Wielkopolska na weekend

Rego-Bis, 27.04.2021

 Wielkopolska jest jest drugim największym województwem w kraju (29 826 km2), jest większa niż niektóre państwa np. od Izraela, Armenii, Słowenii, a ponad 2 razy większa od Czarnogóry i ponad 3 razy większa od Cypru. Na takim dość dużym terenie znajduje się kilkanaście ciekawych miejsc do zwiedzania. Wymienię tu kilka najważniejszych i najciekawszych, które warto odwiedzić na krótki wypad np. weekend.

Poznań- stolica Wielkopolski


    Zacznijmy, a jakże od Poznania czyli stolicy Wielkopolski. W Poznaniu warto spędzić minimum pół dnia, chociaż żeby poznać Poznań potrzeba tak naprawdę co najmniej jednego weekendu. W stolicy Wielkopolski przede wszystkim trzeba udać się na Stary Rynek pośrodku, którego dominuje piękny, renesansowy ratusz, a dookoła rynek ozdabiają kolorowe, ciekawie zdobione kamieniczki, tzw. Domki budnicze. Będąc na Starym Rynku trzeba go przejść dookoła i wybrać jedną z knajpek do posiedzenia na kawie lub spróbować lokalnej kuchni. Dla historyków dobrym pomysłem będzie odwiedzenie Muzeum Powstania Wielkopolskiego oraz spacer na Zamek Królewski z tarasem widokowym. W Poznaniu jest zbyt wiele ciekawych zabytków i miejsc, aby je te opisać. Dodam, że kolejnymi miejscami, które warto zobaczyć jest Ostrów Tumski z katedrą, gdzie pochowani są pierwsi władcy Polski i Palatium Mieszka I, a nieopodal bardzo fajne Muzeum Interaktywne Brama ICHOT. Po drugiej stronie miasta znajduje się Dzielnica Cesarska z Zamkiem Cesarskim. Przyjemny spacer można też odbyć dookoła jeziora Maltańskiego, gdzie Poznaniacy uprawiają sport na świeżym powietrzu.

Kórnik

    Innym ciekawym i wartym odwiedzenia miejscem jest Kórnik. Miejscowość ta leży dość blisko Poznania, można dojechać tam nawet na rowerze. Główną atrakcją tego miasteczka jest Zamek. Budowla powstała w średniowieczu i należała do rodziny Działyńskich. Zamek został przebudowany w XIX wieku. Można tu oglądać meble i posadzki z epoki, kolekcję obrazów, m.in. Rubensa, Baciarelliego czy Grottgera. Biblioteka zamkowa mieści wiele starodruków, m.in. rękopis III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, listy Tadeusza Kościuszki i Napoleona Bonapartego. Być może uda Wam się zobaczyć słynną Białą Damę – ducha właścicielki Teofilię z Działyńskich ubraną w białą suknię i przechadzającą się po zamku.

 

Kłodawa


    We wschodniej części Wielkopolski leży Kłodawa. Znajduje się tutaj największa, czynna kopalnia soli, m. in. kamiennej, potasowej i magnezowej. Sól została dobrze zbadana przez specjalistów, a mikroelementy zawarte w niej nazywane są "pierwiastkami życia". Sól kłodawska może idealnie zastępować sól morską w kuchni. Warto zjechać 600 m pod ziemię i przejść Kłodawską Podziemną Trasą Turystyczną, lawirując między korytarzami można zobaczyć jak kiedyś wydobywano sól. Dla fanów techniki polecamy zobaczyć maszyny używane przy wydobyciu soli. Głębokie korytarze kopalni zapewniają miły chłód w upalne dni.

Rogaliński Park Krajobrazowy


    Jedną z większych atrakcji Wielopolski są słynne Dęby Rogalińskie. Zlokalizowane są one w Rogalińskim Parku Krajobrazowym. Wybór Rogalina sąsiadującego z Dębami i sam Park Krajobrazowy będzie dobrym wyborem dla miłośników natury. Choć trzeba dodać, że Rogalin to nie tylko dęby ale też piękny pałac i ogród dookoła niego.  W sezonie miejsce jest odwiedzane przez wielu turystów.  Jeśli chcecie trochę spokoju możecie się udać za kościół i przed wami ukażą się dęby na polu. Będzie tam ich znacznie mniej niż przy samym Pałacu, ale widok tez będzie ciekawy dla oka. W sumie w całym parku znajdziecie ponad 2,000 dębów. Z czego ponad 500 z nich ma średnicę ponad 1 metra. Ponad połowa wszystkich dębów została objęta ochroną jako pomniki przyrody. Najsławniejsze z nich to Lech, Czech i Rus, mające około 700 lat, ostatnie badania wykazały, że Rus ma 800 lat. W szkole uczono nas, że najstarszy w Polsce jest Dąb Bartek. Najnowsze badanie dowodzą, że Bartek liczy około 650 lat, a więc Dęby Rogalińskie pod względem wieku wygrywają.


    Wielkopolska skrywa jeszcze dużo atrakcyjnych miejsc, które warto odwiedzić. Dla ciekawych tego regionu naszej ojczyzny można polecić jeszcze wizytę w Zamku w Gołchowie. Zamek otoczony jest lasem i parkiem, gdzie można podziwiać żubry. Po zachodniej stronie Poznania leży miejscowość Puszczykowo z domem i muzeum naszego słynnego podróżnika Arkadego Fiedlera. Jak widać Wielkopolsce jest co robić. Przyjedźcie i przekonajcie się sami!