi skałami; woda przy nich jest niezwykle przejrzysta, co powoduje, że kąpiel w tej okolicy jest bardzo przyjemna

Plaża Mon Repos – jedna z piękniejszych korfijskich plaż

Przylądek Drastis – na przylądku znajduje się jedna z piękniejszych ścieżek spacerowych; roztacza się stąd cudowny widok na okolicę i morze

 

 

Hiszpania

 


Tossa de Mar – urocza miejscowość z imponującymi pozostałościami średniowiecznego zamku

Figueres – rodzinne miasto Salvadora Dalí; znajduje się tutaj również muzeum poświęcone jego pamięci

Barcelona – serce Katalonii; można tu znaleźć wiele architektonicznych dzieł Gaudiego, a także słynny kościół Sagrada Familia

Ogrody Św. Klotyldy – cudowne ogrody utrzymane w stylu angielskim

Girona – miasto założone przez Pompejusza, pełne świetnie zachowanych, średniowiecznych zabytków

 

 

Macedonia

 


Bitola – miasto niedaleko granicy z Grecją, pełne przykładów macedońskiej kultury i kuchni; warto zobaczyć tam Plac Magnolia, główny deptak wiodący do tureckiego bazaru

Galiczica – masyw górski z punktem widokowym na Jezioro Prespa oraz Jezioro Ochrydzkie

Kanion Matka – zapewnia niezwykłe przeżycia wśród cudownej natury; można tam zobaczyć wiele podwodnych jaskiń, w tym z jedną z najgłębszych na Bałkanach, a także trzy zabytkowe monastery

Monaster św. Nauma – kompleks klasztorny zlokalizowany na granicy z Albanią; dodatkową atrakcją są przechadzające się tam pawie

Ochryda – największe miasto przy Jeziorze Ochrydzkim z piękną starówką; zobaczyć tam trzeba twierdzę cara Samuela, cerkiew św. Zofii, cerkiew św. Jana Kaneo czy Starożytny Teatr

Park Narodowy Mavrovo – na jego terenie znajduje się Jezioro Mavrovo; warto zobaczyć tam kościół św. Mikołaja, monaster Jana Chrzciciela

Skopje – stolica Macedonii z dość kontrowersyjną zabudową – znajdują się tam zarówno piękne zabytki, jak i współczesna modernistyczna architektura, a przede wszystkim wyjątkowo dużo pomników, m.in. pomnik Filipa Macedońskiego

BB, HB, FB, AI... Można się pogubić w tych skrótach. Objaśnijmy więc te najważniejsze:

BB - to "bed and breakfast", czyli opcja tylko ze śniadaniami

HB - czyli "half board" - śniadania i obiadokolacje

FB - "full board" - pełne wyżywienie, na które składają się śniadania, obiady i kolacje

AI / ALL - uwielbiane przez wszystkich "all inclusive", czyli śniadania, obiady, kolacje oraz dodatkowo przekąski pomiędzy posiłkami, zazwyczaj też w pakiecie są napoje

OV – to nocleg bez wyżywienia, po angielsku “overnight”

 

Mamy więc dużo opcji do wyboru – na którą się zdecydować? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób spędzamy wakacje, czy wolimy wygodny, leniwy wypoczynek czy aktywne zwiedzanie. Jeżeli chcemy po prostu odpocząć najlepszą opcją będzie program All Inclusive. Taki program też może się różnić w zależności od tego, co proponuje hotel i w jakim kraju jesteśmy – od wyżywienia a la carte o dowolnej porze, przez jedzenie podawane w formie bufetu, do wersji „light”, czyli np. posiłków z napojami serwowanych 3 razy dziennie. Często też trafnym wyborem podczas spokojnego wypoczynku jest program HB. Śniadania zazwyczaj są w formie bufetu, podobnie obiadokolacja, choć ta akurat może być serwowana. To dobra opcja, jeżeli chcemy spędzić czas głównie na plaży czy zwiedzając okolicę. Rano pyszne śniadanie, w ciągu dnia można wybrać się na wycieczkę lub kupić przekąski „na mieście”, a wieczorem zjeść sycący posiłek w hotelowej restauracji.

Wycieczka z samymi śniadaniami lub bez wyżywienia jest idealna dla osób, które lubią samodzielną organizację wakacji. Takie opcje są też często tańsze, a jedzenie można zorganizować we własnym zakresie – albo gotować samemu (w programie BB lub OV często oferowane są pokoje z aneksami kuchennymi) albo stołować się w lokalnych restauracjach, których w miejscowościach turystycznych jest bardzo dużo, a ceny w nich zazwyczaj nie są wygórowane.

Zależnie od tego, jak lubimy spędzać czas, można wybrać odpowiednią ofertę wakacyjną. Osobom lubiącym zorganizowane wakacje od początku do końca polecamy opcje z programem All Inclusive lub Full Board. Z kolei dla tych, którzy lubią mieć wybór ciekawszą opcją może okazać się wyjazd z programem HB, pobyt tylko ze śniadaniami lub bez wyżywienia. 

Bałkany to nie tylko wspaniały wypoczynek i kierunek na wymarzony urlop. To także genialna bałkańska kuchnia, pełna przypraw, zaskakujących smaków, świeżych warzyw i owoców oraz pysznych słodkości. Chociaż mogłoby się wydawać, że bałkańskie potrawy wszędzie są takie same, każdy kraj ma swoje charakterystyczne dania. I tak w Albanii skosztować można gjyveç i fërgesë, w Bułgarii - czorbę, w Chorwacji będzie to pašticada, Czarnogóra słynna jest z pljeskavicy, Grecja to przede wszystkim souvlaki i tzatziki, a Macedonia - tavče gravče. 
 
Wszędzie znajdziemy wariacje na temat mięsnej przekąski – kryje się pod nazwą qoftë, ćevapi, ćevapčići lub kebapcze. Kotleciki w zależności od kraju robione są z mięsa wołowego, wołowo-wieprzowego lub baraniego. Mięso podawane jest w bułce zazwyczaj z różnego rodzaju smarowidłami, najczęściej z ajwarem. Tradycyjny ajwar to pasta ze słodkiej papryki, bakłażana, pomidorów oraz czosnku. Daniem spotykanym prawie na całych Bałkanach, chociaż najbardziej kojarzonym z Grecją, jest musaka – zapiekanka z ziemniakami, mięsem mielonym, bakłażanem i dwoma sosami: pomidorowym oraz beszamelowym. Wszędzie też spotkać można mięsne lub warzywne gulasze, ale w zależności od regionu będą one inaczej smakowały.
 
W kuchni albańskiej wyróżnić można spec i mbushur, czyli faszerowaną paprykę oraz koran – danie z albańskiej odmiany pstrąga. Jedząc tak zwane uliczne przekąski, warto popijać je solonym jogurtem pitnym – dhalle – który dopełnia smaku albańskich potraw typu “street food”. 
 
Bułgarska kuchnia charakteryzuje się wspomnianą wcześniej czorbą, czyli gęstą, pikantną zupą na wywarze mięsnym lub warzywnym. Drugą popularna zupą jest tarator - chłodnik ze świeżych ogórków, jogurtu oraz czosnku. Warto także spróbować kozunak, drożdżowego ciasta z rodzynkami i migdałami. 
 
W Chorwacji daniem wartym spróbowania jest crni rižot - czarne risotto z mątwy. Także pršut - suszona i wędzona szynka - jest smakołykiem, którego warto skosztować. 
 
Czarnogórska pljeskavica to mielone mięso, uformowane w kształcie płaskiego, okrągłego kotleta. Przygotowywane jest na grillu, doprawione na ostro, podawane z dodatkami takimi jak frytki lub posypane serkiem owczym w chlebku pita. Warto również spróbować słynnego dodatku do dań, zwanego kačamak. Jest to potrawa z mąki lub kaszki kukrydzianej, podawana z gęstym jogurtem, czasem także ze skwarkami lub jajkiem czy serem feta. 
 
Grecka kuchnia obfituje w różnego rodzaju pasty, sosy, dipy, z których najbardziej znane są tzatziki. Równie dobrze znany wszystkim jest gyros, którego nie trzeba przedstawiać. W Grecji popularne są także dolmades czy spanakopita – pierwsze danie przypominać może nasze polskie gołąbki: przyprawiony ryż w liściach winogron, natomiast drugie danie to ciasto filo ze szpinakiem i fetą.
 
Kuchnia macedońska to przede wszystkim mięso oraz różne wyroby mączne podawane czesto jako dodatki. Burek, czyli pita z mięsnym lub serowym nadzieniem jest jedną z bardziej popularnych przekąsek obok pastrmajlija czyli placka z nadzieniem, podobny do pizzy.
 
W bałkańskich potrawach zauważyć można wiele wpływów kuchni śródziemnomorskiej – oregano, bazylia, oliwki i oliwa z oliwek, ryby i owoce morza pojawiają się dosyć często jako elementy bałkańskich dań. Oczywiście nie da się nie zauważyć wpływów kuchni otomańskiej, które pozostały głównie wśród słodyczy. Wszędzie dostaniemy pyszną chałwę, baklawę, tulumby i wariacje na jej temat, również popularne jest lokum – słodka galaretka w pudrowej posypce. 
 
Warto też przywieźć kilka regionalnych smakołyków jako pamiątkę z podróży. Oprócz wymienionych potraw, których koniecznie trzeba spróbować na Bałkanach, warto poszukać też lokalnych trunków – win czy mocniejszego alkoholu w niektórych regionach nazywanego raki, w innych rakija. 
 
Ciekawostka – w Polsce funkcjonują takie potrawy jak sałatka po grecku czy ryba po grecku, ale będąc w Grecji nie skosztujemy takich potraw. W sałatce wiejskiej, popularnej w Grecji nie ma w ogóle sałaty, za to jest świeża papryka krojona w plastry i porządny plaster sera feta. 

Kiedy po raz kolejny szukamy wyjazdów wakacyjnych lub obozów dla dzieci często spotykamy te same kierunki. Oczywiście klasycznie Grecja, Tunezja, Egipt, Hiszpania, czy Włochy. I od razu zwracamy uwagę na standard, cenę i bezpieczeństwo. W różnej kolejności. I właśnie z różnych powodów odrzucamy poszczególne możliwości. Wtedy przychodzi nam na myśl, że może warto zobaczyć coś nowego. Albania, Czarnogóra, Macedonia … To ostatnie, a gdzie to jest? Mapa... Bałkany... Jezioro Ochrydzkie, może w tym roku to tam spędzimy urlop?

Dlaczego wybrać się więc do tego kraju, a nie turystycznych klasyków, dostępnych w każdym wakacyjnym katalogu?

Dużym plusem są możliwości. Jako, że ruch turystyczny skupia się nad Jeziorem Ochrydzkim jest tam rozbudowana infrastruktura z restauracjami, barami i sklepikami. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że nie jest tłoczno. Oprócz typowo wakacyjnych atrakcji, mamy połączenie wody i gór: przebywanie nad jeziorem, ale też obcowanie z górskim krajobrazem- Park Narodowy Galicica daje szanse zobaczenia Ochrydy i jeziora z zupełnie innej perspektywy. I trzeba przyznać, że szczyty wznoszące się na ponad 2000 m n.p.m. mogą robić wrażenie! To co zwraca uwagę przyjezdnych to nie tylko widoki, ale także smaczna ochrydzka kuchnia. Macedończycy mają przepyszne jedzenie, które przez lata kształtowane było wpływami różnych kultur.

Muzyka i taniec to kolejne wielkie plusy temperamentnych mieszkańców regionu. Jeżeli będziemy mieli szczęście to trafimy na wieczór macedoński i wsłuchamy się w tamtejsze rytmy. Jest też możliwość zwiedzania korzystajac z wycieczek fakultatywnych: Ochryda, Św. Naum i stolica kraju – Skopje, nazywane miastem pomników, lub miastem kontrastów, znane przede wszystkim jako miejsce urodzenia Matki Teresy.

Przyroda, kultura, zabytki, kuchnia, bezpieczeństwo i stosunek ceny do jakości – czego chcieć więcej ?

Czemu Hiszpania jest tak popularna wśród młodzieży?

Niewątpliwie od dłuższego czasu możemy zaobserwować duży wzrostu zainteresowania i popularności Hiszpanii, jako celu wyjazdów wakacyjnych wśród polskiej młodzieży. Pierwszym pytaniem, które nasuwa się w związku z ta sytuacją to – dlaczego?

W czym Hiszpania jest lepsza od innych destynacji?

Pierwszą kwestią jest bardzo sprzyjający klimat, który przyczynia się do rozwoju turystyki w tym kraju. Południe Europy, półwysep Iberyjski, wybrzeże Morza Śródziemnego, temperatury przekraczające 30 stopni. Ponadto Hiszpania posiada długą linię brzegową i co ważne- głównie piaszczyste plaże. Kolejną kwestią jest wysoce rozbudowana infrastruktura turystyczna z całym zapleczem gastronomicznym i dobrą bazą hotelową, czyli oprócz wysokich, miejskich hoteli mamy tu do czynienia z licznymi barami, restauracjami, sklepami- a wszystko to jest na wyciągnięcie ręki.
A może nie tylko chodzi o plaże i leniwy wypoczynek?

Jako kraj europejski nasza młodzież odnajduje się w tamtejszej rzeczywistości – wyznaniowej, społecznej i etnicznej. Oczywiście nie można pominąć kwestii zabytków i muzeów, które pozwalają zaspokoić potrzebę odkrywania. Jako najlepszy przykład wskazać można Barcelonę. Miasto, największe w Katalonii, położone nad morzem Śródziemnym. Z jednej strony jedne z najlepsze plaż miejskich w Europie, z drugiej wysokie na ponad 500 m n.p.m. wzgórze Tibidabo. Masa atrakcji, klubów rozrywki, zabytków. Bo któż nie słyszał o bazylice Sagrada Familia, słynnej ulicy La Rambla, Parku Guell, czy wreszcie stadionie Camp Nou na którym gra słynna F.C. Barcelona!

Opierając się tylko na powyższych atutach (choć jest ich wiele więcej) można przypuszczać dlaczego Hiszpania jest tak chętnie wybierana przez młodzież i nie tylko. Przy tym co Hiszpania ma do zaoferowania- ocena pobytu w zdecydowanej większości będzie pozytywna. I dlaczego nie wrócić, przecież tyle jeszcze do odkrycia!

Stając przed dylematem wyboru miejsca spędzania obozu młodzieżowego kierujemy się różnymi kwestiami. Zastanawiamy się nad bezpieczeństwem, standardem hotelu, kadrą wychowawczą, jakością posiłków, czy też samą lokalizacją. Nie zawsze jest to prosta decyzja, szczególnie, że zwykle dzieci mają inne wymagania a rodzice inne. Biorąc pod uwagę możliwości na rynku, Bułgaria wydaje się być optymalnym miejscem do spędzania wakacji dla nastolatków.

Przede wszystkim jest to kraj o zbliżonej kulturze do naszej. Dzieci będą czuły się tam swobodnie, idąc ulicą na spacer, jadąc do aquaparku, czy plażując na wybrzeżu Morza Czarnego. Bułgaria należy do tych uchodzących za bezpieczne. Od wielu lat turyści otaczani są właściwą opieką. Bułgarskie obiekty skupione w kurortach tj. Słoneczny Brzeg, czy Złote Piaski są zadbane, odnawiane i spełniają wysokie standardy. Kadra, biorąca udział w obozach to sprawdzeni wychowawcy, pedagodzy, osoby mające kontakt z młodzieżą na co dzień. Zawsze życzliwie pomogą w rozwiązaniu każdej trudności. Kuchnia tego kraju trochę różni się od naszej, jest typowo bałkańska, niemniej powinna przypaść do gustu młodzieży przebywającej w tym rejonie.  

A jaka jest sama Bułgaria? Sam Słoneczny Brzeg w którym organizujemy nasze obozy młodzieżowe? 

Trzeba zwrócić uwagę na dobra infrastrukturę turystyczną, która powstała w tym miejscu. Bez problemu odnajdziemy sklepy, markety, czy restauracje. Liczne miejsca rozrywki pozwolą wybrać się do aquaparku, czy znaleźć dobrą dyskotekę. Morze i szeroka plaża są atrakcjami samymi w sobie. Jakość piaszczystych plaż ciągnących się kilometrami pozwala na swobody wypoczynek. Na wyciągnięcie ręki są również zabytki i pomniki natury.

Wybierając ten kraj możemy być pewni, że dziecko wróci zadowolone.

Bądź na bieżąco z najnowszymi kierunkami podróży!

Zapisz się do newslettera

Katalog online

Zobacz najpiękniejsze destynacje, najlepsze hotele i całą ofertę Rego-Bis.

Bezpieczne płatności
Dotpay
Visa Mastercard