Relaks na środku oceanu ? Najpiękniejsze plaże Madery

17.10.2022   Idealna destynacja

Odizolowana na Oceanie Atlantyckim portugalska Madera to górzysta wyspa wulkaniczna, gdzie przez cały rok panują doskonałe warunki pogodowe. Większość turystów przybywających na Maderę zachwyca się wspaniałą przyrodą (lasy wawrzynolistne) i korzysta z wielu pieszych szlaków, które wyspa ma do zaoferowania. Madera nie ma reputacji miejsca typowo plażowego, ale jej plaże są zdecydowanie warte odwiedzenia. Woda oceanu Atlantyckiego jest krystalicznie czysta z każdej strony wyspy, chociaż po stronie północnej ocean może być czasami bardziej burzliwy niż w części południowej. Kilka plaż Madery może poszczyć się naturalnym czarnym piaskiem wulkanicznym, popularne są również żwirowe. Cześć wybrzeża jest niezwykle malownicza i doskonale nadaje się do robienia zdjęć. Na maderskich plażach można delektować się ponchą (lokalny koktajl na bazie trzciny cukrowej) albo słynnym, lokalnym winem Madera i słuchać szumu oceanu. Istnieje też możliwość uzupełnienia (zwłaszcza zimą) opalenizny na ciepłych, czarnych piaskach. Niezależnie czy się wybiera na rodzinne wakacje czy romantyczny wypad we dwoje na Maderze - uważanej za jedną z najpiękniejszy wysp na świecie każdy znajdzie plaże dla siebie.

Praia do Vigário w Camara de Lobos

Miejscowość Camara de Lobos słynie z małego portu, gdzie stoją zacumowane kolorowe łodzie. Posiada malowniczą starówkę z mnóstwem restauracji. Jednak największym atutem tego miejsca jest żwirowa plaża uważana za jedną z najpiękniejszych na Maderze. Fale są czasami wzburzone, ale widoki na klif Cabo Girao o wysokości 589 metrów zapierają dech w piersiach i nadają tej części wybrzeża niepowtarzalny klimat. Na plaży znajdują się przebieralnie i prysznice a w sezonie jest pilnowana przez kilku ratowników.

Praia do Porto do Seixal

Dzięki wyjątkowej scenerii położona na północnym wybrzeżu wyspy naturalna piaszczysta plaża Seixal jest jedną z najczęściej fotografowanych miejsc na Maderze.  Jej piękny, cienki czarny piasek wraz z ciemnoniebieską wodą oceanu wyraźnie kontrastują z niezwykle zielonym tłem gór. 

Woda w oceanie jest zazwyczaj spokojna, co sprawia, że to bezpieczne miejsce do pływania.

Warto wybrać się na spacer po molo przy plaży, aby zobaczyć fale rozbijające o skały. A miłośnicy skakania do wody mogą wykorzystać molo, aby zanurzyć się w oceanie.

Plaża Calheta

Położona na południowym wybrzeżu, najbardziej słonecznej części wyspy plaża Calheta to idealne miejsce na całodzienny relaks. Otoczona przez niewielkie falochrony, które sprawiają, że jest to bezpieczne miejsce do pływania. W strefie kąpieli nie powinno być żadnych fal ani prądów, dzięki czemu nawet małe dzieci mogą bez problemów wejść do oceanu. Calheta była pierwszą plażą na Maderze z importowanym, złotym piaskiem. Spokojne lazurowe wody i piaszczyste nabrzeże zaprasza do relaksu przy łagodnych falach i wygrzewania się na złocistym piasku. Obok plaży znajduje się promenada z takimi udogodnieniami jak jak toalety, przebieralnie, boiska do siatkówki i restauracje.