Szybenik, miasto pełne zabytków

Rego-Bis, 01.07.2021

Szybenik, miasto pełne zabytków

Polacy, którzy udają się do Chorwacji, czy to na stacjonarne wczasy, czy na nieco bardziej aktywny wypoczynek, połączony ze zwiedzaniem rozmaitych miejsc, w tym tutejszych miast i miasteczek, z reguły pamiętają o Splicie bądź - zwłaszcza - o Dubrowniku, zapominają jednak zazwyczaj o pełnym zabytków mieście, które dla Chorwatów jest tym, czym dla nas Gniezno. O Szybeniku, chorwackim Gnieźnie, opowiem Wam za moment, Wy zaś będzie mieć okazję, by go zobaczyć na własne oczy, kiedy wybierzecie jedną spośród wycieczek objazdowych do Chorwacji, jakie znajdziecie w ofercie Biura Podróży Rego-Bis

Chorwackie Gniezno

Dalmacja obfituje w ogromną liczbę miast i miasteczek, założonych przez rozmaitych fundatorów - najczęściej przez Ilirów i Greków, rzadziej przez Rzymian. Są to miasta sięgające swymi korzeniami daleko głębiej, aniżeli Szybenik, ten jednak może się poszczycić czymś, czego pozostałe mogą mu tylko pozazdrościć - jest najstarszym w Chorwacji miastem, założonym przez samych Chorwatów. Przybyli oni tutaj prawdopodobnie już w VII w., z Białej Chorwacji, którą historycy umiejscawiają w okolicach naszego Krakowa. Chorwaci okres ten nazywają dolazak Hrvata (przybycie Chorwatów) i wokół wydarzeń z nim związanych narosło wiele mitów, stąd nie powinno dziwić, że początki Szybenika są na wpół legendarne, podobnie jak polskiego Gniezna, z którym dalmatyńskie miasto łączy bardzo wiele, przede wszystkim zaś fakt bycia zalążkiem państwowości, o którym świadczą liczne wiekowe zabytki w tych pradawnych grodach. Warto jednak wspomnieć, że nazwa miasta na kartach historii pojawia się po raz pierwszy w 1066 roku, wymieniona w statucie chorwackiego króla Piotra Krzesimira IV, który zresztą obrał sobie to miejsce za swą stolicę, stąd częstokroć Szybenik zwany też jest grodem Krzesimira. To ważne miasto portowe w środkowej Dalmacji, od schyłku XIII w. siedziba biskupstwa, długo opierało się zakusom Wenecji, której jednak zmuszone było w końcu ulec na początku XV w. Już niespełna stulecie później Szybenikowi zaczęli zagrażać Turcy, których kolejne fale agresji rozbijały się o system obronny miasta, rozbudowywany sukcesywnie przez Wenecjan. Tym ostatnim zresztą Szybenik zawdzięcza nie tylko łańcuch solidnych umocnień, ale i charakter architektoniczny miasta, zdecydowanie włoski w wielu aspektach.

Zabytki Szybenika

Najwspanialszym zdecydowanie zabytkiem i symbolem niejako Szybenika jest z pewnością katedra św. Jakuba z XV w. Jest to przepiękna gotycko-renesansowa świątynia, wzniesiona zapewne na wcześniej tu istniejących założeniach świątynnych, wybudowana w całości z kamienia, bez użycia jakichkolwiek innych materiałów, w 2000 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Twierdza św. Mikołaja z kolei, wzniesiona przez Republikę Wenecką w XV w. u wejścia do Kanału Św. Antoniego, zwanego też Kanałem Szybenickim, który łączy Zatokę Szybenicką z Adriatykiem, to żywy dowód fortyfikacyjnego geniuszu Wenecjan i pamiątka ich potęgi w tej części Morza Adriatyckiego. Nad Starym Miastem dominuje dla odmiany potężna niegdyś twierdza św. Michała, zniszczona przez dwa wybuchy prochu, w XVII i XVIII w., które nadwyrężyły skutecznie jej obronny charakter. Dziś mieści się tam jedynie otwarta scena, ogrom jednak dawnej fortecy czuć nadal, zwłaszcza gdy spojrzy się na nią z nabrzeża. Z twierdzy św. Michała roztacza się wspaniały widok na Zatokę Szybenicką, ujście do niej rzeki Krki, Adriatyk, sam Szybenik, wreszcie pozostałe twierdze, tj. św. Jana (póki co niedostępna dla turystów) i Barone, interesującą zwłaszcza dla dzieci, z racji na zwiedzanie przy pomocy tzw. rozszerzonej rzeczywistości (specjalne okulary pomagają się przenieść w czasie i zobaczyć, co tu się działo przed wiekami). Naszej uwadze nie powinny też umknąć zabytki położone w sercu Starego Miasta, a zatem Pałac Biskupi i Pałac Rektorów, położony przy nabrzeżu, jak również renesansowy Ratusz i przepiękne wąskie uliczki szybenickiej starówki.