Bezpieczeństwo w podróży: Płatności za granicą

Rego-Bis, 07.04.2023

Wybierając zorganizowane wakacje, biuro podróży bierze na siebie organizację naszego wyjazdu. Nie musimy się wtedy martwić o nocleg czy bilet lotniczy. Mimo tego na wakacjach nie ominie nas konieczność dokonywania choćby drobnych płatności w obcej walucie. Ważne jest, aby robić to w taki sposób, aby przy okazji nie narazić się na niebezpieczeństwo.

Wymiana walut w kantorze

Jeśli zdecydujemy się na wymianę walut w punkcie stacjonarnym, możemy spotkać się z różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Istnieją jednak sposoby, aby zminimalizować ryzyko.

Wybierz punkt wymiany, który jest godny zaufania. Jeśli mamy dostęp do internetu zawsze warto sprawdzić, czy posiada posiada pozytywne opinie od innych klientów.

Zawsze wybieraj oficjalne kantory walutowe lub banki, a nie nieoficjalne miejsca, takie jak stoiska uliczne czy podchodzący do ciebie ludzie proponujący wymianę gotówki. Mimo, że często kuszą korzystnymi kursami możesz stać się ofiarą oszustwa.

Przy wymianie walut warto poprosić o to, żeby pieniądze były nam wydane w mniejszych nominałach. Ułatwi to nam później płatności gotówką za drobne zakupy.

Przed dokonaniem transakcji sprawdź kurs wymiany (można skorzystać z jednego z wielu kalkulatorów walut dostępnych w internecie), aby upewnić się, że otrzymasz sprawiedliwą cenę. Trzeba pamiętać, że w niektórych miejscach marża sprzedawcy będzie większa. Tak jest najczęściej np. w punktach wymiany na lotniskach.

Zdarzają się nieuczciwe kantory działające w miejscach o zwiększonym ruchu turystycznym. Miejsca takie próbują robić biznes na nieznajomości kursów walut przez turystę, oferując bardzo nieuczciwe kursy.

Nie ufaj sprzedawcom, którzy oferują zbyt dobre, aby było to prawdziwe kursy. Ze względów bezpieczeństwa lepiej nie podążać za takimi osobami do wskazanych przez nich nieoficjalnych kantorów zlokalizowanych często w odludnych miejscach. Istnieje ryzyko, że staniemy się ofiarą oszustwa lub po prostu zostaniemy napadnięci.

Niezależenie gdzie wymieniamy gotówkę, przed okienkiem warto przeczytać na wywieszonej tablicy aktualny kurs waluty i samemu przeliczyć jaką kwotę powinniśmy otrzymać. Następnie sprawdźmy przy kasjerze otrzymane pieniądze, aby potwierdzić że wszystko się zgadza.

Wybierając wakacje z oferty biura podróży Rego-Bis będą państwo mieli dostęp do rezydenta, który doradzi w razie potrzeby w wyborze sprawdzonego miejsca wymiany walut.

Uważajmy na podróbki i wycofane pieniądze

Zwróćmy na to uwagę, szczególnie gdy będziemy zmuszeni wymienić pieniądze w miejscu nie budzącym naszego zaufania. Ryzyko oszustwa istnieje również gdy chcemy zapłacić większym nominałem za drobne zakupy.

Zapoznajmy się w internecie jak wygląda waluta którą będziemy się posługiwali i jakie ma zabezpieczenia. Wtedy będziemy mogli zorientować się że banknot jest fałszywy.

Zdarzają się również oszustwa polegające na próbie przekazania turyście wycofanych walut. Jeśli choćby pobieżnie zdecydujemy się zapoznać z wyglądem obowiązującej waluty, to nie staniemy się ofiarą tego typu oszustwa.

 

Wyplata waluty w bankomacie

Korzystanie z bankomatu jest niezwykle wygodną opcją pozyskania gotówki na wyjeździe zagranicznym. Pierwsze bankomaty spotkamy już w terminalu zaraz po wylądowaniu.

W znanych kurortach turystycznych bez problemu skorzystamy z najpopularniejszych w Polsce kart Visa i Mastercard. Możemy wypłacać gotówkę zarówno za pomocą kart debetowych, jak i kart kredytowych. Jeśli jednak płacimy z konta w polskiej walucie, zwróćmy uwagę na to, ile będziemy ponosili dodatkowych opłat.

Aby płatności były bezpieczne, zawsze wybieraj bankomat, który znajduje się w bezpiecznej okolicy, a nie w odosobnionym miejscu lub na mniej uczęszczanej ulicy. Najlepiej korzystać z bankomatów znajdujących się wewnątrz banków lub centrów handlowych.

Sprawdź, czy bankomat wygląda na nieuszkodzony i nie ma na nim zainstalowanych podejrzanych elementów, takich jak kamerki lub dodatkowe urządzenia do wprowadzania danych.

Zazwyczaj złodzieje instalują komplet nakładek na bankomat (jedna część montowana jest w miejscu, gdzie wsuwa się kartę do bankomatu, druga - z zainstalowaną kamerą, jako dodatkowy baner świetlny - podwieszana jest w górnej części urządzenia). Taki zestaw rejestruje dane zawarte na pasku magnetycznym naszej karty, a za pomocą kamery odczytuje wprowadzany PIN.

Spotyka się też specjalne nakładki na klawiaturę, które zamiast kamery przesyłają przestępcom nasz kod pin. Wszystkie te urządzenia najłatwiej rozpoznać po tym, że nie są dobrze wkomponowane w obudowę bankomatu np. ruszają się lub widać ślady kleju montażowego.

Bądź czujny i zwróć uwagę na inne osoby, które znajdują się w pobliżu bankomatu. Zbyt dobrym pomysłem nie jest pozwolić, aby ktoś obcy pomagał Ci w korzystaniu z bankomatu lub rozpraszał Cię w trakcie. Pamiętaj również o tym, żeby schować pobrane z urządzenia pieniądze w bezpieczne miejsce zaraz po ich pobraniu. Chodzenie z większą ilością gotówki w ręce nie jest najlepszym pomysłem nawet w bezpiecznych dzielnicach.

 

Płatności kartą płatniczą za granicą

Według wielu podróżników jest to najkorzystniejsza forma płatności za granicą. Aby jednak było to bezpieczne, warto przestrzegać kliku ważnych reguł.

Przed wyjazdem powiadom swój bank o planowanym podróżowaniu i miejscach, w których zamierzasz korzystać z karty płatniczej. To pomoże bankowi monitorować Twoje konto i uniknąć potencjalnych oszustw. Pozwoli też uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, w której bank zablokuje kartę uznając, że to nie my się nią posługujemy.

Takie odblokowanie jest możliwe, jednak może zająć trochę czasu. Najczęściej można to zrobić przez aplikację mobilną banku lub dzwoniąc na dedykowaną infolinię. Zdarzają się jednak przypadki, że bank uzależniał odblokowanie karty płatniczej od osobistej wizyty w oddziale w Polsce.

Nie oddawaj również karty płatniczej innym osobą. Nie pozwalaj by podczas płatności kelner czy sprzedawca zabierał ją np. na zaplecze w celu dokonania transakcji. Jest to niebezpieczne i może doprowadzić do skopiowania naszej karty płatniczej, dzięki czemu przestępca będzie mógł opróżnić nasze konto.

Przyglądajmy się również kwotą wyświetlanym na terminalu płatniczym. Nieuczciwy wychodząc z założenia, że podczas wakacji jesteśmy beztroscy i rozkojarzeni dlatego nie zwrócimy uwag na to, że kwota do zapłaty wzrosła o parę euro.

Jak logować się do bankowości elektronicznej

Będąc na wyjeździe zagranicznym, często chcemy kontrolować wydatki. Interesuje nas np. po jakim kursie wymiany walut została rozliczona nasza płatność za pomocą karty kredytowej. Często też musimy opłacić rachunki, o których zapomnieliśmy gdy byliśmy zajęci przygotowaniem do wakacji.

Musimy wtedy jednak zachować szczególną ostrożność. Nie zaleca się korzystania z publicznych sieci Wi-Fi do dokonywania transakcji za pomocą karty płatniczej czy logowania do bankowości internetowej. Korzystanie z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi może ujawnić Twoje dane osobowe, a także dać dostęp do twojego konta bankowego nieuprawnionym osobą.

Dlatego warto przed wyjazdem za granicę włączyć wieloetapowe logowanie do konta oraz ustawić odpowiednie limity przelewów i płatności kartą w bankowości elektronicznej swojego banku.

 

Powiązane oferty

Tylko w Rego
4.7/6 15 oceny

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Ochryda

Hotel Millenium Palace

09.09.2024 - 16.09.2024 (7 dni)

Śniadanie, Warszawa - Radom , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS KLIMATYZACJA SIŁOWNIA BEZ PASZPORTU SPA W CENTRUM MIASTA
bardzo dobry 15 opinie
4.7
2 199 zł 2 129 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 2 129 zł
Szczegóły
Tylko w Rego
4.8/6 18 oceny

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Ochryda

Hotel Unique Resort & Spa

24.06.2024 - 01.07.2024 (7 dni)

Śniadanie, Warszawa - Radom , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN BEZ PASZPORTU SPA W CENTRUM MIASTA BLISKO CENTRUM MIASTA
bardzo dobry 18 opinie
4.8
2 999 zł 2 439 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 2 739 zł
Szczegóły
Serwis plażowy gratis
All inclusive
4.7/6 10 oceny

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Ochryda

Hotel Granit

09.09.2024 - 16.09.2024 (7 dni)

All inclusive, Warszawa - Radom , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
bardzo dobry 10 opinie
4.7
3 399 zł 2 529 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 3 129 zł
Szczegóły
Animacje RegoClub
Tylko w Rego
All inclusive
Bestseller
5.2/6 36 oceny

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Ochryda

Laki Hotel & Spa

24.06.2024 - 01.07.2024 (7 dni)

All inclusive, Warszawa - Radom , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU BASEN KRYTY SPA ANIMACJE REGO CLUB
bardzo dobry 36 opinie
5.2
3 289 zł 2 559 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 3 159 zł
Szczegóły
Tylko w Rego
5/6 15 oceny

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Sveti Stefan

Hotel Maiva

09.09.2024 - 16.09.2024 (7 dni)

Light All Inclusive, Warszawa - Radom , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU SPA
bardzo dobry 15 opinie
5
2 859 zł 2 749 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 2 749 zł
Szczegóły
Tylko w Rego
Zwiedzanie
5/6 5 oceny

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Sveti Stefan

Hotel Maiva i Perła Bałkanów

09.09.2024 - 16.09.2024 (7 dni)

Light All Inclusive, Warszawa - Radom , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU SPA WYCIECZKI W CENIE
bardzo dobry 5 opinie
5
2 859 zł 2 749 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 2 749 zł
Szczegóły
Animacje RegoMeli Club
Serwis plażowy gratis
Tylko w Rego
All inclusive
Animacje
5.5/6 26 oceny

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Sveti Stefan

Hotel Aqualina

24.06.2024 - 01.07.2024 (7 dni)

All inclusive, Warszawa - Radom , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM
bardzo dobry 26 opinie
5.5
3 199 zł 2 879 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 3 079 zł
Szczegóły