Bezpieczeństwo w podróży: Płatności za granicą

Rego-Bis, 07.04.2023

Wybierając zorganizowane wakacje, biuro podróży bierze na siebie organizację naszego wyjazdu. Nie musimy się wtedy martwić o nocleg czy bilet lotniczy. Mimo tego na wakacjach nie ominie nas konieczność dokonywania choćby drobnych płatności w obcej walucie. Ważne jest, aby robić to w taki sposób, aby przy okazji nie narazić się na niebezpieczeństwo.

Wymiana walut w kantorze

Jeśli zdecydujemy się na wymianę walut w punkcie stacjonarnym, możemy spotkać się z różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Istnieją jednak sposoby, aby zminimalizować ryzyko.

Wybierz punkt wymiany, który jest godny zaufania. Jeśli mamy dostęp do internetu zawsze warto sprawdzić, czy posiada posiada pozytywne opinie od innych klientów.

Zawsze wybieraj oficjalne kantory walutowe lub banki, a nie nieoficjalne miejsca, takie jak stoiska uliczne czy podchodzący do ciebie ludzie proponujący wymianę gotówki. Mimo, że często kuszą korzystnymi kursami możesz stać się ofiarą oszustwa.

Przy wymianie walut warto poprosić o to, żeby pieniądze były nam wydane w mniejszych nominałach. Ułatwi to nam później płatności gotówką za drobne zakupy.

Przed dokonaniem transakcji sprawdź kurs wymiany (można skorzystać z jednego z wielu kalkulatorów walut dostępnych w internecie), aby upewnić się, że otrzymasz sprawiedliwą cenę. Trzeba pamiętać, że w niektórych miejscach marża sprzedawcy będzie większa. Tak jest najczęściej np. w punktach wymiany na lotniskach.

Zdarzają się nieuczciwe kantory działające w miejscach o zwiększonym ruchu turystycznym. Miejsca takie próbują robić biznes na nieznajomości kursów walut przez turystę, oferując bardzo nieuczciwe kursy.

Nie ufaj sprzedawcom, którzy oferują zbyt dobre, aby było to prawdziwe kursy. Ze względów bezpieczeństwa lepiej nie podążać za takimi osobami do wskazanych przez nich nieoficjalnych kantorów zlokalizowanych często w odludnych miejscach. Istnieje ryzyko, że staniemy się ofiarą oszustwa lub po prostu zostaniemy napadnięci.

Niezależenie gdzie wymieniamy gotówkę, przed okienkiem warto przeczytać na wywieszonej tablicy aktualny kurs waluty i samemu przeliczyć jaką kwotę powinniśmy otrzymać. Następnie sprawdźmy przy kasjerze otrzymane pieniądze, aby potwierdzić że wszystko się zgadza.

Wybierając wakacje z oferty biura podróży Rego-Bis będą państwo mieli dostęp do rezydenta, który doradzi w razie potrzeby w wyborze sprawdzonego miejsca wymiany walut.

Uważajmy na podróbki i wycofane pieniądze

Zwróćmy na to uwagę, szczególnie gdy będziemy zmuszeni wymienić pieniądze w miejscu nie budzącym naszego zaufania. Ryzyko oszustwa istnieje również gdy chcemy zapłacić większym nominałem za drobne zakupy.

Zapoznajmy się w internecie jak wygląda waluta którą będziemy się posługiwali i jakie ma zabezpieczenia. Wtedy będziemy mogli zorientować się że banknot jest fałszywy.

Zdarzają się również oszustwa polegające na próbie przekazania turyście wycofanych walut. Jeśli choćby pobieżnie zdecydujemy się zapoznać z wyglądem obowiązującej waluty, to nie staniemy się ofiarą tego typu oszustwa.

 

Wyplata waluty w bankomacie

Korzystanie z bankomatu jest niezwykle wygodną opcją pozyskania gotówki na wyjeździe zagranicznym. Pierwsze bankomaty spotkamy już w terminalu zaraz po wylądowaniu.

W znanych kurortach turystycznych bez problemu skorzystamy z najpopularniejszych w Polsce kart Visa i Mastercard. Możemy wypłacać gotówkę zarówno za pomocą kart debetowych, jak i kart kredytowych. Jeśli jednak płacimy z konta w polskiej walucie, zwróćmy uwagę na to, ile będziemy ponosili dodatkowych opłat.

Aby płatności były bezpieczne, zawsze wybieraj bankomat, który znajduje się w bezpiecznej okolicy, a nie w odosobnionym miejscu lub na mniej uczęszczanej ulicy. Najlepiej korzystać z bankomatów znajdujących się wewnątrz banków lub centrów handlowych.

Sprawdź, czy bankomat wygląda na nieuszkodzony i nie ma na nim zainstalowanych podejrzanych elementów, takich jak kamerki lub dodatkowe urządzenia do wprowadzania danych.

Zazwyczaj złodzieje instalują komplet nakładek na bankomat (jedna część montowana jest w miejscu, gdzie wsuwa się kartę do bankomatu, druga - z zainstalowaną kamerą, jako dodatkowy baner świetlny - podwieszana jest w górnej części urządzenia). Taki zestaw rejestruje dane zawarte na pasku magnetycznym naszej karty, a za pomocą kamery odczytuje wprowadzany PIN.

Spotyka się też specjalne nakładki na klawiaturę, które zamiast kamery przesyłają przestępcom nasz kod pin. Wszystkie te urządzenia najłatwiej rozpoznać po tym, że nie są dobrze wkomponowane w obudowę bankomatu np. ruszają się lub widać ślady kleju montażowego.

Bądź czujny i zwróć uwagę na inne osoby, które znajdują się w pobliżu bankomatu. Zbyt dobrym pomysłem nie jest pozwolić, aby ktoś obcy pomagał Ci w korzystaniu z bankomatu lub rozpraszał Cię w trakcie. Pamiętaj również o tym, żeby schować pobrane z urządzenia pieniądze w bezpieczne miejsce zaraz po ich pobraniu. Chodzenie z większą ilością gotówki w ręce nie jest najlepszym pomysłem nawet w bezpiecznych dzielnicach.

 

Płatności kartą płatniczą za granicą

Według wielu podróżników jest to najkorzystniejsza forma płatności za granicą. Aby jednak było to bezpieczne, warto przestrzegać kliku ważnych reguł.

Przed wyjazdem powiadom swój bank o planowanym podróżowaniu i miejscach, w których zamierzasz korzystać z karty płatniczej. To pomoże bankowi monitorować Twoje konto i uniknąć potencjalnych oszustw. Pozwoli też uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, w której bank zablokuje kartę uznając, że to nie my się nią posługujemy.

Takie odblokowanie jest możliwe, jednak może zająć trochę czasu. Najczęściej można to zrobić przez aplikację mobilną banku lub dzwoniąc na dedykowaną infolinię. Zdarzają się jednak przypadki, że bank uzależniał odblokowanie karty płatniczej od osobistej wizyty w oddziale w Polsce.

Nie oddawaj również karty płatniczej innym osobą. Nie pozwalaj by podczas płatności kelner czy sprzedawca zabierał ją np. na zaplecze w celu dokonania transakcji. Jest to niebezpieczne i może doprowadzić do skopiowania naszej karty płatniczej, dzięki czemu przestępca będzie mógł opróżnić nasze konto.

Przyglądajmy się również kwotą wyświetlanym na terminalu płatniczym. Nieuczciwy wychodząc z założenia, że podczas wakacji jesteśmy beztroscy i rozkojarzeni dlatego nie zwrócimy uwag na to, że kwota do zapłaty wzrosła o parę euro.

Jak logować się do bankowości elektronicznej

Będąc na wyjeździe zagranicznym, często chcemy kontrolować wydatki. Interesuje nas np. po jakim kursie wymiany walut została rozliczona nasza płatność za pomocą karty kredytowej. Często też musimy opłacić rachunki, o których zapomnieliśmy gdy byliśmy zajęci przygotowaniem do wakacji.

Musimy wtedy jednak zachować szczególną ostrożność. Nie zaleca się korzystania z publicznych sieci Wi-Fi do dokonywania transakcji za pomocą karty płatniczej czy logowania do bankowości internetowej. Korzystanie z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi może ujawnić Twoje dane osobowe, a także dać dostęp do twojego konta bankowego nieuprawnionym osobą.

Dlatego warto przed wyjazdem za granicę włączyć wieloetapowe logowanie do konta oraz ustawić odpowiednie limity przelewów i płatności kartą w bankowości elektronicznej swojego banku.

 

Powiązane oferty

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Ochryda

Przelot - OCHRYDA

26.08.2024 - 02.09.2024 (7 dni)

Bez wyżywienia, Katowice , samolot

zobacz na mapie

BEZ PASZPORTU TYLKO PRZELOT
1 569 zł 1 299 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Tylko w Rego
Bestseller!
4.7/6 15 oceny

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Ochryda

Hotel Millenium Palace

10.06.2024 - 17.06.2024 (7 dni)

Śniadanie, Katowice , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS KLIMATYZACJA SIŁOWNIA BEZ PASZPORTU SPA W CENTRUM MIASTA
bardzo dobry 15 opinie
4.7
2 329 zł 1 889 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Animacje RegoMeli Club
Serwis plażowy gratis
Tylko w Rego
All inclusive
Bestseller!
5.4/6 27 oceny

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Sveti Stefan

Hotel Aqualina

10.06.2024 - 17.06.2024 (7 dni)

All inclusive, Katowice , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM
bardzo dobry 27 opinie
5.4
3 369 zł 2 299 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Tylko w Rego
All inclusive
Bestseller!
5.2/6 36 oceny

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Ochryda

Laki Hotel & Spa

17.06.2024 - 24.06.2024 (7 dni)

All inclusive, Katowice , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU BASEN KRYTY SPA
bardzo dobry 36 opinie
5.2
3 459 zł 2 299 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Serwis plażowy gratis
All inclusive
Bestseller!
4.7/6 11 oceny

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Ochryda

Hotel Granit

10.06.2024 - 17.06.2024 (7 dni)

All inclusive, Katowice , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
bardzo dobry 11 opinie
4.7
3 519 zł 2 399 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Tylko w Rego
Bestseller!
4.9/6 19 oceny

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Ochryda

Hotel Unique Resort & Spa

26.08.2024 - 02.09.2024 (7 dni)

Śniadanie, Katowice , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU SPA W CENTRUM MIASTA BLISKO CENTRUM MIASTA
bardzo dobry 19 opinie
4.9
3 169 zł 2 679 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Ochryda

Hotel Bellevue

02.09.2024 - 09.09.2024 (7 dni)

Śniadanie, Katowice , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
bardzo dobry 8 opinie
4.8
2 959 zł 2 679 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Tylko w Rego
5.1/6 10 oceny

Macedonia Północna / Macedonia Zachodnia / Ochryda

Hotel Inex Olgica

26.08.2024 - 02.09.2024 (7 dni)

Śniadanie, Katowice , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS PRZY PLAŻY KLIMATYZACJA SIŁOWNIA BEZ PASZPORTU BASEN KRYTY SPA
bardzo dobry 10 opinie
5.1
3 479 zł 3 199 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły