Południowa Prowincja

Południowa Prowincja

Południowa Prowincja to jeden z 9 regionów Sri Lanki, który słynie z pięknej przyrody i urzekających plaż. Jak nazwa wskazuje, jest to najbardziej na południe wysunięta część Sri Lanki, która obejmuje wybrzeże od popularnego turystycznego kurortu Bentota, aż po dzikie tereny Parku Narodowego Yala. Wzdłuż liczącej ponad 200 kilometrów linii brzegowej można znaleźć takie perełki jak miejscowość Galle – stolicę regionu, słynącą z dawnego holenderskiego fortu, czy malownicze plaże Tangalle, uchodzące za najpiękniejsze na wyspie. Południowa Prowincja – zdecydowanie jest mniej zagospodarowana niż zachodnia część kraju, przyciąga autentycznym charakterem, nie skażonym przez człowieka naturalnym pięknem i egzotyczną przyrodą. 


Najpopularniejszymi miejscowościami turystycznymi  Południowego wybrzeża są kurorty Bentota – znajdujący się tuż przy granicy z sąsiednią Zachodnią Prowincją oraz Hikkaduwa odległa ok 20 kilometrów od stolicy regionu Galle. Kurorty cieszą się popularnością dzięki pięknym piaszczystym plażom oraz dobrej infrastrukturze hotelowej o zróżnicowanym standardzie. Miejscowości oferują szeroki wybór sportów wodnych, a Hikkaduwa, którą upodobali sobie surferzy, miłośnicy windsurfingu i nurkowie, wypełniona jest luźną atmosferą tętniącego życiem kurortu.


Stolicą Południowej Prowincji jest kolonialne miasto Galle. W XVI wieku był to pierwszy europejski ośrodek na wyspie, założony przez portugalskich żeglarzy, a później przez długie lata kontrolowany przez holenderskich kupców. Galle było bramą do Cejlonu i głównym portem, z którego wypływały statki handlowe kursujące po Oceanie Indyskim. Dzisiejsze miasto składa się z dwóch części. Starsza, historyczna, gdzie dominują dawne holenderskie wpływy, może poszczycić się doskonale zachowanymi pozostałościami fortu oraz kolonialną zabudową z klimatycznymi uliczkami. Znajduje się tu muzeum kultury, najstarszy na wyspie kościół protestancki i Narodowe Muzeum Morskie. Nowsza część to typowe, średniej wielkości lankijskie miasteczko z małymi domkami i lokalnym targowiskiem.


Kierując się dalej w kierunku wschodnim, na zagranicznych turystów czekają mniej znane, aczkolwiek bardzo malownicze kurorty takie jak Koggala, Mirisa czy Tangalle. Ten region Sri Lanki wyróżniają piękne, często niezagospodarowane złociste plaże i naturalny charakter. Blisko stąd również do Parku Narodowego Yala, który jest jedną z największych atrakcji Sri Lanki.
 

Nie znaleziono ofert. Proszę zmienić kryteria wyszukiwania.