Jak uczynić podróż samolotem wygodniejszą?

Konrad, 01.06.2023

Jak przygotować się do wygodnej podróży samolotem? Oto 10 wskazówek, które mogą pomóc Ci uprzyjemnić sobie podróż. Pamiętaj że w rzeczywistości podróż samolotem nie musi być stresująca.

Wybierz odpowiednią linię lotniczą

Wybór odpowiedniej linii lotniczej ma duże znaczenie dla wygody podróży. Przed dokonaniem rezerwacji sprawdź opinie innych pasażerów na temat linii lotniczej, a także zwróć uwagę na oferowane udogodnienia, takie jak przestronność siedzeń, rozrywka pokładowa czy jedzenie.

Pamiętaj, że na terenie Unii Europejskiej wszystkie linie lotnicze muszą spełniać rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Oznacza to, że mogą się one różnić jedynie komfortem podróży. Jeśli przybywamy poza terenem wspólnoty np. niektórych krajach Azji i Afryki, warto sprawdzić linię w renomowanych rankingach bezpieczeństwa, szczególnie jeśli jest to dla nas pierwszy lot samolotem danej linii lotniczej.

Wybierz odpowiednie miejsce

Przy rezerwacji lotu staraj się wybrać miejsce, które będzie dla Ciebie najwygodniejsze. Jest to szczególnie ważne jeśli czeka Cię długi lot samolotem. Jeśli jesteś wysoki, może warto rozważyć miejsce przy wyjściu awaryjnym, gdzie jest więcej miejsca na rozprostowanie nóg.

Pamiętaj, że nie mogą tam siedzieć osoby nieletnie lub nie czujące się na siłach, aby w razie zagrożenia otworzyć drzwi. Jeśli preferujesz spokój, unikaj miejsc w pobliżu toalety lub kuchni. Pamiętajmy o wcześniejszej rezerwacji miejsca w samolocie – wybierając wycieczkę z biurem podróży Rego-Bis można tego dokonać w cenie już od 20 zł. Jeśli to twój pierwszy lot samolotem i odbywa się w dzień warto pamiętać o miejscu przy oknie.

Nie jest jednak ważne tylko to gdzie siedzimy, ale również w czym Czy naprawdę wygodny strój jest aż tak ważny do tego aby uprzyjemnić sobie podróż?


Wybierz wygodne ubrania i dodatki

Wygodny strój jest kluczowy dla komfortu podczas podróży samolotem. Unikaj ciasnych spodni, obcisłych bluzek. Dodatkowo ubierz wygodne buty. Wybierz ubrania z miękkich i elastycznych materiałów. Nie tylko warto ubrać wygodne ubranie, ale również Zdecydowanie nie sprawdzą się rzeczy obcisłe i nie oddychające tkaniny.

Ponadto, warto zabrać ze sobą dodatki, takie jak poduszka pod kark czy słuchawki, które pomogą Ci umilić sobie czas podróży samolotem. Podczas lotu samolotem nieocenione jest również posiadanie małego zestawu higienicznego, zawierający mokre chusteczki czy mały żel do dezynfekcji. Są to rzeczy niezbędne niezależnie czy masz przed sobą krótki lot czy jesteś w trakcie długiej podróży.

Pamiętaj o higienie

Przed lotem samolotem warto zaplanować sobie czas w taki sposób, aby zarezerwować sobie czas na dłuższy prysznic. Nie tylko pozwoli nam to zachować jak najdłużej świeżość, ale również zrelaksować się przed wizytą na lotnisku. W taki prosty sposób można zapewnić sobie wygodę i komfort przez jak najdłuższy czas.

Jak już wspominałem, warto również zabrać ze sobą podstawowe artykuły higieniczne, takie jak chusteczki nawilżane, dezodorant czy szczoteczka do zębów (konieczne w trakcie długiego lotu). Regularne odświeżanie podczas lotu pozwoli Ci utrzymać uczucie świeżości i komfortu na pokładzie samolotu.

Unikaj nadmiernego bagażu podręcznego

Zbyt duży bagaż podręczny może utrudniać swobodne poruszanie się w samolocie i zajmować cenne miejsce w schowkach nad siedzeniami. Miejsce tam jest bardzo cenne jeśli wchodzimy do samolotu zimą, i chcemy tam umieścić również części garderoby.

Nie ciężko sobie wyobrazić, że trzymanie w trakcie lotu kurtki na kolanach nie jest dobrym pomysłem na wygodną podróż. Staraj się ograniczyć ilość bagażu podręcznego do niezbędnego minimum, tak aby mieć swobodę ruchu i wygodę podczas lotu i w czasie poruszania się po terminalu.

Pamiętaj, że podczas długiego lotu musisz mieć łatwy dostęp do najpotrzebniejszych na pokładzie rzeczy. Przed lotem warto sprawdzić ile sztuk bagażu mamy wliczone w cenę.

Pamiętajmy że korzystając z wyjazdu od renomowanego touroperatora, takiego jak Rego-Bis realizowanego lotem czarterowym bagaż rejestrowany powinien wliczony być w cenę wyjazdu np. jak w przypadku wylotu do 4 gwiazdkowego hotelu Asrin Beach w cenie od 1479 zł za osobę.

Jak spakować się na wyjazd? O tym przeczytasz w naszym poprzednim wpisie Pakuj się mądrze: Odkryj idealny bagaż na udane wakacje.


Rozciągaj się i poruszaj

Jeśli to możliwe, podczas długiego lotu samolotem zadbaj o to, aby regularnie wstawać z miejsca i rozciągać ciało. Spacer po korytarzu samolotu, wyprostowanie nóg czy proste ćwiczenia rozluźniające pomogą utrzymać krążenie krwi i uniknąć uczucia zdrętwienia. Aby zapewnić sobie wygodną podróż pamiętaj też aby dobrze wykorzystać czas w terminalu. Jeśli podczas lotu samolotem cierpisz z powodu bólów mięśniowo-stawowych poświęć czas przed przelotem na gimnastykę czy choć krótki spacer.

Dbaj o nawodnienie

W trakcie lotu organizm może się odwodnić, dlatego ważne jest regularne spożywanie wody. Nie najlepszym pomysłem jest spożywanie w trakcie podróży alkoholu i kofeiny, które mogą dodatkowo przyczyniać się do odwodnienia.

Zawsze miej przy sobie butelkę wody i pij ją regularnie. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na butelki wody na lotnisku to zaopatrz się wcześniej w pustą butelkę. Napełnisz ją na lotnisku po przekroczeniu kontroli bezpieczeństwa. Jest to dobra rada, szczególnie podczas podróży samolotem latem.

Skorzystaj z dostępnych udogodnień

Wielu linii lotniczych oferuje dodatkowe udogodnienia dla pasażerów, takie jak poduszki, koce, zestawy do spania czy maski na oczy. Nie wstydź się z nich skorzystać, aby zwiększyć swój komfort podczas podróży, szczególnie gdy masz problem aby przetrwać długi lot.

Jeśli potrzebujesz specjalnych udogodnień na lotnisku ponieważ jesteś np. osobą z niepełnosprawnościami ruchowymi, zgłoś to wcześniej swojej do swojego przewoźnika lub touroperatora.

Skoncentruj się na rozrywce

Skorzystaj z tego czasu, aby obejrzeć film, posłuchać muzyki, przeczytać książkę lub skorzystać z innych form rozrywki. To pomoże Ci uprzyjemnić podróż i zabić czas.

Pamiętaj, że nawet podczas krótkiego lotu w samolocie warto mieć choćby egzemplarz czasopisma czy odcinek serialu pobrany do pamięci urządzenia. Jeśli to twoja pierwsza podróż samolotem, zastanów się czy nie warto wybrać miejsca przy oknie, aby móc podziwiać widoki.

Wreszcie, pamiętaj, że podróżowanie samolotem to nie tylko transport, ale także czas dla Ciebie. Skorzystaj z tego czasu na odpoczynek, relaks i cieszenie się widokami z okna. Zrelaksuj się, odpręż się i ciesz podróżą.

Żeby uniknąć problemów już po dotarciu na miejsce zapoznaj się z naszym poprzednim wpisem Najbardziej przydatne aplikacje podczas podróżowania. Dzięki tym poradą możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy i nerwów.