Chorwacja - symbole narodowe

Rego-Bis, 29.11.2021

Flaga i godło

Flaga składa się z trzech równych poziomych pasów czerwieni (góra), bieli i błękitu – barw pansłowiańskich. Barwy pansłowiańskie zostały przyjęte na Zjeździe (Kongresie) Słowiańskim w 1848 roku w Pradze. Było one wzorowane na ówczesnej fladze Rosji. Obecnie 6 państw ma na fladze barwy słowiańskie: Chorwacja, Republika Czeska, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia. Flaga Jugosławii także składała się z tych kolorów (w okresie komunistycznym z dodaną czerwoną gwiazdą). W centrum flagi znajduje się herb Chorwacji. Herb jest złożony z jednej tarczy głównej - szachownicy z 13 czerwonymi i 12 srebrnymi (białymi) polami. Zwieńczona jest ona pięcioma mniejszymi tarczami, które tworzą koronę nad tarczą główną. Pięć małych tarcz przedstawia pięć regionów historycznych (od lewej do prawej): Chorwację, Dubrownik, Dalmację, Istrię i Slawonię.

Kuna i lipa, czyli Chorwacka waluta

Ważnym elementem, z którym mimo rozwoju płatności elektronicznej nadal się spotykamy przy wyjazdach zagranicznych są lokalne pieniądze. Legalnym środkiem płatniczym w Chorwacji jest kuna, która dzieli się na 100 lip. Nazwa waluty nawiązuje do okresu średniowiecza, gdzie skóry kun były wykorzystywane w handlu jako miernik wartości. Na chorwackich banknotach możemy podziwiać takie zabytki jak choćby: starożytny rzymski amfiteatr w Puli, Pałac Dioklecjana w Splicie czy starówkę Dubrownika.

Krawat

Elegancko ubranego mężczyzny nie można sobie wyobrazić bez krawata. Co ciekawe ten element ubioru jak i jego nazwę zawdzięczamy Chorwatom. W przeszłości Chorwaci nosili kolorowe chusty. Otrzymywali je oni najczęściej od swoich ukochanych na czas długiej rozłąki (np. wyprawy wojennej). Dzięki temu prezentowi łatwo mogli wspominać swoje partnerki. Zwyczaj dawania talizmanów-przypominajek występował już w starożytnym Rzymie. Wtedy kobiety przekazywały swoim ukochanym niewielkie szklane flakoniki z własnymi łzami. Kolekcje takich naczyń można podziwiać w Muzeum Miasta Budwa (Czarnogóra).  W 1660 roku Chorwaccy najemnicy wzięli udział w paradzie w Paryżu dla Króla Ludwika XIV. Ich chusty przypadły do gustu zarówno samego królowi (sam zaczął je nosić), arystokracji jak i paryżanom. Francuzi z entuzjazmem przejęli ten element ubioru. Nazwali go na cześć Chorwatów cravate (francuskie à la croate – w stylu chorwackim).  Stąd się wywodzi nazwa krawatu w większości europejskich języków.

Gdyby Państwo chcieli zobaczyć chorwackiego symbole narodowe na własne oczy to warto wybrać się na piękną wyspę Hvar np. do Hotelu Sirena.