Tajemnicza wyspa. Co zobaczyć na Kubie?

Rego-Bis, 10.01.2022

Będąc największą wyspą Karaibów, Kuba urzeka swoją historią, bogatą kulturą i tajemniczością. Muzyka na żywo rozbrzmiewa na brukowanych placach a legendarne, zabytkowe, amerykańskie samochody wciąż jeżdżą po ulicach. Piękne stare budynki w kolonialnych miastach Kuby przywołują wspomnienia dawnych imperiów. Słynąca z niepokornej niezależności wyspa zdołała pozostać wierna swojej duszy w obliczu regionalnej komercji, tworząc wyjątkowe miejsce pełne niesamowitych restauracji, staroświeckiej architektury i wielu innych atrakcji. Kuba obfituje również w naturalne piękno. Ta rozległa wyspa ma ponad 5000 kilometrów linii brzegowej z wspaniałymi plażami i rafami koralowymi mieniącymi się w turkusowych wodach. Malownicze krajobrazy Kuby i niepowtarzalny klimat wyspy przyciągał i inspirował pisarzy z całego świata, w tym Ernesta Hemingwaya. Z całą swoją historią i pięknem Kuba oferuje głębię i różnorodność, z którą niewiele karaibskich wysp może konkurować. Nawet zimą jest to doskonałe miejsce na egzotyczną podróż dla rodzin z dziećmi czy na romantyczny wypad. Jakie miejsca warto odwiedzić na Kubie?

Trinidad

Senne miasteczko Trynidad jest jednym z prawdziwych klejnotów południowego wybrzeża Kuby. Założony w 1514 roku, zachował autentyczny hiszpański urok. Odkrywanie uroków miasta jest jak cofanie się w czasie. Pięknie budynki i brukowane uliczki w centrum miasta emanują niezwykłą kolonialną atmosferą. Duża część architektury pochodzi z XVII-XIX wieku, kiedy Trynidad wzbogacił się na handlu cukrem. Następnie w wyniku zmiany szlaków handlowych miasto podupadło zachowując oryginalną architekturę, co zauważyło UNESCO wpisując go na listę światowego dziedzictwa.  Dziś Trynidad jest jednym z najciekawszych  miast na Kubie. Warto odwiedzić Plaza Mayor, centralny plac miasta nad którym góruje neoklasycystyczny kościół Świętej Trójcy (Iglesia Parroquial de la Santisima Trinidad), aby rozkoszować się żywą, niepowtarzalną atmosferą tego miejsca. Inne atrakcje Trynidadu to kościół i klasztor św. Franciszka (Iglesia y Convento de San Francisco) z charakterystyczną dzwonnicą; Muzeum Architektury Kolonialnej (Museo de Arquitectura Colonial); galeria sztuki w Casa de Aldeman Ortiz; i Palacio Brunet, wspaniały dom zbudowany w 1812 roku z oryginalnymi freskami i marmurowymi posadzkami. Na wschód od Trynidadu, przy drodze do Sancti Spiritus znajduje się bujna dolina Valle de los Ingenios (dolina cukrowni) wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa. W okresie największego rozkwitu działały tutaj 43 zakłady produkcji cukru. Warto wybrać się na dłuższy spacer, przejażdżkę samochodem lub na koniu, aby podziwiać piękną scenerię zielonych pól trzciny cukrowej, palm i gór.

 Castillo de San Pedro del Morro

Twierdza Castillo de San Pedro del Morro wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest jedną z najlepiej zachowanych hiszpańskich fortec z XVII wieku. Stoi przy wejściu do Zatoki Santiago, około 10 kilometrów na południowy zachód od Santiago de Cuba, drugiego co do wielkości miasta w kraju. Wzniesiona wysoko na klifie konstrukcja została zaprojektowana w 1587 roku, ale jej budowa zajęła dziesięciolecia i została ostatecznie ukończona pod koniec XVII wieku. Pierwotnie miała chronić przed atakami piratów, ale pod koniec XVIII wieku służyła również jako więzienie, zanim ponownie została przekształcona w fortecę. Twierdza jest udostępniona do zwiedzania. Warto chwilę pokontemplować imponujące widoki na zatokę. Historię fortu oraz informację o piratach można znaleźć w w małym muzeum.

Sierra Maestra

Słynne pasmo górskie położone na południowym krańcu kraju, gdzie jest najwyższy szczyt Kuby Pico Turquino (1974 m n.p.m.). Na terenach wokół szczytu jest zlokalizowany park narodowy Turquino. Góry charakteryzują się pięknymi krajobrazami ze zboczami ostro opadającymi do Morza Karaibskiego. Niezwykle malownicze zyskały światową sławę ze względu, że były schronieniom dla partyzanckich oddziałów Fidela Castro i Ernesto Che Guevary.