Wizyta na lotnisku z małym dzieckiem - praktyczne wskazówki

Konrad, 22.06.2023

Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci przejść przez procedury lotniskowe i podróżować z dzieckiem bez stresu, obawy, że nie zdążycie na swój samolot, czy już na stanowisku odprawy mieli dość zbliżającego się urlopu.

Sprawdź wymagania dotyczące dokumentów

Przed podróżą upewnij się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty. Zarówno dla siebie, jak i dla dziecka. Sprawdź, jakie dokumenty potrzebne są, aby wjechać na terytorium danego kraju.

Na szczęście do coraz większej ilości popularnych kierunków wakacyjnych, nawet tych znajdujących się poza Unią Europejską, wjedziemy na samym dowodzie. Do takich państw należy np. Albania i Turcja.

Zadbaj z odpowiednim wyprzedzeniem o ważność dokumentów tożsamości, szczególnie dzieci. Najczęściej nie używamy ich na co dzień, przez co ciężko nam monitorować ich status.

Jeśli nieletni nie podróżuje z obojgiem opiekunów prawnych pamiętajmy również, że dziecko musi mieć pisemną zgodę na podróż podpisaną przez opiekunów, którzy nie odbywają z nim podróży.

Informacje sprawdzajmy przed wyjazdem na sprawdzonej, najlepiej rządowej stronie internetowej np. jeśli podróż odbywa się do jednego z krajów wspólnoty to na oficjalnej stronie Unii Europejskiej.

Zarezerwuj odpowiednie miejsce na pokładzie samolotu

Podczas rezerwacji biletu lotniczego zaznacz, że podróżujesz z małym dzieckiem. Sprawdź jakie są zasady wyboru miejsca na pokładzie zależnie od wieku dziecka np. od którego miesiąca życia nasza pociecha musi mieć wykupione osobne miejsce.

W przypadku, gdy dziecko może źle znosić podróż zastanów się również nad wykupieniem odpowiedniego miejsca np. w pobliżu toalety lub z większą przestrzenią na nogi. Jak jeszcze można ułatwić sobie życie na pokładzie samolotu?

Spakuj niezbędne rzeczy

Warto zabrać ze sobą na pokład wszystkie niezbędne rzeczy dla Twojego dziecka. Włączając w to pieluchy, chusteczki nawilżane, jedzenie, napoje, ulubione zabawki, zmienne ubrania i inne potrzebne przedmioty. Przeznacz na nie bagaż podręczny.

Pamiętaj, że w samolocie może być chłodno, więc warto zabrać również cieplejsze ubranie dla dziecka. Zadbaj również o zapewnienie swoim pociechom odpowiedniej rozrywki na pokładzie. Dla małych dzieci latanie, zresztą tak samo jak dla dorosłych, może być nurzące.

W przypadku dzieci najlepiej sprawdza się tablet z ulubionymi bajkami, książka czy mały zestaw kolorowanek. Co do starszych dzieci, najlepiej przypomnieć im wcześniej aby naładowały swoje gadżety elektroniczne i pamiętały, że na pokładzie samolotu nie będą mogły korzystać z Internetu.

Zorganizuj bagaż podręczny

Zorganizuj swój bagaż podręczny w taki sposób, aby mieć łatwy dostęp do rzeczy, których będziesz potrzebować podczas lotu. Umieść najważniejsze przedmioty, takie jak dokumenty do wejścia na pokład i kontroli paszportowej, przepustki, jedzenie i napoje, w miejscu łatwo dostępnym.

Pamiętaj żeby łatwo dostępne były również artykuły higieniczne, takie jak mokre chusteczki czy żel do dezynfekcji. Pakując te rzeczy pamiętaj jednak o tym. że produkty płynne na pokład samolotu można wnosić jedynie w opakowaniach o pojemności 100 ml, które wszystkie razem muszą się zmieścić w przezroczystym worku o pojemności 1 litra (oprócz żywności specjalnego przeznaczenia dla niemowląt - sprawdź zasady przed wylotem).

Resztę płynnych produktów musimy nadać w bagażu rejestrowanych lub wyrzucić przed wejściem do strefy kontroli bezpieczeństwa.

Przygotuj się na procedury bezpieczeństwa

Procedury bezpieczeństwa na lotnisku mogą być czasochłonne, zwłaszcza gdy podróżujesz z małym dzieckiem. Upewnij się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty przy sobie i przygotuj się do przejścia wymaganych procedur.

Pamiętaj, że każde lotnisko surowo podchodzi do obowiązujących w lotnictwie cywilnym zasad. Przestrzegania ich personel lotniska będzie wymagał również od podróżujących z dzieckiem na takich samych zasadach jak od innych pasażerów.

Dotyczy to np. zabawek imitujących broń czy pozostawiania rzeczy na terenie portu lotniczego. Są to zasady obowiązujące wszędzie, nie tylko np. na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie, czy innych słynących z podwyższonych zasad bezpieczeństwa, ale również w tych mniejszych znajdujących się w miejscowościach turystycznych.

Skorzystaj z udogodnień na lotnisku

Wiele lotnisk oferuje udogodnienia dla rodzin podróżujących z dziećmi. Przed podróżą sprawdź, czy lotnisko ma miejsca do karmienia, przewijania czy plac zabaw dla dzieci. Pomoże uczynić podróż z małym dzieckiem samolotem trochę przyjemniejszą dla naszej pociechy.

Jeśli na miejsce mamy zamiar dotrzeć samochodem, zadbajmy o to, aby wcześniej zarezerwować parking koło lotniska, co powinno pozwolić w komfortowy sposób dotrzeć do miejsca odprawy lotniskowej. Wykorzystaj te udogodnienia, aby umilić czas spędzany na lotnisku przed odlotem.

Zachowaj spokój i cierpliwość

Podróże z małym dzieckiem mogą być nieprzewidywalne, więc ważne jest, aby zachować spokój i cierpliwość. Nie stresuj się, jeśli dziecko jest niespokojne lub płacze. Skup się na zapewnieniu mu komfortu i uspokojeniu.

Pamiętaj, że sytuacja gdy rodzice zostawili dziecko na lotnisku zdarza się najczęściej w filmach. We wszystkich nieprzewidzianych sytuacjach, szczególnie tych zagrażających bezpieczeństwu, nie wahaj się poprosić o pomoc pracownika lotniska czy personelu linii lotniczych.

Wybierz odpowiednią odzież

Wybierz wygodną odzież zarówno dla siebie, jak i dla dziecka. Unikaj zbyt ciasnych ubrań, które mogą ograniczać ruchy i powodować dyskomfort.

Pamiętaj również o odpowiednim ubraniu dla dziecka w zależności od warunków atmosferycznych. W czasie podróży dziecko należy dbać, żeby nie było mu ani za zimno, ani za gorąco. Wtedy latanie samolotem może stanowić przygodę a nie męczarnię.

Podróżowanie samolotem z małym dzieckiem może być wyzwaniem, ale z odpowiednim planowaniem i przygotowaniem można uczynić wizytę na lotnisku bardziej komfortową.

Zapoznaj się z wymaganiami dotyczącymi dokumentów, spakuj niezbędne rzeczy, zorganizuj bagaż podręczny, przygotuj się na procedury bezpieczeństwa, skorzystaj z udogodnień na lotnisku, planuj przerwy i posiłki, zachowaj spokój i cierpliwość, wybierz odpowiednią odzież oraz bądź elastyczny i dostosuj się do potrzeb dziecka.

Dzięki tym praktycznym wskazówkom Twoja podróż na lotnisko z dzieckiem będzie mniej stresująca i bardziej przyjemna. Skup się na wspólnym spędzaniu czasu i ciesz się niezapomnianym doświadczeniem podróżowania z Twoim małym towarzyszem.