Wlora-na styku mórz

Rego-Bis, 15.06.2021

Spis treści


Wlora, a po albańsku Vlorë
Jest to trzecie pod względem liczby mieszkańców miasto położone w Południowej Albanii. Położona nad morzem adriatyckim i jońskim w zatoce Wlorskiej z jednej strony zamkniętej półwyspem Karaburun a z drugiej miastem Wlora. Na wysokości Wlory leży styk tych dwóch mórz. Wlora przyciąga swoim śródziemnomorskim klimatem i jest tu do 300 słonecznych dni w roku.
Wlora to jedno z najstarszych miast w Albanii. Została założona przez starożytnych Greków jako ich kolonia w 6 wieku p.n.e. i nadano jej nazwę Aulona. Miasto to stało się ważnym dla starożytnych Rzymian.
Bliżej naszych czasów to Wlora stała się na krótko stolicą Albanii. To właśnie tu Ismail Qemal ogłosił niepodległość Albanii. Było to dokładnie 28 listopada 1912 roku.
Wlora jest jednym z najbardziej ekonomicznie i kulturalnie miast rozwiniętych miast w południowo zachodniej Albanii. Tutaj też jest drugi co do wielkości port w Albanii – Port Vlora
Wlora posiada długie wybrzeże. Około 19km.. Plaże od północy i centrum miasta są piaszczyste a im bardziej na południe, to więcej kamieni i żwiru.  
Plaża ta nie nadaje się do długich spacerów, które tak lubią Polacy.  


Jednak plaże na południe od miasta Wlora są unikatowe. Piasek nie mąci wody i woda ta jest krystalicznie czysta.
Trudno tu znaleźć plażę publiczną. Zdecydowanie wcześniej są plaże prywatne, niewielkie. Jak ktoś lubi plażę piaszczystą to polecam tą w centrum Wlory. Jeśli kamienista, to proponuję pojechać bardziej na południe. Jeżdżą tam autobusy publiczne z centrum Wlory. Plaże te są czyste a koszt 2 leżaków z parasolem to około 500 LEK.


Jak każda turystyczna miejscowość Wlora ma do zaoferowania mnóstwo kawierni i restauracji. Wszędzie wypijemy przepysznie parzoną albańską kawę. Kuchnia typowo śródziemnomorska w droższych lokalach. Taniej możemy zjęść pizze czy tez albański fast food. Polecam qofte.

Ten tekst nie jest długi, ale próbuję Was wprowadzić w atrakcje tego miasta.