Malownicza Kapadocja oraz skalne miasta

09.10.2020   Strefa inspiracji

Kapadocja to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Turcji. Oprócz pięknego wybrzeża i wielokulturowego Stambułu, to właśnie Kapadocja przyciąga najwięcej turystów. Region ten nie jest osobną jednostką administracyjną, tylko krainą historyczno-kulturową. Słynie z nietypowych tworów skalnych w kształcie stożków. Dawno, dawno temu było to miejsce pełne kominów wulkanicznych, z których na przestrzeni lat przyroda ukształtowała niezwykłe formy. Ludzie zaciekawieni nietypowymi, miękkimi, tufowymi skałami, przez setki lat tworzyli w nich swoje mieszkania, kościoły i klasztory, z których powstały całe kompleksy podziemnych miast, stanowiące do dziś ogromną atrakcję turystyczną, z których jedną z najpopularniejszych jest miasto Kaymaklı. Kapadocja stanowiła również miejsce spotkań wielu kultur, ponieważ przebiegało przez nią wiele ważnych szlaków. Mieszkali tu Hetyci oraz anachoreci, czyli chrześcijańscy pustelnicy żyjący w ascezie i oddający się modlitwie. Miejsce pełne kościółków wykutych w skałach stanowiło jedno z ich pierwszych ośrodków życia klasztornego. Pustelnicy drążyli swoje świątynie w skałach, po czym przepięknie malowali ich wnętrza. Obecnie malunki te nazywane są bizantyjskimi freskami. Największa liczba dawnych świątyń zlokalizowana jest dziś w Dolinie Göreme, która wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Łącznie znajduje się tam 350 kapliczek i kościołów oraz mniejsze pomieszczenia gospodarcze wykute także przez duchownych. Cały ten teren, pełen powulkanicznych form, wygląda niczym księżycowy krajobraz. Teren jest unikatowy. Podziwiać go można również z lotu ptaka, ze względu na popularne w tym regionie loty balonami. Loty odbywają się niemal codziennie, zaczynają się wraz ze wschodem słońca, a wrażenia z uczestnictwa w nich są nie do opisania. Dużą zaletą tego miejsca, która sprzyja wycieczkom, jest tutejsza pogoda. Panuje tu klimat podzwrotnikowy kontynentalny, dzięki czemu ciepło jest tu niemal przez cały rok.Będąc w Kapadocji, warto zacząć zwiedzanie właśnie od Göreme, w którym znajduje się Muzeum Pod Gołym Niebem, składające się z kilku niesamowitych kościołów bizantyjskich. Najważniejszymi świątyniami na terenie kompleksu są  kościoły Ciemny, Ukryty oraz kościół Węża. Wewnątrz muzeum obowiązuje określony kierunek zwiedzania. Fotografowanie we wnętrzach z reguły jest zabronione. W okolicy muzeum znajduje się także najwyższy stożek w mieście – Uchisar, z którego można podziwiać w pełnej krasie erozyjny krajobraz. 

Niewątpliwą atrakcją okolicy są także, wcześniej już wspomniane, podziemne miasta, jak np. Derinkuyu i Kaymaklı. Ich głębokości sięgają nawet do 60 metrów, składają się z kilku poziomów, nawet do 7-8 w dół. Dawniej miasta mogły przyjąć jednocześnie nawet do 20 000 osób, które szukały schronienia w czasie napadów lub najazdów muzułmańskich. Pod ziemią znajdowały się całe miasteczka z rynkiem i targowiskiem oraz kuchnie wraz z prasami do oliwy i wina, stajnie, magazyny i oczywiście kościoły. Większość korytarzy dawnych miasteczek jest dostępna dla turystów i oświetlona, jednak sklepienia nierzadko uniemożliwiają chodzenie w pozycji wyprostowanej. 

Dopełnieniem wyjazdu do Kapadocji może być oczywiście słynny lot balonem. Niemal codziennie (jest to zależne od pogody), o wschodzie słońca, nad Kapadocją wznosi się kilkadziesiąt balonów. Wzlatują one na wysokość około 1000 metrów. Piloci umiejętnie obniżają wysokość i ponownie wzlatują wysoko, by zapewnić turystom niezapomniane wrażenia i dać im okazję do wykonania najpiękniejszych zdjęć. Widok z balonu na niemal księżycowy teren jest niebywały, tak samo jak i obraz kilkudziesięciu wznoszących się balonów, podziwiany z któregoś z punktów widokowych. Zazwyczaj, wyjazd do Kapadocji, nie wiąże się ściśle z odwiedzeniem tylko tego jednego regionu Turcji. Będąc tu, warto wybrać się np. do Konyi oraz do któregoś z nadmorskich kurortów, np. Antalyi. Konya to stare miasto z wpływami rzymskimi i bizantyjskimi, które stanowiło stolicę sułtanatu Seldżuków. Miasto przepełnione jest dziełami wczesnej sztuki tureckiej i islamskiej. Najsłynniejszym miejscem w Konyi jest Muzeum Mevlany, które znajduje się obok meczetu z XVI wieku. Muzeum stanowiło niegdyś dom najważniejszego poety sufickiego oraz mistyka, czyli Mevlany Rumiego, założyciela Zakonu Tańczących Derwiszy. Dziś jest to także jego grobowiec. Zakon Tańczących Derwiszy od zawsze przyciągał i intrygował turystów, ze względu na swoje zwyczaje. Jednym z elementów ich modlitwy był wirujący taniec w rytm muzyki, tzw. sema. Muzeum Mevlany warto odwiedzić nie tylko ze względu na Zakon Tańczących Derwiszy, ale również na cenne przedmioty znajdujące się tam. W muzeum przechowywany jest m.in. najcenniejszy jedwabny dywan świata, który tkany był z unikatową gęstością - 144 węzłów na centymetr kwadratowy.

Po odwiedzeniu Kapadocji i Konyi, warto jadąc wzdłuż strzelistych szczytów gór Taurus, wybrać się  na Riwierę Turecką, np. do Antalyi, gdzie nowoczesność łączy się z pięknem starówki, czyli dzielnicy Kaleiçi. Nazwa tej części miasta oznacza dosłownie "Wewnętrzną Twierdzę". Spacerować tu można wąskimi uliczkami, a podczas spaceru podziwiać piękne zabytkowe domy z czasów osmańskich. Symbolami miasta są minaret Yivli oraz wieża zegarowa. Będąc w Antalyi, poza zwiedzaniem czarującej starówki i korzystania z uroków magicznych plaż, warto także wybrać się do manufaktury jubilerskiej lub na pokaz galanterii i wyrobów skórzanych. Okoliczną ciekawostką jest także wodospad Karpuzkaldiran wpadający wprost do Morza Śródziemnego. 

To zaledwie fragment tego, co może zaoferować Turcja. Piękne wybrzeże, liczne zabytki, miasta pełne długiej i ciekawej historii, przepyszne jedzenie oraz gościnni ludzie. Turcja to jeden z najlepszych wyborów na jesienny wyjazd. Ze względu na swoją historię i wiele malowniczych zakątków, także osoby poszukujące wyjazdów objazdowych i lubiących zwiedzać, na pewno będą zadowolone z wyjazdu tutaj, np. właśnie do Kapadocji, w ramach wyjazdu Derwisze i skalne miasta – Kapadocja w pigułce.