Miasta Albanii na liście UNESCO

Rego-Bis, 24.09.2021

Skarby UNESCO w Albanii


Butrint- wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1992 roku

Butrint - od czasów prehistorycznych miasteczko zasiedlane przez kolonię grecką, rzymian, które również było siedzibą biskupstwa. Po czasach świetności Bizancjum i okupacji Wenecjan przestało być zamieszkałe ze względu na pobliskie bagna i stałe z ich powodu zagrożenie. W dzisiejszych czasach jest to świetnie utrzymany kompleks muzealny, który odwiedzają setki turystów. 

Gijrokastra- wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2005 roku


Gijrokastra- miasto- muzeum- zlokalizowane jest około 250km od Tirany, bliżej miasta Saranda. Gijrokastra położona jest w dolinie rzeki Drino. Jej nazwa- według legendy- pochodzi od zamku na wzgórzu. Podobno podczas oblężenia tureckiego - siostra władcy- księżniczka Argyro rzuciła się z murów obronnych aby wróg nie pojął jej żywcem ( Argyro- kastro (zamek)). Druga teoria mówi, że nazwa pochodzi od greckiego plemienia Argyrokastronów- wciąż to miejsce zamieszkują Grecy a nawet znajduje się tam konsulat. 
Miasto- muzeum, srebrne miasto, kamienne miasto, miasto tysiąca schodów- jest wiele nazw tego pięknego miasteczka. Srebrne lub kamienne miasto- ze względu na kolor łupkowych dachów domów, które srebrzą się w słońcu. Miasto tysiąca schodów- położenie na trzech wzgórzach wymogło na mieszkańcach ten sposób zabudowy. 
W 2005 roku Gijrokastra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W mieście dominuje osmańska zabudowa z drewnianymi balkonami. Klimatyczne wąskie uliczki pełne tureckiej zabudowy, restauracje, kafejki i lokalne sklepiki dodają uroku, stąd Gijrokastra jest jednym z najczęśćiej odwiedzanych przez turystów miast w Południowej Albanii.

Berat- wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2008 roku


Berat to miasto muzeum, które zyskało uznanie jako jedno najlepiej zachowanych miast osmańskich. Położony około 130km od Tirany, u stóp łańcucha górskiego Tomor na brzegach rzeki Osum. Legenda o powstaniu miasta głosi, iż dwaj bracia- olbrzymi Tomorri i Shpiragu zakochali się w tej samej kobiecie, jednak żaden z braci nie chciał ustąpić- musiała nastąpić walka. Podczas walki bracia zadali sobie liczne rany- Tomorri bardzo długo bił mieczem przeciwnika- stąd pocięte zbocze obok miasta. Historia kończy się śmiercią obu braci, którzy upadając na twarz stworzyli pasma górskie rozciągające się nad rzeką, która powstała z łez kobiety o którą walczyli bracia. W Beracie- mieście tysiąca okien- można zachwycać się świetnie zachowaną architekturą okresu osmańskiego, poznać zwyczaje i warunki życia w dawnych czasach.