Rezydent turystyczny – jak wygląda praca w tym zawodzie?

Filip, 18.06.2024

Praca rezydenta ma na celu zapewnienie turystom, którzy zdecydowali się na ofertę danego biura podróży – maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa podczas urlopu. 

Touroperatorzy dążą do najwyższej jakości obsługi klientów, dlatego zatrudniają rezydentów z najlepszymi kwalifikacjami.

Czym dokładnie zajmuje się rezydent turystyczny, a także jak i czy warto nim zostać – tego wszystkiego dowiesz się z lektury niniejszego artykułu.

Na czym polega praca rezydenta biura podróży – podstawowe obowiązki

Bez względu na to czy ktoś wykupił wakacje All Inclusive czy spontanicznie wybrał ofertę Last Minute – z pewnością zależy mu, aby jego urlop przebiegał w komfortowej i bezpiecznej atmosferze.

Na miejscu odpowiada za to rezydent biura podróży. W zależności od sytuacji, praca rezydenta turystycznego potrafi być bardzo różnorodna, jednak w większości przypadków sprowadza się do kilku podstawowych obowiązków.

Wśród najważniejszych początkowych obowiązków rezydenta, warto wymienić powitanie turystów na lotnisku, przeprowadzenie transferu z lotniska do hoteli oraz wsparcie przy kwaterowaniu w pokojach.

Rezydent organizuje i prowadzi ponadto spotkania informacyjne dla turystów, prezentuje, sprzedaje oraz pilotuje wycieczki fakultatywne. Praca rezydenta biura podróży wymaga również sprawowania dyżurów w hotelu i udzielania wypoczywającym pomocy w nagłych sytuacjach awaryjnych czy kryzysowych.

Warto zaznaczyć, że obowiązki rezydenta turystycznego mogą różnić się od siebie w zależności od standardów biura podróży, destynacji oraz wielu innych czynników.

Czym jeszcze zajmuje się rezydent turystyczny?

Rezydent dysponuje listą osobową, na podstawie której grupuje turystów wychodzących z samolotu w odpowiednich autokarach, aby ci dotarli do właściwych hoteli. Zdarza się, że rezydent jest też obecny podczas kwaterowania turystów, ale nie jest to standardem.

W sytuacji, kiedy klient biura podroży zakwaterowany zostanie w pokoju odbiegającym od umowy i zamierza po powrocie zgłosić reklamację, przyda mu się odpowiedni dokument, do wydania jakiego upoważniony jest rezydent.

Opiekun klientów biura turystycznego w terenie to osoba, której można zgłosić wszystko, co niezgodne jest z warunkami wykupionych wakacji, aby jeszcze na miejscu postarać się rozwiązać każdy problem.

U opiekuna można wykupić wycieczkę fakultatywną, a jeśli przed urlopem wykupiliście już jakąś we własnym zakresie, ale należy ona do tzw. „atrakcji wysokiego ryzyka”, rezydent pomoże zorganizować odpowiednie ubezpieczenie.

Rezydent powinien doskonale znać lokalną kulturę i zwyczaje, a także biegle władać językiem obcym, dzięki czemu może służyć turystom skutecznymi poradami, precyzyjnymi informacjami oraz pośredniczyć w tłumaczeniu.

W przypadku dużego opóźnienia samolotu powrotnego, rezydent ma m.in. za zadanie zorganizować nocleg oraz udzielać klientom niezbędnych informacji.

Jak zostać rezydentem turystycznym?

Kursy i nabory na stanowisko rezydenta prowadzi większość biur podróży. Jeśli chodzi o rekrutację na sezon letni, to rozpoczyna się ona jesienią i trwa do wiosny.

Nowi rezydenci zazwyczaj rozjeżdżają się na wakacyjne kierunki pod koniec kwietnia – po to, aby być w gotowości powitania turystów przybywających na tzw. długi weekend majowy.

Ogłoszenia dotyczące rekrutacji do pracy w roli rezydenta turystycznego można znaleźć na stronach internetowych touroperatorów.

Jakie podstawowe wymagania należy spełnić, aby zostać rezydentem turystycznym? Warunkiem koniecznym jest ukończenie 18. roku życia oraz dyspozycyjność, ponieważ praca rezydenta wiąże się ze stałym pobytem na danym kierunku wakacyjnym przez okres 5-6 miesięcy w ciągu roku.

Atutem z pewnością będzie dobra znajomość języka obcego oraz prawo jazdy kategorii B. Należy pamiętać, że każdy pracodawca ma własne wymagania wobec kandydatów na stanowisko rezydenta.

Dlaczego warto zostać rezydentem biura podróży?

Rezydent turystyczny to dla wielu osób praca marzeń, ponieważ kojarzy się z atmosferą relaksu, słoneczną pogodą oraz ciepłym morzem.

I to prawda, ale żeby cieszyć się np. urokami śródziemnomorskich rajów i korzystać z licznych lokalnych atrakcji, w pierwszej kolejności trzeba pamiętać o obowiązkach.

Praca w urzekających sceneriach, szereg benefitów oraz dobre zarobki – to czynniki, dzięki którym z pewnością o zajęciu rezydenta można powiedzieć, że to połączenie „przyjemnego z pożytecznym”.

Jakie są inne zalety posady rezydenta biura podróży? Praca rezydenta turystycznego stwarza wspaniałe możliwości zwiedzania świata.

Mieszkanie przez około pół roku w słonecznej destynacji to okazja, aby poznawać ciekawych ludzi, kulturę, język, a także lokalne tradycje i obyczaje. Wielu uważa, że zajęcie rezydenta to nie praca, ale swoisty styl życia...

Rezydent biura podróży - czy to praca dla Ciebie?

Zawód rezydenta to odpowiedzialna profesja, która wymaga sporej wiedzy, umiejętności interpersonalnych, dużej elastyczności i odporności na stres.

Poza wspomnianymi wcześniej kompetencjami, kandydat na rezydenta turystycznego powinien cechować się wysoką kulturą osobistą, opanowaniem oraz wszechstronnością.

W hotelach panuje ciągła rotacja gości, turyści przyjeżdżają i wyjeżdżają o różnej porze, dlatego w ekstremalnych sytuacjach dzień pracy rezydenta może trwać nawet kilkanaście godzin.

Jeśli lubisz kontakt z ludźmi, jesteś dyspozycyjny, znasz język obcy, potrafisz znajdywać kompromisowe rozwiązania, a także uwielbiasz wakacyjne plenery – praca rezydenta biura podróży jest właśnie dla Ciebie!


Udostępnij

Filip

Słońce, plaże, pyszne jedzenie, podróżnicze porady, pomysły, dobre rozwiązania. Takich treści na pewno wiele znajdziecie w moich artykułach.