Złociste plaże polskiego wybrzeża

Rego-Bis, 13.05.2020

Polska to dziewiąty największy kraj Europy pod względem powierzchni. Bez wyjeżdżania za granicę możemy cieszyć się pięknem przyrody 23 parków narodowych, majestatycznymi górami, czarującymi jeziorami oraz morzem. Nadbałtyckie plaże ze złocistym piaskiem i okoliczną rozwiniętą infrastrukturą od wielu lat przyciągają licznych turystów, także zagranicznych. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ polskie nadmorskie miejscowości w ostatnich kilkunastu latach przekształciły się w nowoczesne ośrodki wypoczynkowe pełne licznych atrakcji, sprzyjające uprawianiu niemal wszystkich sportów wodnych. 

Polska linia brzegowa jest bardzo długa, to niemal 450 kilometrów. Wybrzeże jest  różnorodne – od rozwiniętych miast pełnych gwarnych hoteli i dyskotek, po małe spokojne miejscowości z pensjonatami w których panuje domowa atmosfera. W centralnej części wybrzeża, w okolicach miejscowości Łeba, funkcjonuje Słowiński Park Narodowy obejmujący unikatowe wydmy. Na Pomorzu Zachodnim, na wyspie Wolin utworzono zaś Woliński Park Narodowy. Wyspa Wolin obejmuje też jedną z najciekawszych polskich miejscowości wypoczynkowych – Świnoujście, które zlokalizowane jest łącznie aż na 44 wyspach. 

Wakacje nad morzem Bałtyckim

Pomorze Zachodnie dzięki wyspiarskiemu klimatowi, szerokim piaszczystym plażom oraz bogatą ofertą rozrywki i atrakcji kusi wizją udanych, słonecznych wakacji. Wybór miejscowości wypoczynkowych jest tu bardzo szeroki, np. Pogorzelica, Rewal, Darłówko, Międzyzdroje, Mrzeżyno, Ustronie Morskie, Mielno czy Dźwirzyno. Istnieją tu trasy spacerowe, rowerowe, przeznaczone do nordic walkingu a nawet jazdy konnej. Parki rozrywki pełne są placów zabaw, funkcjonują tu również strzelnice paintball – wszystko to sprzyja rodzinnym wczasom z dziećmi. Ponadto tereny golfowe, korty tenisowe, możliwość nurkowania, wędkowania oraz wypożyczalnie sprzętów wodnych. Znajdzie się coś także dla pasjonatów kultury, np. słynny Europejski Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, kiedy to Pomorze Zachodnie staje się stolicą kultury i sztuki. Poza festiwalem, w zlokalizowanych na wyspie Wolin Międzyzdrojach, warto przespacerować się po molo, które posiada 395 metrów długości i pełni też rolę przystani. Znajduje się tu Aleja Gwiazd, czyli spacerowa promenada z odciskami dłoni popularnych Polaków, takich jak znani piosenkarze, aktorzy czy karykaturzyści. Poleca się także by zwiedzić okoliczny Bałtycki Park Miniatur, Gabinet Figur Woskowych i  tzw. Betonowe Stonogi w Zalesiu, czyli pohitlerowskie budowle na skarpie. Są one pozostałościami z czasów II wojny światowej po eksperymentach Trzeciej Rzeszy. Okolicznymi cudami przyrody są Jezioro Turkusowe w Wapnicy oraz wcześniej wspomniany Woliński Park Narodowy z najwyższymi w Polsce klifami, które opadają stromymi ścianami na kamieniste plaże. 

Uwielbiane przez wielu jest także Ustronie Morskie położone nad Zatoką Pomorską z przepływającą w okolicy rzeką Czerwoną. W sezonie letnim okolica tętni życiem, pełna jest barów, restauracji, dyskotek oraz innych atrakcji, także tych skierowanych dla dzieci. Nie lada ciekawostką jest fakt, że w okolicy rośnie najstarszy dąb w Polsce - Bolesław (800 lat), a zaraz obok Warcisław (640 lat). Fani sztuki i kultury mogą odwiedzić okoliczną galerię sztuki oraz amfiteatr funkcjonujący latem jako kino. Jest oczywiście także nadmorski park, sprzyjający długim wieczornym spacerom. 

Morze Bałtyckie, latarnia

Osoby kochające zabawę i nocne życie, na pewno nie żałowałyby wczasów w Mielnie. To wakacyjna polska stolica rozrywki! Miejscowość na Wybrzeżu Słowińskim, położona nad Bałtykiem oraz jeziorem Jamno, kusi nie tylko dwoma dużymi piaszczystymi plażami ale także wieloma dyskotekami, restauracjami oraz możliwością uprawiania sportów wodnych. Życie towarzyskie toczy się w starej części miasta, funkcjonują tu też sezonowe kramy z pamiątkami oraz park, deptak Kościuszki i Promenada Nadmorska. W Milenie odwiedzić można też kilka zabytków, np. kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z XV w., przebudowany w XIX wieku, malowniczy park dworski z przełomu XVIII/XIX w., interesującą willę przy ul. T. Kościuszki 11 oraz budynek szachulcowy z początku XX w. Największą atrakcję okolicy stanowi latarnia morska w Gąskach, którą wybudowano w czasie zimy na przełomie 1877/78r., i która ma 50,2 m. wysokości, stanowiąc drugą co do wielkości latarnię morską w Polsce.

To tylko część atrakcji i ciekawych miejscowości polskiego wybrzeża Pomorza Zachodniego. Centralna część wybrzeża także kryje w sobie wiele atrakcji! Przykładem może być miejscowość Ustka, zlokalizowana około 35 km na zachód od Słowińskiego Parku Narodowego, będąca miastem portowym, uzdrowiskiem z dwoma letnimi kąpieliskami morskimi. Będąc tu, poza korzystaniem z plaż, warto zwiedzić Bunkry Bluechera, Latarnię morską oraz… Muzeum Śledzia! 

Nasz kraj ma bardzo bogatą historię oraz interesujące zakątki przyrodnicze. Polska może okazać się idealnym miejscem na spędzenie urlopu. Blisko, szybko, komfortowo. Może warto swoje bałkańskie podróże przeplatać z krajowymi, by lepiej poznać swoją ojczyznę?