Najbardziej przydatne aplikacje podczas podróżowania

Konrad, 18.05.2023

W tym artykule przedstawimy najbardziej przydatne aplikacje turystyczne, które pomogą Ci w pełni cieszyć się przygodą. Pamiętajmy, że dzięki aplikacjom mobilnym nasze podróże mogą być jeszcze bardziej komfortowe.

Jakie aplikacje przydatne przy planowaniu podróży warto mieć na swoim telefonie?

Google Maps czy inna mapa turystyczna?

Google Maps to niezastąpione narzędzie podczas podróżowania. Aplikacja oferuje nie tylko nawigację GPS, ale również wskazuje miejsca do zwiedzenia, restauracje, hotele i wiele innych.

Obecnie to nie tylko darmowa mapa, ale w wielu krajach również największa baza opinii na temat usługodawców czy atrakcji turystycznych. W Google Maps możesz także sprawdzić komunikację publiczną czy planować trasy z uwzględnieniem aktualnego ruchu drogowego.

Aplikacja mapy Google możemy również korzystać z wgranej wcześniej mapy offline. Aby z tego skorzystać wystarczy przed podróżą pobrać mapę. W przypadku telefonu z systemem Android aplikacja jest najczęściej już preinstalowana na urządzeniu.

O tym, jak bezpiecznie korzystać z internetu za granicą przeczytasz w naszym poprzednim wpisie ,,Jak korzystać ze smartfona podczas podróży"

Co jeśli nie Mapy Google? Inne aplikacje przydatne do planowania podróży

Jeśli z jakiś przyczyn nie jesteśmy fanem rozwiązań od giganta z doliny krzemowej to nie jest to żaden problem. Aby lepiej odnaleźć się w miejscu gdzie spędzasz wakacje pobierz inną aplikację zapewniającą takie rozwiązania. Możesz wtedy skorzystać np. z aplikacji HEAR we go.

Dużą zaletą aplikacji jest prosta użycia. Bez zbędnego uczenia się jej funkcji, za pomocą kilku kliknięć można przełączyć się w niej z widoku klasycznego na satelitarny lub drogowy.

HEAR we go zawiera ciekawe rozwiązania jeśli chodzi o np. ceny biletów komunikacji miejskiej i sugerowanie stawek za przejazdy taksówką. Za pomocą aplikacji możemy również komfortowo pracować z mapami w trybie offline.

Niezależnie jaką aplikację wybierzesz, przed wyjazdem pobierz dowolnie wybraną aplikację z mapami na swój telefon. Nigdy nie wiesz kiedy może Ci się przydać.


Jakie aplikacje warto mieć w polskich górach?

Jeśli planujemy wprawę w polskie pasma górskie warto również zainteresować się dedykowanym do tego celu narzędziom np. aplikacją mapa turystyczna. Pozwala ona planować wędrówki po górskich szlakach na terenie naszego kraju.

Jeśli chcemy wcześniej w domu zaplanować trasy, możemy to też zrobić przez stronę internetową mapa-turystyczna.pl. Aplikacja dostępna na telefony z systemem operacyjnym IOS i Android.

Przy weekendowych wycieczkach po Polsce warto sprawdzić co możemy zobaczyć po drodze do naszego punktu przeznaczenia. Może w tym pomóc aplikacja zawierająca opisy ok. 5 tys. atrakcji na terenie kraju. Gdy lubisz taki sposób uprawiania turystyki, pobierz aplikację Polskie Szlaki. Pobranie jest darmowe, jednak aplikacja dostępna jest jedynie na system Android.

Nie zapominajmy również o bezpieczeństwie. Przed wyruszeniem na szlak warto pobrać aplikację Ratunek. Dzięki niej szybko możemy zawiadomić o wypadku odpowiednie służby. Pamiętajmy, nie ważne jak dobrze zaplanujemy podróż, nieprzewidziane sytuacje mogą się zdarzać.

Oczywiście jest to darmowa aplikacja turystyczna, rekomendowana przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Gdy nie wiemy ile zapłacić

Gdy jedziemy do innego kraju musimy szybko przestawić się na miejscową jednostkę monetarną. Najczęściej udaje się to nam w pierwszych dniach pobytu.

Co jednak w sytuacji, gdy uczestniczymy w wycieczce objazdowej po wielu krajach? Takie wyjazdy są popularne np. na Bałkanach. Od przeliczania cen na leki w Albanii, dinary w Serbii, marki zamienne w Bośni i Hercegowinie, denary w Macedonii Północnej może przyprawić nas o ból głowy. Wtedy pomocna może okazać się aplikacja XE Curency.

Dzięki aplikacji mamy możliwość przeliczania cen pomiędzy 100 walutami po aktualnym kursie. Pomoże również w kantorze, aby sprawdzić czy kurs oferowany przez dane miejsce jest atrakcyjny.

Może warto znać kilka słów?

Dzień dobry, do widzenia, proszę – te kilka słów może ułatwić wiele w obcym kraju. Jak się ich nauczyć? Może nam w tym pomóc np. Dualingo - aplikacja umożliwia naukę podstaw wybranego języka obcego. Taka wiedza zdecydowanie ułatwi nam codzienne funkcjonowanie jak i nawiązywanie nowych przyjaźni.

Podstawowe słowa czasami jednak nie wystarczą. Z jakimi aplikacjami ułatwiającymi tłumaczenie warto się zapoznać przed wyjazdem za granicę?

Dogadaj się z każdym Google tłumacz

Jest to w opinii wielu podróżników zdecydowanie najlepsza darmowa aplikacja do tłumaczenia w czasie rzeczywistym. Aktualnie obsługuje 133 języki i jest znana praktycznie na całym świecie.

Aplikacja ma możliwość tłumaczenia tekstu, dokumentów, stron internetowych oraz mowy. Jeśli będziemy mieli problem z przetłumaczeniem jakiegoś znaku lub tablicy informacyjnej w kraju to Google tłumacz również może nam przyjść z pomocą. Aplikacja pozwala w takiej sytuacji na tłumaczenie obrazu w kierunku którego wymierzyliśmy obiektyw aparatu w naszym telefonie.

To wszystko składa się na to, że jest to najpopularniejsza aplikacja w swoim segmencie. Z jakimi aplikacjami ułatwiającymi planowanie podróży warto jeszcze się zapoznać?

Tripadvisor – poznaj opinie innych turystów

Do nie dawna Tripadvisor był najpopularniejszą aplikacją planowania podróży na rynku. Teraz zastępuje ją w tym Google maps. Tak jest np. w Polsce.

Jednak podczas wyjazdów do znanych miejsc turystycznych, warto się również w niej zapoznać z opiniami innych podróżników. Sprawdź aplikację, aby poznać ciekawe miejsca które warto odwiedzić – pomoże przy wyborze restauracji lub podjęciu decyzji na temat odwiedzenia konkretnej atrakcji turystycznej.

Pamiętajmy, że ta aplikacja podróżnicza nie obsługuje już polskiej wersji językowej.

Jaka aplikacja do planowania podróży może jeszcze nam się przydać ?

Packpoint – aby niczego nie zapomnieć

Pomaga w pakowaniu bagażu, generując listę niezbędnych rzeczy na podstawie celu podróży, długości pobytu, prognozy pogody itp. Może zastąpić tradycyjne chcecklisty, które wielu z nas ma w zwyczaju robić przed wyjazdem.

W aplikacji znajdziemy przejrzyste menu, w którym wybierając odpowiednie kafelki ustalamy parametry naszego wyjazdu. To jest właśni główny plus tego rozwiązania.

Nasza lista rzeczy do zabrania jest nie tylko dopasowana do naszych preferencji, ale również charakteru wyjazdu i regionu w którym będziemy przebywać. Bo przecież wiemy, że Londyn to miasto w którym ciągle pada. Ale czy każdy wie że nieodległe od Polski norweskie Bergen to najbardziej deszczowe miasto świata. Aplikacja wie to na pewno i przypomni nam, że ten wyjazd nie obejdzie się bez solidnego parasola.

Dzięki darmowym aplikacjom turystycznym możemy zdecydowanie ułatwić sobie podróż i zaoszczędzić spore pieniądze. Nasz telefon ma jednak jeszcze jedną ważną funkcję, z której korzystamy bardzo intensywnie podczas wakacji. Jest to robienie zdjęć.

Już za tydzień napiszemy o tym jak robić wakacyjne zdjęcia i filmy za pomocą smartfonu, czym możemy zastąpić fabrycznie zainstalowaną aplikację w naszym telefonie. Znajdzie się też kilka porad dla tych, którzy chcą rozwinąć swoją przygodę z fotografią.