Albania Północna 2022 - co zwiedzić?

Rego-Bis, 02.11.2021

Kiedy myślimy o urlopie w Albanii przychodzą nam do głowy sielskie obrazki leniwego wypoczynku - plaża, morze, spokój. Jeśli wolicie bardziej aktywny wypoczynek - jest mnóstwo miejsc wartych odwiedzenia podczas wakacji na Riwierze Albańskiej lub Wybrzeżu Jońskim.

Zwykle wypoczynek odbywa się w Durres, Wlorze, Sarandzie lub Ksamilu. Albania nie jest dużym krajem, więc z powodzeniem można zwiedzić wiele, nawet odległych, miejsc. Dziś skupimy się na Albanii Północnej i Centralnej. 

Durres

Durres, czyli dawne Epidamnus lub Dyrrachium. Miasto założone zostało w VII w.p.n.e. przez korfijskich Greków. Miasto w swojej długiej historii przetrwało wiele najazdów i wojen, często zmieniali się jego przywódcy i zasiedlające je plemiona. Dopiero po II Wojnie Światowej miasto zaczęło się na nowo rozwijać a nawet stało się bazą sił pokojowych NATO. W mieście Durres poza Fabryką Koniaku, warto zobaczyć Pałac Sportu i. Ramazana Njali, pomnik Męczenników, Muzeum Martyrologii, Rotundę (pozostałości forum z V wieku), termy rzymskie, Nowy Meczet i neoklasycystyczny ratusz miejski.

Elbasan

Elbasan to miasto które odgrywało bardzo ważną rolę na szlaku handlowym słynnej Via Egnatia, która łączyła Imperium Romanum z Konstantynopolem. W tej chwili Elbasan jako trzecie co do wielkości miasto w Albanii,  nadal pozostaje centrum przemysłowym regionu. Warto zobaczyć kilka zabytków- zamek Elbasan, a właściwie pozostały po zamku mur obronny, starą wieżę zegarową, cerkiew Matki Boskiej, Meczet Królewski, łaźnie tureckie, Muzeum etnograficzne i fragment ulicy Egnatia, który pozostał nietknięty od dawnych czasów. 

Kruja 

Kruja to jedna z najbardziej urokliwych miejscowości turystycznych w centrum Albanii. Co roku miasto odwiedzają tysiące zagranicznych turystów. Kruja położona jest około 30 km na północny wschód od Tirany oraz kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Czarnogórą. Miasto zasłynęło w 1433 roku kiedy Skanderbeg odbił je z rąk Turków. Nazwa Kruja pochodzi od słowa krua, czyli źródło. Jej dzieje pochodzą aż z III w.p.n.e. choć wówczas nazywała się Zgerdesh lub Albanopolis. Najbardziej znane miejsca w Kruji to przede wszystkim pomnik bohatera narodowego - Skanderbega, zamek (Kalaja e Krujes), turecki bazar, Muzeum Skanderbega, wieża zegarowa, Muzeum Etnograficzne i klasztor bektaszytów. 

Szkodra

Szkodra to malowniczo położona miejscowość pomiędzy Górami Północnoalbańskimi, Jeziorem Szkoderskim a rzekami Drin, Buna i Kir. Trzęsienie ziemi w 1979 roku oszczędziło bardzo niewiele zabytkowych domów, dlatego warto zwrócić uwagę na nowoczesną architekturę miasta. Szkodra to najbogatsze miasto Albanii - jest to główny ośrodek kulturalny, gospodarczy, historyczny i religijny dla albańskich katolików. Miejsca, które warto zobaczyć to przede wszystkim niezwykłe Jezioro Szkoderskie, plac Demokracji, Wielki Meczet, kościół prawosławny, angielska wieża zegarowa, fototeka (najbogatsza w Europie kolekcja czarno-białych zdjęć Albanii), pomnik pięciu bohaterów Vigu, Teatr Migjeni, Miejskie Muzeum Historyczne, stadion i. Loro- Boriciego, katedra św. Szczepana, meczet Paruca i Ołowiany Meczet.