Wakacje nad jeziorem?

Rego-Bis, 23.03.2020

Wypoczynek nad Jeziorem Ochrydzkim

Wybierając się na wczasy, zazwyczaj myślimy o wypoczynku blisko morskiego brzegu. Wybrzeże jeziora może być jednak równie piękną okolicznością na wakacje – zwłaszcza gdy jest to najczystsze jezioro w Europie i jedno z najstarszych na świecie, czyli Jezioro Ochrydzkie!

Jezioro Ochrydzkie to zbiornik wodny o powierzchni 358 km² leżący na terenie Macedonii Północnej i Albanii. Wraz z otaczającym je regionem jezioro od 1979 r. wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na wybrzeżu jeziora, zwłaszcza od strony Macedonii Północnej, zachowało się mnóstwo zabytków, m.in.: centrum miasta Ochryda, monastyr Św. Nauma, twierdza cara Samuela oraz liczne świątynie, np. cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo. Wiek jeziora datuje się na około 5 milionów lat a miasto Ochryda jest jednym z najdłużej istniejących osiedli ludzkich na świecie! Trzy czwarte linii brzegowej znajduje się po stronie macedońskiej, tam też zdecydowanie lepiej rozwinęły się usługi hotelarskie oraz infrastruktura turystyczna. Można doświadczyć tego np. podczas wakacji z Biurem Podróży Rego-Bis. Obiekty w okolicach Ochrydy i Strugi w dużej mierze dysponują usługą SPA (hotele: Tino, Tino Sveti Stefan, Laki Hotel&Spa i Hotel Unique Resort&Spa) oraz rozbudowanym programem wyżywienia w ofercie all inclusive. 

Laki Hotel&Spa, Ochryda, Macedonia Północna

Region otaczający jezioro, to tereny wyżynno-górzyste, co zapewnia niesamowite widoki. Bliskość zapierających dech w piersiach zbiorników wodnych oraz gór, to domena Bałkanów, widoczna także nad najstarszym jeziorem Europy. Jest tu gdzie wypocząć, gdzie spacerować, co zwiedzić a piękne (żwirowe) plaże sprzyjają kąpielom wodnym i słonecznym. Podczas wczasów zorganizowanych w Macedonii Północnej, warto wziąć udział w licznych wycieczkach fakultatywnych, np. do Bitoli, tzw. „Miasta konsulów”, Ochrydy zwanej Jerozolimą Bałkanów, stolicy kraju – Skopje, do monastyru św. Nauma lub do Parku Narodowego Galiczica, np. w formie jeep safari.  

Jezioro Ochrydzkie

Kurorty nad Jeziorem Ochrydzkim nie różnią się właściwie niczym od kurortów nadmorskich – szerokie plaże, liczne kawiarnie i restauracje, kramy z pamiątkami. Woda w jeziorze jest krystalicznie czysta, według wielu badaczy jest to najczystsze jezioro w Europie! Można tu spędzić naprawdę niesamowity, relaksujący urlop oraz zasmakować Bałkanów – kuchnia Macedonii Północnej jest pełna soczystych owoców, warzyw oraz aromatycznych mięs. Sztandarową potrawą tego kraju jest tavče gravče – bezmięsne danie z zapiekanej fasoli. Wakacje nad Jeziorem Ochrydzkim to przyroda, kultura, zabytki, kuchnia, bezpieczeństwo i stosunek ceny do jakości!
Idealne na wakacje jest przede wszystkim zachodnia Macedonia Północna, czyli miasta Struga oraz Ochryda wraz z otaczającymi miasto spokojnymi dzielnicami, takimi jak np. Sv. Stefan, Dolno Konjsko czy Pestani – w miastach zaznamy gwaru i rozrywki, zaś osoby lubiące wypocząć w ciszy, mogą wybrać obrzeża, np. hotele Bellevue, Tourist, Granit, Laki Hotel&Spa lub Filip. 

Hotele nad jeziorem Ochrydzkim

Struga jest dość małą miejscowością, nie aż tak popularną jak Ochryda. Jednak usługi turystyczne są tutaj także na wysokim poziomie, czego dowodem mogą być hotele, np. Drim. Miasteczko jest pięknie położone – nie tylko nad Jeziorem Ochrydzkim, ale także nad rzeką Czarny Drim. Podczas wypoczynku w tym miejscu, można skorzystać z pięknych plaż: Maška plaža, Ženska plaža oraz Gull. Będąc w Strudze warto odwiedzić cerkiew pw. św. Jerzego, w której zobaczyć można przepiękne freski z XIV-XVI w. Okolice miasteczka także są ciekawe – poleca się zwiedzić okolicę i udać się do monastyru Kališta z freskami z XIV i XV w. oraz wybrać się do wsi Ladorišta, gdzie zachowały się ruiny bazyliki z IV w.

Struga, Drim, Jezioro Ochrydzkie

Ochryda to zdecydowanie najbardziej rozwinięty kurort nad jeziorem – wiele zabytków, malownicze klimatyczne położenie, piękne wybrzeże, liczne restauracje i kawiarnie, piękny zakątek z cerkwią św. Jana Teologa w Kaneo samotnie górującą nad klifem… To miasto idealne do korzystania z plaż, spacerowania i relaksu! Miasto to określane jest mianem „perły Macedonii” nie tylko ze względu na niesamowicie piękny wygląd miasteczka, ale również ze względu na prawdziwe perły, które można tu zakupić. Perła Ochrydzka może być idealną pamiątka z wakacji. Prawdziwą perłę najlepiej zakupić w sklepie firmowym Talevi lub Filevi, niestety te zakupione przy deptaku mogą okazać się nieprawdziwe. 
Talevi i Filevi to nazwiska dwóch rodzin, które znają tradycyjny sposób wytwarzania pereł, ponieważ perły te są o tyle niezwykłe, że są dziełem rąk ludzkich. Powstają z łusek ryb płaszica, które żyją tylko w Jeziorze Ochrydzkim.