Zalety wakacji na Bałkanach

Rego-Bis, 17.12.2021

Gdzie pojechać na urlop na Bałkany?

Półwysep Bałkański nazywany przez wielu również Bałkanami leży w Europie Południowej. Otoczony jest kilkoma morzami: od zachodu Morzem Adriatyckim oraz Jońskim, od wschodu Morzem Czarnym i Marmara, od południowego wschodu Morzem Egejskim. Na półwyspie tym leży, między innymi Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania, Macedonia Północna, Bułgaria. Dlaczego warto tam pojechać?

  • Chorwacja – kraj ten przyciąga przede wszystkim urokliwymi uliczkami, słoneczną pogodą oraz malowniczym, nieco skalistym krajobrazem
  • Bułgaria – znajduje się tam wiele atrakcji, które można zwiedzić. Z pewnością jest to świetny cel podróży dla turystów uwielbiających poznawać historię i kulturę danego miejsca. Osoby, które wolą spędzać czas na plaży również znajdą coś dla siebie. Popularnymi plażami są tu: White Lagoon oraz Oasis
  • Bośnia i Hercegowina – będąc w tym kraju, na pewno warto odwiedzić stolicę, czyli Sarajewo i zobaczyć okoliczne atrakcje turystyczne. Znajdują się tam, między innymi meczety, cerkwie, pałace. Na uwagę zasługuje również pyszna kuchnia i niewielkie kawiarenki.
  • Czarnogóra – jest to państwo, które popularnością konkuruje z Chorwacją. Turystów przede wszystkim przyciąga w te rejony lazurowe wybrzeże Adriatyku. W Czarnogórze znajdują się także jedne z piękniejszych plaż, jakie można znaleźć na całych Bałkanach.
  • Albania – choć jest to kraj, który nadal jest w dużej  mierze dopiero odkrywany przez turystów, warto wybrać się do miast, takich jak: Durres, Ksamilu, czy Sarandy. Albania zachwyca niepowtarzalnymi górzystymi terenami oraz pięknym wybrzeżem.
  • Macedonia Północna – kraj ten położony jest praktycznie pośrodku półwyspu Bałkańskiego. Jedną z największych atrakcji tego państwa jest oczywiście Jezioro Ochrydzkie, które znajduje się również na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nie da się ukryć, że do Macedonii Północnej powinni przede wszystkim wybrać się turyści, którzy uwielbiają wędrować po górskich szlakach. Praktycznie 80% Macedonii zajmują pasma górskie

Wakacje na Bałkanach – zalety

Decydując się na wakacje na Bałkanach, możesz spędzić świetnie swój urlop, relaksując się w luksusowym i dobrze wyposażonym hotelu lub pensjonacie. Co więcej, Bałkany wyróżniają się też jednym z najatrakcyjniejszych krajobrazów w całej Europie. Przepiękne i lazurowe wybrzeża, ciepła pogoda kojarzą się wielu turystom z typowymi wakacjami w tropikach. Mimo to tuż obok plaż i mórz znajdują się zapierające dech w piersiach pasma górskie i szlaki turystyczne. Nie da się zatem ukryć, że na wakacje na Bałkanach mogą zdecydować się zarówno osoby, które uwielbiają spędzać czas aktywnie, jak i wolą leniuchować na plaży lub basenie.

Na uwagę na pewno zasługuje również kuchnia bałkańska. Znajdziesz w niej wpływy europejskie połączone ze smakami kuchni śródziemnomorskiej oraz orientalnej. Dużą popularnością cieszą się dania wyraziste i ostre.

Wybierając się na wakacje na Bałkany, możesz liczyć na europejski standard, który łączy się z tradycyjną, bałkańską kulturą i zwyczajami. Z pewnością będąc na wczasach na półwyspie, możesz liczyć na świetną obsługę, pobyt w nowoczesnym hotelu lub pensjonacie, ale także na przepiękne widoki, lazurowe wybrzeża, zabytki i pyszną kuchnię. Warto pojechać na wczasy z rodziną lub przyjaciółmi między innymi do Albanii, Chorwacji, Czarnogóry, czy Bułgarii.