Zimą Wiedeń, latem Bałkany?

Rego-Bis, 05.08.2022

Jakie tereny na Półwyspie Bałkańskim na początku wieku XX wchodziły w skład Imperium Habsburgów? Była to przede wszystkim Chorwacja ale także część Czarnogóry (m.in. Zatoka Kotorska wraz z Kotorem) oraz Bośnia i Hercegowina (od 1878 roku protektorat, anektowana w 1908).

Jednym z wydarzeń które ukształtowały współczesny świat był zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda 28 czerwca 1914 roku w Sarajewie, który był bezpośrednią przyczyną I Wojny Światowej. Arcyksiążę a zarazem następca tronu Austro-Węgierskiego ożenił się mimo sprzeciwu rodziny z czeską hrabianką Zofią von Chotek. Wybranka Franciszka Ferdynanda nie była dostatecznie wysokiego stanu, dlatego ich małżeństwo było morganatyczne. Oznaczało to, że dzieci z tego związku nie mogły dziedziczyć tronu habsburskiego. Arcyksiążęca para większość czasu spędzała w przepięknym zamku Konopiszcze (około 50 km na południowy wschód od Pragi). Sarajewski zamach w którym zginęła także arcyksiężna został dokonany przez Serba pochodzącego z Bośni Gavrilo Principa. Ze względu na młody wiek Princip nie mógł zostać skazany na śmierć. Wyrok 20 lat pozbawienia wolności odsiadywał w twierdzy w czeskim mieście Terezin (zmarł tam na gruźlicę w 1918 roku). W czasie II Wojny Światowej w Terezinie znajdował się niemiecki obóz koncentracyjny.

W Wiedniu w Heeresgeschichtliches Museum (Muzeum Historii Wojskowości) można zobaczyć kabriolet Gräf & Stift Bois de Boulogne w którym jechała arcyksiążęca  para w momencie zamachu. Znajduje się tam również pistolet Browning FN Model 1910 wykorzystany przez Gavrilo Principa do zamachu oraz zakrwawiony mundur, w który był ubrany Franciszek Ferdynand.

Ważną role w początkach Muzeum Historii Wojskowości  odegrał arcyksiążę Rudolf, jedyny syn cesarza Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety (popularnie zwanej Sissy).  Arcyksiążę Rudolf zginął samobójczą śmiercią w miejscowości Mayerling w 1889 roku. Zrozpaczona Sissy, która zawsze uwielbiała podróżować, jeszcze w tym samym rozpoczęła budowę pałacu Achillion na greckiej wyspie Korfu. Obecnie pałac jest udostępniony do zwiedzania. Jest on jednym z punktów programu wycieczki fakultatywnej na Korfu organizowanej w czasie wczasów w albańskiej Sarandzie czy rajskim Ksamil. Co ciekawe, Ksamil - niezwykle popularny kurort z plażami w karaibskim stylu jest położony w Cieśninie Korfu, czyli najwęższym miejscu pomiędzy Albanią kontynentalną i wyspą Korfu. W linii prostej jest to zaledwie 3 kilometry.

Do Wiednia warto się wybrać szczególnie zimą aby w okresie przedświątecznym odkryć magię świąt.  W stolicy Austrii odbywają się słynne Weihnachtsmarkt czyli jarmarki świąteczne. Wiedeńskie Weihnachtsmarkt należą do jednych z najsłynniejszych na świecie. Jeżeli ma się ochotę odwiedzić jarmarki oraz zobaczyć arcyciekawe zabytki Wiednia warto pojechać na wycieczkę typu „express” Wiedeńska Magia Świąt Bożego Narodzenia organizowaną przez biuro podróży Rego-Bis. Jedną z najważniejszych atrakcji stolicy Austrii jest Wiener Staatsoper, czyli Opera Wiedeńska. Występował tam m.in. Placido Domingo, czyli jeden z trzech tenorów. Z Operą Wiedeńską jest związany także kolejny bałkański wątek.  W 1931 na leczenie do Wiednia przyjechał król Albanii Zog I.  Po obejrzeniu spektaklu na schodach budynku opery został on zaatakowany przez dwóch  zamachowców.  W czasie wymiany ognia zginął adiutant króla Albanii a inny członek dworu został ranny. Sam Zog I wyszedł z zamachu bez szwanku. Jego królewską willę można podziwiać w Durres, największych albańskim kurorcie.