Najpiękniejsze jeziora Europy

Rego-Bis, 08.05.2020

Wakacje nad jeziorem

Najczęstsze miejsca kojarzone z wypoczynkiem i relaksem to morskie wybrzeże lub góry. Możliwości jest znacznie więcej! Osoby które lubią zwiedzać, mogłyby powiedzieć że równie przyjemnie odpoczywa się poznając zabytki dużego, gwarnego miasta. Pasjonaci żeglugi, wędkarstwa, sportów wodnych i mniej zatłoczonych plaż, stwierdziliby że najlepszy urlop, to ten spędzony nad jeziorem

W Europie środkowej mamy liczne, przepiękne jeziora, wokół których powstaje rozwinięta infrastruktura turystyczna. Takie miejsca mogą być gwarancją udanego wypoczynku, jak i pięknych widoków!

1.    Jezioro Ochrydzkie
Zbiornik wodny dzielony między Albanię i Macedonię Północną. Według wielu badań, to najstarsze jezioro w Europie. Jest także najczystsze! Przejrzystość krystalicznej tafli wody sprawia niebywałe wrażenie. Jezioro, wraz z położonym nad jego brzegiem miastem Ochryda, uznaje się za jeden z najpiękniejszych regionów Półwyspu Bałkańskiego. Warto tu przyjechać by zwiedzić okoliczne zabytki, wybrać się w rejs po jeziorze i docenić jego piękno. Odkryto tu ponad 200 endemicznych (żyjących tylko tutaj) gatunków zwierząt, z których najpopularniejsza jest ryba Plasica. Z jej ości wytwarza się słynne perły ochrydzkie, które mogą stanowić idealną pamiątkę z pobytu na wybrzeżu najczystszego europejskiego jeziora.  

2.    Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie, Szkodra, Albania

Jezioro położone na granicy czarnogórsko-albańskiej, słynące z bogatej flory i fauny i niesamowicie pięknych widoków. Malowniczą atrakcję stanowi miejsce ujścia rzeki Moračy do jeziora. Inną ciekawostką są zlokalizowane na jeziorze wyspy, na których znajdują się stare monastyry. Wyspa Grmožur zaś nazywana jest „bałkańskim Alcatraz”, ponieważ w czasach osmańskich, jak i w okresie istnienia Jugosławii, znajdowało się tu więzienie dla wrogów politycznych. Duża część zbiornika wodnego znajduje się pod ochroną czarnogórskiego Parku Narodowego Jeziora Szkoderskiego. Największe miasto zlokalizowane na brzegu to albańska Szkodra. Taflę jeziora pokrywają przepiękne lilie wodne. Jest to też miejsce bytowania 281 gatunków ptaków, z których najbardziej znane są kormorany małe, podgorzałki zwyczajne oraz unikatowe pelikany kędzierzawe. 

3.    Mazury
Kolejne opisywane miejsce, jest nam bardzo bliskie geograficznie, ale nie mogło go zabraknąć w tym zestawieniu. Kraina Jezior Mazurskich, nazywana „Krainą tysiąca jezior”, to miejsce tak samo piękne i niezwykłe na spędzenie swojego urlopu, jak pozostałe wspominane w zestawieniu zbiorniki wodne. W Polsce północno-wschodniej jezior nie znajduje się 1000, jak potocznie się przyjęło, a aż 2500! Jeziora połączone są ze sobą kanałami mazurskimi, tworząc system szlaków wodnych ciągnących się od Pisza aż do Węgorzewa. To właśnie tu znajdują się: największe polskie jezioro – Śniardwy  (o powierzchni 113, 8 km²), jak i najdłuższe – Jeziorak (długość 27,45 km). Okolica niemal w całości pokryta jest lasami. Mazury to rejon niezwykle piękny, sprzyjający relaksowi, kąpielom wodnym, wypoczywaniu na brzegu któregoś z jezior, obcowaniu z przyrodą oraz żegludze. Ze względu na niezmienioną przyrodę, tylko tu żyje, wymarły w pozostałych częściach Europy, gatunek dzikich koni spokrewniony z Tarpanami. Tutejsze jeziora słynne są także z licznych siedlisk niespotykanych w innych regionach ptaków, takich jak np. kormoran, łyska czy łabędź niemy. Tutejsza przyroda oraz piękna okolica, unikatowe są nie tylko w skali kraju, ale całej Europy.

4.    Jeziora Plitwickie

Jeziora Plitwickie, wodospady, Park Narodowy


Chorwackie Jeziora Plitwickie to słynny Park Narodowy, który nie jest propozycją miejsca wakacyjnego wypoczynku, ale stanowi idealną propozycję na jednodniową wycieczkę. Co prawda podczas tak krótkiej wyprawy uda się zobaczyć zaledwie fragment tego niebywałego miejsca, wpisanego na listę UNESCO, ponieważ jego powierzchnia obejmuje prawie 300 kilometrów kwadratowych. Jednak już spacer, trwający minimum 2 godziny jest w stanie idealnie zaprezentować urok tego miejsca. Plitvice to seria szesnastu jezior ułożonych kaskadowo. Bajkowa atmosfera oraz szum i bulgotanie wody, towarzyszą podczas całego spaceru po tym obszarze. Kolor wody mieni się i w zależności od jeziora, może przybierać kolor od zielonego, przez bladoniebieski, aż do jasnoszarego. Stwierdzono tu występowanie około 1100 gatunków roślin, licznych ryb, gadów, płazów oraz ptactwa. Panują to konkretne zasady, nie dozwolone jest opuszczanie oznakowanych ścieżek, a jako że jest to Park Narodowy, zabrania się biwakowania, kąpieli w jeziorach, łowienia ryb lub palenia ognisk. Nie jest to więc miejsce na tygodniowy wypoczynek, jak jeziora wspomniane wyżej, ale na pewno jest to absolutnie wyjątkowa atrakcja turystyczna