Jaskinie Demianowskie – Słowacki Skarb Przyrody

Rego-Bis, 03.08.2021

Spis treści

 

Jaskinie Demianowskie to największy  system jaskiń na Słowacji, o łącznej długości ponad 40 km. Znajdują się one w Tatrach Zachodnich i na terenie Parku Narodowego Tatry Niskie w rejonie Liptova.

Demianowska Jaskinia Wolności
Najbardziej znaną jest Demianowska Jaskinia Wolności, która rokrocznie przyciąga turystów swoimi wyjątkowymi kolorami i formacjami skalnymi. To najczęściej odwiedzana słowacka jaskinia. Chętni do zwiedzania mogą wybrać jedną z dwóch tras. Krótsza ma długość 1150 m, natomiast druga jest o równy kilometr dłuższa. W obu przypadkach należy pokonać także kilkaset schodów i kilkadziesiąt metrów różnicy wysokości.
Pierwszym i jednocześnie największym pomieszczeniem w całym systemie na trasie zwiedzania jest Wielka Komora. Z jej ścian ciągle skrapla się woda, zjawisko to nazywane jest wiecznym deszczem. W dalszej części mija się niemiej piękną Salę Różową oraz Galerię Kralową. Przez tysiące lat natura formowała tu wyjątkowe formy skalne jak stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, ale także perły jaskiniowe, sintrowe lilie wodne, czy formy gąbczaste. Ogromne wrażenie robią jaskiniowe  wodospady naciekowe, a największy z nich ma aż 20 metrów wysokości! Oprócz tego w Demianowskiej Jaskini Wolności można zobaczyć cały system podziemnych jeziorek. W ich przeźroczystych taflach widać całość niesamowitości jaskini.

Spacer wzdłuż potoku
Około dwóch kilometrów od Jaskini Wolności znajduje się druga zapierająca dech w piersiach jaskinia– Demianowska Jaskinia Lodowa. Przy wejściach do obu znajdują się parkingi, ale spacer pomiędzy nimi jest dobrym pomysłem. Przyjemna trasa biegnie przez dolinę Demianowską, którą płynie górski potok. Uroku dodają drewniane mostki i wychodnie skalne.
Demianowska Jaskinia Lodowa
To druga najbardziej popularna jaskinia spośród kilku w tym regionie. Jej długość wynosi 650 metrów, a różnica wysokości jedynie 48 metrów. Do zwiedzania udostępniona jest jedna trasa, której przejście zajmuje około 45 minut. Większość sal ma owalny kształt, ponieważ były modelowane przez erozję mrozową.  Warto zabrać ze sobą grubszą kurtkę, ponieważ temperatura w jaskini waha się od +0,4°C do +3°C. Dzięki tak niskim temperaturom możliwe jest utrzymanie największej atrakcji jaskini – lodu zalegającego w komorach, od którego pochodzi obecna nazwa jaskini. W dawnych czasach nazywano ją także jaskinią Smoczą, bo wg miejscowych legend kości znalezione w jednej z komnat pochodziły właśnie od smoków. W rzeczywistości to prehistoryczne kości niedźwiedzia jaskiniowego.
Choć wszystkie atrakcje okolic Liptova znajdują się jedynie około godziny jazdy od granicy z Polską, to zdecydowanie najlepszym wyjściem jest choć kilkudniowy wyjazd w tamte strony. W pobliżu kompleksu jaskiń znajduje się wiele hoteli oraz pensjonatów o różnym standardzie. To świetna baza wypadowa w pobliskie góry, a okoliczne szlaki są dedykowane zarówno dla początkujących jak i bardziej wprawnych turystów.