Jak płacić za granicą?

Rego-Bis, 03.04.2023

Podczas podróży ważne jest, aby dokonywać płatności w sposób bezpieczny, aby uniknąć oszustw lub kradzieży. Nie chcemy również z powodu przewalutowania ponosić zbędnych kosztów Oto kilka wskazówek, jak najlepiej płacić podczas podróży. Pomoże to nam cieszyć się beztroskim wypoczynkiem na wakacjach w sezonie 2023.

Jakie waluty spotkamy na wakacjach?

Podróżując po Europie, jesteśmy przyzwyczajeni do płacenia w euro. Jest to zdecydowanie najbardziej popularna waluta, która obowiązuje w wielu krajach będących popularnymi turystycznymi destynacjami.

Zapłacimy w niej m.in. w: Hiszpanii, Grecji, Włoszech czy na Cyprze. Od roku 2023 jest to również waluta obowiązująca w jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych obieranym przez turystów z naszego kraju, czyli Chorwacji.

Co ciekawe, euro jest również walutą powszechnie obowiązującą w Czarnogórze, mimo iż kraj ten nie należy do Unii Europejskiej.

Gdzie spotkamy lokalne waluty?

Dalej wybierając się na wakacje do wielu popularnych krajów, będziemy musieli jednak przyzwyczaić się do używania lokalnej waluty. Tak jest choćby w Turcji. Na miejscu będziemy posługiwali się lirą turecką. Waluta to obowiązuje również na Cyprze Północnym.

Podobnie będzie w przypadku wakacyjnego wyjazdu do Albanii, tam walutą obowiązującą będzie lek albański. W sąsiedniej Macedonii zapłacimy natomiast w dinarach.

Do inaczej wyglądających pieniędzy w portfelu będziemy musieli również się przyzwyczaić w Bułgarii. Podczas wypoczynku w Złotych Piaskach czy zwiedzaniu Warny zapłacimy w lewach. Ten kraj, tak samo jak Polska, mimo członkostwa w UE pozostał przy swojej walucie.

Gdzie kupić euro?

W przypadku gdy wyjeżdżamy do kraju, w którym obowiązuje wspólna waluta, sprawa jest bardzo prosta. Euro kupimy od ręki w wielu punktach sprzedaży. Nie będziemy mieli z tym problemu w kantorach i bankach. Wtedy na miejscu będziemy mogli dokonywać płatności gotówką.

Pamiętajmy, że przed dokonaniem transakcji warto zapoznać się z różnicami kursów walut oferowanymi przez poszczególne punkty. Unikaj wymiany walut na lotniskach i dworcach - kursy wymiany w tych miejscach są zazwyczaj znacznie gorsze niż w innych punktach miasta i mogą Cię kosztować dużo więcej.

Czy to bezpiecznie mieć dużo gotówki przy sobie?

Nawet jeśli uda nam się znaleźć punkt oferujący walutę w korzystnej cenie, warto zastanowić czy warto podróżować z dużą ilością gotówki. Sama świadomość tego faktu może powodować w nas dyskomfort.

Jeśli już zdecydujemy się, aby mieć ze sobą gotówkę w dużej ilości, pamiętajmy żeby umieścić ją w różnych, bezpiecznych miejscach. Spowoduje to, że w czasie utraty portfela lub jednego z bagaży nie stracimy wszystkich funduszy przeznaczonych na wyjazd.

Po przybyciu na miejsce powinniśmy dobrze zabezpieczyć gotówkę w hotelu. Przed wyjazdem możemy uzyskać informację, w jakim zakresie możemy liczyć w tym na pomoc w miejscu naszego noclegu.

Często możemy liczyć na sejf w pokoju lub jeszcze bezpieczniejszą możliwość przechowania depozytu w sejfie hotelowym. Pamiętajmy że nie warto kupować gotówki na zapas. W nieprzewidzianych sytuacjach zdecydowanie warto mieć karty płatnicze.

Za pomocą karty kredytowej lub używanej na co dzień karty debetowej będziemy mogli podjąć gotówkę lub po prostu płacić kartą. Zwróćmy uwagę na to, że przy takim rodzaju płatności prawdopodobnie będziemy mieli dodatkowe opłaty doliczone do kwoty transakcji.

Warto też jednak zwrócić uwagę, że w przypadku zakupu gotówki oplata za zakup, a następnie sprzedaż środków walutowych będzie również miała wpływ na nasze finanse.

Gdzie kupić mniej popularne waluty?

Najpopularniejsze waluty kupimy nawet w małych miejscowościach. Co jednak, gdy potrzebujemy gotówki w mniej popularnej walucie. Zdarzają się kantory, szczególnie te zlokalizowane w dużych miastach, które zapewniają również możliwość kupna bardziej egzotycznych pieniędzy.

Zawsze sprawdzajmy jednak, czy taka wymiana jest opłacalna, ponieważ w tym przypadku kurs waluty może być wysoki. W takim przypadku, jeśli koniecznie potrzebujemy tej waluty, warto kupić ją jedynie na pierwszy dzień pobytu.

Często bardziej opłacalną opcją jest zakup najbardziej popularnych walut (dolar amerykański lub euro), a następnie na miejscu zakup potrzebnych nam na miejscu środków. W takim przypadku warto mieć karty walutowe. Pozwoli to płacić na miejscu kartą a pierwszą gotówkę w razie potrzeby wypłacić z lotniskowego bankomatu.

Może konto walutowe?

Większość polskich banków oferuje karty płatnicze walutowe. Najczęściej są to karty debetowe, lecz na rynku zdarzają się również karty kredytowe w euro.

W niektórych bankach konieczna jest osobna karta płatnicza do dokonywania opłat w walucie obcej, czasami jednak już przy wyrabianiu karty do konta głównego można poprosić, aby była to karta wielowalutowa.

Pozwala to na spore oszczędności. Przede wszystkim wtedy możemy kupować walutę w kantorze internetowym wtedy, kiedy nam się to opłaca.

Pamiętajmy jednak, że niektóre kantory internetowe są otwarte w określonych godzinach, szczególnie te oferowane przez banki. Najczęściej nie dotyczy to instytucji finansowych, które oferują karty przedpłacone. Doładujemy ją określoną kwotą np. ze swojego konta głównego i możemy korzystać tylko z tych pieniędzy.

Wybierając takie rozwiązanie, warto zapoznać się z opiniami na jego temat, aby późniejsze korzystanie z wybranej karty płatniczej było najbardziej komfortowe. Przeczytajmy również dokładnie regulamin usługi. Zawsze warto sprawdzić czy nie ma w nim niekorzystnych zapisów.

Ich dużą zaletą jest nie tylko możliwość zakupu walut i późniejszego ich wykorzystania, ale również możliwość przewalutowania w czasie rzeczywistym nawet na bardzo egzotyczne waluty. Przy korzystaniu z takiego rozwiązania warto zwrócić uwagę dodatkowe opłaty np. za przewalutowanie w weekendy czy wypłaty gotówki kartą płatniczą z bankomatów.

Bardzo często jednak dokonując płatności taką kartą płatniczą mamy możliwość uzyskania korzystniejszych kursów walut niż przy wielokrotnym przewalutowaniu gotówki (np. ze złotówek na euro, a następnie na lokalną walutę).

Warto też zwrócić uwagę na inny produkt oferowany przez tego typu fintechy - wirtualne karty płatnicze.

Tradycyjne karty walutowe a wirtualne

Instytucje oferujące walutowe karty płatnicze często również pozawalają na korzystanie w dedykowanej aplikacji z jednorazowej wirtualnej karty płatniczej. Mogą się one przydać choćby przy rezerwacjach internetowych.

Kupując bilety lotnicze w znanej, międzynarodowej firmie możemy być raczej spokojni o dane karty. Jednak gdy mamy dokonać płatności kartą w lokalnej firmie, o której nie posiadamy dużo informacji warto dla bezpieczeństwa zrobić to za pomocą wirtualnej karty płatniczej.

Może nam oszczędzić to wielu nieprzyjemności związanych z potencjalnym wyciekiem naszych danych płatniczych. W przypadku jednorazowej karty wirtualnej będziemy mieć zdecydowanie mniej problemów, jak w przypadku płatności kartą kredytową.

Już za tydzień rozwiniemy temat bezpieczeństwa na wyjazdach zagranicznych.

Powiązane oferty

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Ivana Palace (PKT)

28.09.2024 - 01.10.2024 (3 dni)

Śniadanie, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW SPA BLISKO CENTRUM MIASTA
1 331 zł 1 031 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Atol (PKT)

09.06.2024 - 12.06.2024 (3 dni)

Bez wyżywienia, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS BEZ PASZPORTU BLISKO CENTRUM MIASTA
1 572 zł 1 072 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Cascadas (PKT)

28.09.2024 - 01.10.2024 (3 dni)

Bez wyżywienia, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM SPA ZJEŻDŻALNIE WODNE
1 392 zł 1 092 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Boulevard Boutique (PKT)

09.06.2024 - 12.06.2024 (3 dni)

Śniadanie, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU BLISKO CENTRUM MIASTA
1 676 zł 1 100 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Diamond (PKT)

28.09.2024 - 01.10.2024 (3 dni)

All inclusive, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU SPA W CENTRUM MIASTA
bardzo dobry 1 opinie
5
1 495 zł 1 195 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Calypso (PKT)

28.09.2024 - 01.10.2024 (3 dni)

All inclusive, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
1 548 zł 1 198 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Alba (PKT)

28.09.2024 - 01.10.2024 (3 dni)

All inclusive, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW W CENTRUM MIASTA
1 687 zł 1 258 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Imperial Resort (PKT)

28.09.2024 - 01.10.2024 (3 dni)

All Inclusive Plus, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU BASEN KRYTY AQUAPARK
1 723 zł 1 288 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Bestseller!
5.4/6 6 oceny

Albania / Riwiera Albańska / Durres

Hotel Amfora - Rego Food Friends

02.06.2024 - 09.06.2024 (7 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Katowice , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU SPA POKAZY KULINARNE
bardzo dobry 6 opinie
5.4
3 059 zł 1 299 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Blue Pearl (PKT)

28.09.2024 - 01.10.2024 (3 dni)

All inclusive, Krakow , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU
1 600 zł 1 300 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Wyświetlanie: 10 z 187