Rumuńskie skarby

Rego-Bis, 07.05.2020

Zwiedzanie Rumunii

Rumunia jest regionem łączącym w sobie cechy krajów bałkańskich, postkomunistycznych i zachodnioeuropejskich. Kulturę państwa, które od 2007 roku jest członkiem Unii Europejskiej, z pewnością warto poznać. Kto nie chciałby przespacerować się bulwarami klimatycznego Bukaresztu oraz odwiedzić malowniczych zamków Transylwanii

Rumunia charakteryzuje się różnorodną architekturą i niebywale piękną przyrodą. Krajobrazy, które oferuje górzysty kraj położony nad Morzem Czarnym są wręcz nie do opisania.  Obowiązkowym miejscem podczas zwiedzania Rumunii jest z pewnością Bukareszt, w którym łączą się różne style architektoniczne i kultury. Przepiękne miejsce to także region Transylwanii, tzw. Siedmiogród z takimi miastami jak Kluż Napoka, Shigishoara, Braszów i Sibiu. Polecamy także, by odwiedzić miasto Oradea położone nieopodal granicy z Węgrami

Oradea to obecnie jedno z najlepiej rozwiniętych rumuńskich miast, posiadające bardzo długą historię, położone malowniczo nad rzeką Szybki Keresz. Początki miasta datuje się na XI wiek a jego historia związana jest z Królestwem Węgier, Turkami Osmańskimi i Habsburgami. Odwiedzić tu można wiele historycznych budynków, z których największe wrażenie wywierają te zachowane w stylu secesyjnym. Spacerując po Oradei nie można ominąć Teatru Miejskiego, Pałacu Króla Ferdynanda oraz rzymskokatolickiej Katedry Wniebowzięcia N.M.P., będącej największym barokowym rumuńskim budynkiem.

Oradea stawić może przedsmak przed dalszym poznawaniem Rumunii, np. przed wyprawą do wielokulturowej stolicy kraju – Bukaresztu, zwanego „Bałkańskim Paryżem”. Rzeczywiście odnaleźć tu można całe mnóstwo podobieństw do architektury stolicy Francji. Bukareszt sprawia wrażenie połączenia w jednym miejscu fragmentów różnych europejskich miast. Liczne są tu wpływy komunizmu, dostrzec można także ślady Imperium Osmańskiego. Będąc tu nie można nie skorzystać ze spaceru po małym Starym Mieście pełnym restauracji, barów i kawiarni. Do najstarszych bukaresztańskich restauracji zalicza się Hanu’ Lui Manuc oraz Caru’ cu bere, serwujące tradycyjne rumuńskie przysmaki. Na pyszną kawę w stolicy Rumunii warto się zaś udać na pasaż handlowy Pasajul Macca-Vilacrosse oraz do jednej z najpiękniejszych europejskich księgarni, zlokalizowanej w starej ogromnej kamienicy, dysponującej własną kawiarnią, Cărturești Carusel.

Bukareszt, Rumunia

Po skosztowaniu rumuńskich specjałów, należy wybrać się na dłuższy spacer po mieście i zobaczyć m.in. budynek Rumuńskiego Banku Oszczędnościowego, prestiżową salę koncertową Atheneum Romanum, najstarszą cerkiew w mieście – Kretzulescu, monastyr Sawropolski oraz oczywiście Łuk Triumfalny zbudowany z betonu i granitu, wzorowany na paryskim. Najważniejszym budynkiem stolicy jest jednak Pałac Ludowy będący najcięższym oraz drugim największym budynkiem na świecie. Pałac szczyci się ciekawą, nie do końca pozytywną historią. Jest odzwierciedleniem megalomanii rumuńskiego dyktatora Nicolae Ceaușescu. Przy jego budowie pracowało aż 100 000 osób, mnóstwo budynków zostało zburzonych i wiele osób przymusowo przesiedlono. Dziś stanowi siedzibę rumuńskiego parlamentu. Posiada 1100 pokoi, z których ponad połowa jest nieużywana. Roczny rachunek za ogrzewanie Pałacu Ludowego wynosi około 6 mln dolarów. Kiedy w święta państwowe włączane są światła we wszystkich pomieszczeniach budynku, latarnie w całym mieście lekko przygasają. W pałacu znajduje się 480 żyrandoli i 1409 lamp sufitowych oraz 3500 ton kryształów.

Rumunia jest krajem zamków i fortec, z których większość zlokalizowana jest w przepięknej Transylwanii. Kraina ta to także malownicza przyroda i zabytkowe miasta, np. Sighisoara ze średniowieczną zabudową, wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z miastem tym związanym jest również wiele legend, to miejsce narodzin słynnego Drakuli. Kolejne cudowne miejsce to Kluż Napoka, znajdująca się w samym sercu Siedmiogrodu. W tym mieście urodził się król Węgier Maciej Korwin, jego pomnik do dziś znajduje się na placu węgierskim tuż obok XV-wiecznego kościoła św. Michała.

Braszów to następne przepiękne miasto Transylwanii, założone w 1211 roku przez Krzyżaków. Dzięki długiej historii i jej licznych śladach, można tu podziwiać zabytki architektury gotyckiej, barokowej i renesansowej. Zwiedzając można odkryć historyczny ratusz, pozostałości murów miejskich oraz słynny Czarny Kościół – największy kościół gotycki pomiędzy Stambułem a Wiedniem. Ostatnim siedmiogrodzkim miastem, o którym warto wspomnieć, jest Sibiu. W okresie komunizmu wadzę sprawował tu syn dyktatora Nicoale Ceausescu, dzięki czemu miasto było zadbane i nowoczesne. Dominującym stylem architektonicznym jest tu gotyk. Liczne wąskie uliczki i strzeliste wieże, przeplatają się z elementami renesansu i baroku. Sibiu to też miasto artystycznej aury z domami z „oczami” zlokalizowanymi na Dużym Rynku. Warto tu także zobaczyć Kościół Ewangelicki, w którym znajduje się grób syna Drakuli oraz Most Kłamców. 

Rumunia jest niezwykle barwnym krajem, obfitującym w liczne zabytki, góry, malownicze krajobrazy i interesujące legendy. Historię oraz urok tego kraju można poznać dzięki wyciecze objazdowej Zamki Siedmiogrodu oraz bulwary Bukaresztu organizowanej przez Biuro Podróży Rego Bis, podczas której będzie można odwiedzić wszystkie wspomniane wcześniej interesujące miejsca.

Nasz propozycja na zwiedzanie Rumunii