Jak korzystać ze smartfona podczas podróży: przydatne rady dla podróżników

Konrad, 11.05.2023

W dzisiejszym cyfrowym świecie technologia odgrywa kluczową rolę w naszych podróżach. Smartfon z dostępem do internetu stał się nieodzownym narzędziem dla podróżników, umożliwiając łatwiejsze planowanie, poruszanie się, komunikację i odkrywanie nowych miejsc.

W tym artykule przedstawimy w jaki sposób bezpiecznie i korzystnie wybrać opcje transferu danych , które ułatwią Twoje podróżowanie i sprawią, że każda wyprawa będzie jeszcze bardziej satysfakcjonująca. Bo przecież za granicami kraju, bez dostępu do internetu, będziemy mieć jedynie możliwość zrobienia zdjęcia smartfonem.

Skąd brać internet na zagranicznym wyjeździe?

Przed zagranicznym wyjazdem warto sprawdzić jak operator wycenia korzystanie z usług roamingu w kraju do którego się udajemy. Sprawa jest prosta jeśli będziemy przebywać jedynie na terytorium Unii Europejskiej.

Każdy posiadacz abonamentu telefonicznego posiada odpowiedni pakiet danych do wykorzystania na terenie wspólnoty. Rozmowy telefoniczne oraz wiadomości SMS i MMS są najczęściej rozliczane na zasadach tak ich jak w kraju, dzięki usłudze roamingu regulowanej przez władze UE.

Z tego udogodnienia będziemy mogli korzystać spędzając wakacje np. w Chorwacji czy Bułgarii. O szczegóły warto zapytać swojego operatora przed planowanym wyjazdem. Sprawa komplikuje się jeśli mamy zamiar odwiedzić kraje znajdujące się poza wspólnotą.


Internet poza UE: Wi-Fi czy lokalna karta

Do popularnych miejsc wakacyjnego wypoczynku, w których korzystając z telefonu możemy narazić się na spore dodatkowe koszty, należą np. Turcja i Albania. Używanie tam transmisji danych ze swojej polskiej karty sim, za pomocą lokalnej sieci komórkowej, może być bardzo kosztowne.

Aby nie tracić kontaktu ze światem warto posiadać alternatywne opcje dostępu do internetu. Do najpopularniejszych możliwości podłączenia naszego smartfona do sieci należy zakup lokalnej karty sim lub korzystanie z często występującego w miejscach turystycznych Wi-Fi. Co jest najbezpieczniejsze dla naszego smarfona?

Zdecydowanie kupienie lokalnej karty sim. Jest to opcja bezpieczniejsza i nastręczająca mniej problemów. Przede wszystkim mamy wtedy możliwość korzystania zawsze wtedy gdy jesteśmy w zasięgu lokalnego operatora. Pozwoli to ułatwić sobie podróż korzystając z jednej z wielu darmowych aplikacji turystycznych ułatwiających nam podróż.

Najczęściej zakup takiej karty nie wiąże się z dużymi kosztami. Z cennikami usług można zapoznać się jeszcze przed wyjazdem za granicę w internecie.

W wybranych krajach może być konieczna rejestracja zakupionej karty, dlatego zawsze warto wybrać punkt sprzedaży w którym możemy porozumieć się ze sprzedającym, lub gdy wybieracie się na wakacje 2023 z biurem podróży Rego-Bis zapytać o lokalne zasady na miejscu naszego rezydenta.

Lokalna karta sim również ułatwi nam kontakt z lokalnymi numerami telefonu w danym kraju. Może to się przydać gdy nie możemy skorzystać z komunikatora internetowego np. dzwonimy na lotnisko czy do korporacji taxi.

Używanie Wi-Fi w miejscach turystycznych może wiązać się z kilkoma niebezpieczeństwami. Jeśli zdecydujesz się na ten sposób korzystania z internetu poza granicami polski to zapoznaj się z poniższymi radami.

Publiczne sieci Wi-Fi: jak ograniczyć ryzyko

Podczas podróży za granicę, korzystanie z Wi-Fi staje się dla wielu podróżników podstawowym źródłem dostępu do internetu. Jednak zabezpieczenie swoich danych osobowych i unikanie potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa online powinno być priorytetem. Niestety czasami w pośpiechu o tym zapominamy.

Unikaj korzystania z publicznych, niezabezpieczonych sieci Wi-Fi, takich jak te dostępne na lotniskach, w kawiarniach czy hotelach. Wybieraj znane i zaufane sieci, które wymagają uwierzytelnienia. Staraj się zweryfikować jak nazywa się oficjalna sieć danej instytucji.


Zastanów się również, czy nie warto zainstalować na swoim telefonie aplikacji VPN, która zapewni szyfrowane połączenie z internetem i zabezpieczy Twoje dane przed ewentualnymi atakami. Wybierz zaufanego dostawcę VPN i korzystaj z niego podczas korzystania z niezaufanego Wi-Fi.

Przed wyjazdem z kraju warto sprawdzić czy zarówno system operacyjny, jak i kluczowe aplikacje na Twoim urządzeniu są zaktualizowane do najnowszych wersji. Aktualizacje zawierają często poprawki bezpieczeństwa, które chronią przed lukami i najnowszymi zagrożeniami. Szczególnie warto sprawdzić aplikację swojego banku.

Ważnej jest również aby wyłączyć funkcję automatycznego łączenia się z sieciami Wi-Fi na swoim urządzeniu. W ten sposób będziesz mieć kontrolę nad tym, z jaką siecią się łączysz i unikniesz przypadkowego połączenia się z niebezpieczną siecią. Podczas przeglądania stron internetowych, upewnij się, że adres strony rozpoczyna się od "https" zamiast "http". Protokół HTTPS zapewnia szyfrowane połączenie, które utrudnia przechwycenie Twoich danych przez osoby trzecie.


Podczas korzystania z publicznego Wi-Fi, unikaj przesyłania poufnych danych, takich jak hasła do kont bankowych czy numerów kart kredytowych. Jeśli musisz przeprowadzić transakcję online lub zalogować się na konto, skorzystaj z sieci VPN lub poczekaj, aż będziesz mógł skorzystać z bezpiecznego połączenia.

Ważne jest również aby pamiętać o tym aby wyłączyć udostępnianie plików przez sieć Wi-Fi. Często mamy taką opcję włączoną gdy logujemy się do tzw. ,,domowej sieci Wi-fi". Korzystanie z tej opcji w czasie podróży może być niebezpieczne i spowodować kradzież danych z pamięci telefonu.

Pamiętajmy o krajach transferowych

Mimo iż wybieramy się do kraju Unii Europejskiej np. Grecji lub Bułgarii przejeżdżamy przez kraje nie należące do wspólnoty. Dlatego żeby nie narazić się na duże koszty dane komórkowe warto wyłączyć na pierwszej granicy Unii Europejskiej do jakiej podjedziemy. Jeśli jest to jedynie kraj transferowy, nie warto najczęściej kupować lokalnej karty sim. Wtedy przed granicą warto pobrać do pamięci swojego telefonu potrzebne mapy.

Użytkownicy smartfonów powinni przygotować się na to, że przez czas kiedy będziemy poza siecią, niektóre aplikacje nie będą działać. Żeby zająć czymś czas poinformujmy swoich towarzyszy podróży, że przed wyjazdem np. do smartfona warto pobrać filmy, które pozwolą umilić ten odcinek podróży.

Warto mieć też na uwadze, że wyższe koszty mogą się naliczać nie tylko wtedy gdy właściciel telefonu przekroczy granicę. Może to się zdarzyć wtedy, gdy przebywamy w strefie przygranicznej. Kontrolować w telefonach transmisje danych warto w szczególności gdy poruszmy się po pasmach górskich lub pustkowiach. W Polsce taki problem może nastąpić np. w niektórych rejonach Bieszczad, gdzie dość często telefon potrafi się połączyć z ukraińską siecią.

Już za tydzień przedstawimy państwu darmowe aplikacje turystyczne które warto przed wyjazdem zainstalować na swój smartfon. Pomogą one nie tylko zarezerwować nocleg, zamówić taksówkę czy pokazać jak dojechać z punktu do punktu. Obecnie nawet darmowe aplikacje turystyczne mogą w wielu miejscach zastąpić nam przewodnika.