Dynamiczny „mały Paryż”? Co zwiedzić w stolicy Rumunii?

Rego-Bis, 12.12.2022

Bukareszt, miasto kultury zostało ukształtowane przez trzęsienia ziemi, wojny i kaprysy dyktatora. Stolica Rumunii dynamicznie się rozwija, będąc czwartym co do wielkości miastem w Unii Europejskiej pod względem liczby ludności w granicach miasta, po Berlinie, Madrycie i Rzymie, tuż przed Paryżem. W okresie międzywojennym Bukareszt był nazywany „małym Paryżem” ze względu na elegancką architekturę. W tym mieście łączą się różne style i wizje architektoniczne. Odkrywanie Bukaresztu polega na zrozumieniu złożonej przeszłości, która ustępuje miejsca dynamicznie rozwijającej się europejskiej stolicy. Z największym miastem Rumuni i jego zabytkami będzie można się zapoznać w czasie wycieczki objazdowej „Od królestwa Draculi po Słoneczny Brzeg” organizowanej przez katowickie biuro podróży Rego-Bis w czasie długiego weekendu majowego 2023. Co warto w Bukareszcie zobaczyć ?

Pałac Parlamentu

Pałac Parlamentu, znany wcześniej jako Dom Ludowy jest najbardziej charakterystycznym obiektem w Bukareszcie i niesławnym dziełem dyktatora Nicolae Ceauşescu. Położony na szczycie wzgórza Dealul Spirii, jest drugim co do wielkości budynkiem administracyjnym na świecie (po amerykańskim Pentagonie) a zarazem siedzibą rumuńskiego parlamentu. Rozpoczęty w 1984 roku  (i wciąż niewykończony) obiekt o powierzchni 330 000 metrów kwadratowych ma ponad 1100 pomieszczeń.  Pałac Parlamentu to najcięższy budynek na świecie, ważący około 4,10 miliona ton. Trzęsienie ziemi w 1977 roku dało pretekst Nicolae Ceauşescu, aby zburzyć część starówki. Planował on stworzenie dzielnicy rządowej bardziej zgodnej z postawą polityczną kraju i rozpoczął plan odbudowy Bukaresztu w stylu socrealizmu. Aby móc zacząć budowę Pałacu Parlamentu zburzono około 7 kilometrów kwadratowych starego centrum miasta, a 40 000 osób zostało przeniesionych z tego obszaru. Obiekt, który swoją wielkością zapiera dech w piersi jest mieszanką socrealistycznych, modernistycznych i neoklasycznych form i stylów architektonicznych.

Rumuńskie Ateneum

Okazałe Rumuńskie Ateneum (Ateneul Român), siedziba Orkiestry Filharmonicznej George'a Enescu jest najbardziej prestiżową salą koncertową w kraju. Budynek z końca XIX wieku, zaprojektowany przez francuskiego architekta Alberta Gallerona, przypomina starożytną grecką świątynię. Posiada 41-metrową kopułę i perystyl sześciu jońskich kolumn. We wnętrzu znajduje się hol z misternie pomalowanymi złotymi sufitami, kaskadowymi balkonami i spiralnymi marmurowymi schodami. Widownia dla 652 osób słynie z doskonałej akustyki. Fresk o długości 70  i wysokości trzech metrów, który znajduje się w okrągłej sali przedstawia sceny z historii Rumunii.

Cerkiew Stavropoleos

Położona na starym mieście cerkiew Stavropoleos to niewielki, malowniczy kościół który został zbudowany w 1724 roku przez greckiego mnicha Ioanikie Stratonikeasa. Znany jest z wyjątkowego stylu architektonicznego Brâncovenesc (rumuński renesans), a także z pięknych, rzeźbionych drzwi. Cerkiew należała do kompleksu klasztornego, który został zburzony pod koniec XIX wieku. 

Łuk Triumfalny 

W połowie głównej arterii miejskiej Șoseaua Kiseleff znajduje się 27-metrowy Łuk Triumfalny.  Wzorowany na paryskim imienniku zbudowany został w 1935 roku dla upamiętnienia zjednoczenia Rumunii. Zastąpił on wcześniejszą drewnianą konstrukcję.  Miejsca bitew I wojny światowej są wyryte w łuku, a król Ferdynand i królowa Maria znajdują się na jego południowej fasadzie.