Rajski Ksamil. Co zobaczyć w perle Bałkanów w 2022?

Rego-Bis, 16.05.2022

Plaże

Ksamil słynie przede wszystkim z pięknych plaż z krystalicznie czystą wodą. Najbardziej znana to Bora-Bora. Interesujące są także plaże położone na cyplu, skąd można dostać się na cztery niewielkie wysepki. Zlokalizowane są one przy ulicy „Rruga 4 Ishujt”, czyli ulicy czterech wysp. Spokojniejsze plaże to Paradise i Lori Beach. Miłośnicy pływania z rurką mogą wybrać się na kamieniste plaże za portem rybackim.

Promenada

Osoby lubiące spacery powinny przejść się promenadą. Rozpoczyna się ona niedaleka plaży Bora-Bora i prowadzi do początku miejscowości. Ma długość ponad jednego kilometra. Wieczorem pojawiają się na niej sprzedawcy oferujący m.in. pamiątki, biżuterię. Jest to ulubione miejsce Albańczyków na xhiro, czyli tradycyjny spacer, kiedy można spotkać znajomych.

Kawiarnia Blue Eyes

Jest zlokalizowana na wzgórzu dominującym nad Ksamil. Stamtąd jest bardzo ładny widok na miasteczko. Na terenie kawiarni znajduje się tunel wydrążony w skale przez wojskowych w okresie komunistycznym. Można nim przejść na drugą stronę wzgórza, skąd doskonale jest widoczne skłone jezioro Butrinit.  

Kodra Bajames, czyli wzgórze migdałowe

Kodra Bajames (wzgórze migdałowe) to miejsca z najpiękniejszymi widokami w Ksamil. Łatwo jest je zlokalizować, dzięki ustawionym na szczycie antenom komunikacyjnym. Aby trafić należy skorzystać z drogi, która prowadzi na plażę Pema e Thate i tuż przed samym szczytem skręcić w drogę prowadzącą do anten. Trasa przebiega przez wiejskie obszary Ksamil. Na szczycie można delektować się niesamowitymi widokami. Z jednej strony widać Ksamil, Sarandę oraz góry położone bezpośrednio nad morzem Jońskim na Riwierze Albańskiej. Z drugiej strony można dostrzec większą część greckiej wyspy Korfu wraz z najwyższym szczytem Pantokratorem (906 m). Wprawne oko zauważy także twierdzę Ali Paszy z Tepelene znajdującą się na wyspie w kanale Vivari. Broniła ona dostępu do Butrinitu od strony morza. Doskonale jest widoczna Cieśnina Korfu, czyli najwęższe miejsce pomiędzy Albanią kontynentalną i Korfu. W 1946 roku doszło w niej do jednego z pierwszych starć zimnej wojny. W wyniku wejścia na miny zostały uszkodzone dwa brytyjskie niszczyciele. Zginęło 44 marynarzy.  Następstwem tego incydentu było zerwanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Wielką Brytanią a Albanią. Zostały one wznowione dopiero w 1991 roku. Poniżej wzgórza znajduje się budynek z anteną. Jest to baza radarowa marynarki albańskiej. Na Kodra Bajames można zobaczyć jeden z symboli Albanii, czyli bunkry. W okresie komunistycznym powstało ponad 600 000 tego typu umocnień. W Ksamil były budowane od 1968 roku.