Przewodnik po Słowenii, czyli dlaczego warto pojechać do tego kraju?

Rego-Bis, 29.06.2021

Nie da się ukryć, że tym, co przyciąga turystów do Słowenii, jest fakt, że jest to bardzo małe państwo. Jego powierzchnię można porównać do naszego województwa podlaskiego, dlatego dość łatwo można go zwiedzić. W kraju tym dostępnych jest bardzo dużo różnorodnych atrakcji dla turystów, co więcej, można też podziwiać niezwykle zróżnicowany krajobraz i obcować z naturą. Słowenię na pewno wyróżnia także ciekawa architektura miast, która kusi osoby zafascynowane urbanistyczną sztuką. Dlaczego jeszcze warto pojechać do tego kraju? Zapraszamy do przeczytania artykułu będącego krótkim przewodnikiem po Słowenii.

Kilka słów o Słowenii

Słowenia jest państwem położonym w Europie Środkowej nad Morzem Adriatyckim. Stolicą tego niewielkiego kraju jest Lublana, a językiem urzędowym oczywiście słoweński. Co ciekawe, osoby interesujące się historią, z pewnością wiedzą, że Słowenia powstała po rozpadzie byłej Jugosławii i jest najbardziej rozwiniętym krajem pod względem gospodarczym z tych państw, które powstały po rozpadzie. Mimo wszystko nie aż tak popularnym turystycznie, jak na przykład Chorwacja.

To, co przyciąga turystów do Słowenii, to piękne góry, źródła termalne, kolorowe wybrzeża i fragment półwyspu Istria, a także krasowe jaskinie. Jak wiadomo, Słowenia graniczy od zachodu z Włochami i widać tam bardzo duże wpływy pomieszania dwóch kultur: włoskiej i słowiańskiej. Mieszkańcy Słowenii są gościnni, uprzejmi, uwielbiają zabawy i chętnie odkrywają uroki miasta przed turystami. Jeśli zatem planujesz wycieczkę do tego kraju, warto wybrać okres od maja do października, kiedy jest tam naprawdę dobra pogoda. Walutą obowiązującą w Słowenii od 2007 roku jest oczywiście euro.

Co warto zobaczyć w Słowenii?

W zależności od tego, w jaki sposób lubisz spędzać wakacje, możesz wybrać się nad Morze Adriatyckie i do nadmorskich miejscowości. Możesz też zdecydować się na nieco aktywniejszy wypoczynek i wędrować po górach lub też odwiedzić kilka okolicznych miast. Z pewnością na uwagę zasługuje Maribor. Jest to drugie, co do wielkości miasto w tym kraju. Uważane jest za centrum kulturalne i gospodarcze. Tuż nad miastem wznosi się godny uwagi XV-wieczny zamek, który warto przynajmniej podziwiać z daleka.

Jest także kilka miejsc w Mariborze, gdzie warto zajrzeć. Na pewno osoby, które uwielbiają świątynie sakralne, powinny wybrać się do Katedry św. Jana Chrzciciela, a także odwiedzić synagogę i bazylikę w Świętej Marii Matki Litościwej. Na uwagę zasługuje również późnogotycki ratusz miejski.

Jeśli już zdecydujesz się na urlop w Słowenii, odwiedź także Lublanę, stolicę tego kraju. Ciekawostką tego miejsca jest na pewno to, że jest to jedna z najmniejszych europejskich stolic, której powierzchnia przypomina nieco naszą rodziną Zieloną Górę. Znajduje się tam jednak bardzo wiele różnorodnych budynków, a także typowa Starówka, po której przechadza się co roku spora liczba turystów. Przez stolicę płynie rzeka Lubljanica, a wokół niej zlokalizowane są liczne hale targowe.

Niedaleko ratusza znajduje się oczywiście Katedra Świętego Mikołaja, a także fontanna Robba. Co ciekawe, wokół centrum zlokalizowanych jest bardzo wiele restauracji, barów i galerii sztuki, dzięki temu na pewno uda Ci się wybrać najbardziej atrakcyjne miejsce do zwiedzenia.

Czy w Słowenii jest drogo?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, w Słowenii obowiązuje waluta euro, dlatego ceny automatycznie są nieco wyższe, niż na przykład w Polsce. Mimo wszystko nie jest to kraj oblegany przez turystów, dzięki czemu jest tam dużo taniej niż w Chorwacji. Jeśli szukasz zatem ciekawych miejsc na wakacje dla siebie i rodziny, być może warto wybrać się właśnie do Słowenii.

Słowenia jest jednym z państw, które należały kiedyś do byłej Jugosławii. Jest to niewielkich rozmiarów kraj, którego powierzchnia jest porównywana często do niektórych województw zlokalizowanych w Polsce. Będąc w Słowenii, można zobaczyć bardzo wiele różnorodnych zabytków lub też spędzić czas na wybrzeżu Morza Adriatyckiego.

Udostępnij