5 Miejsc, które trzeba odwiedzić spędzając wakacje w Albanii Północnej

Konrad, 08.08.2023

To prawdziwa perełka na mapie Europy, która coraz częściej przyciąga podróżników poszukujących unikalnych doświadczeń.

W tym artykule zapoznamy się bliżej z pięcioma fascynującymi miejscami, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wakacji w Albanii Północnej.

Każde z tych miejsc ma swoje własne uroki i atrakcje, które zachwycą zarówno miłośników historii, pięknych plaż, jak i kultury.

Durres - Złote Wybrzeże Albanii

Pierwszym punktem na naszej podróży po Albanii Północnej jest urokliwe miasto Durres, położone nad Adriatykiem.

To ważny ośrodek kulturalny i historyczny kraju, który posiada długą i barwną przeszłość. Durres to również popularna destynacja plażowa, co czyni je idealnym miejscem zarówno dla miłośników historii, jak i odpoczynku nad morzem.

Dlatego wybierając wypoczynek w Albanii Północnej z Rego-Bis - pionierem turystyki do Albanii z Polski, naszą bazą będzie właśnie Durres lub sąsiednie miejscowości turystyczne takie jak Golem.

Niezależnie czy wybierzemy wypoczynek w samym mieście lub spokojnych miejscowościach w okolicy, to dzięki tanim połączeniom autobusowym czy niedrogim taksówką będziemy mogli korzystać z całego spektrum atrakcji tego malowniczego regionu.

Atrakcje:

Durres Amfiteatr

Ten pochodzący z II w n.e. amfiteatr rzymski jest jednym z najlepiej zachowanych na całym obszarze Morza Śródziemnego i największych obiektów tego typu na półwyspie bałkańskim (pojemność ok 20 tys. widzów).

To fascynujące miejsce, gdzie można przenieść się w czasie i wyobrazić sobie walki gladiatorów. Po przeprowadzonych pracach konserwatorskich obiekt jest częścią Muzeum Archeologicznego w Durres i udostępniony jest do zwiedzania przez turystów

Zamek Durres

Jest to forteca zbudowana przez cesarza bizantyjskiego Anastazego w V w. n.e. Z antycznej budowli do naszych czasów zachowało się kilka wież, murów i trzy łuki przejazdowe.

Główna wieża zamku wraz z nadejściem straży Republiki Weneckiej została przebudowana, podczas tego remontu nabrała charakterystycznego okrągłego kształtu.

Za panowania Imperium Osmańskiego wieża została dodatkowo wzmocniona. Dzisiaj wieża nazywana jest wenecką i w pełni rolę restauracji.

Plaże Durres

Rejon może pochwalić się szerokimi, piaszczystymi plażami, które przyciągają turystów chcących spędzić czas na relaksie i kąpielach w krystalicznie czystych wodach Adriatyku. Znajdziemy plaże miejskie jak i takie gdzie płacąc kilka euro będziemy mogli wynająć pełny zestaw plażowy.

Gdy znudzi się nam plażowanie, będziemy mogli udać się na spacer jednym z licznych deptaków przy których warto wejść do jednej z licznych restauracji. Możemy wypić tam smaczną kawę lub zjeść świeże owoce morza. Jest to też idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych.


Kruja - Twierdza Skały i Skarbnica Historii

Kruja to jedno z najważniejszych historycznych miast Albanii Północnej, które odgrywało kluczową rolę w walkach o niepodległość kraju. To nie tylko malownicza miejscowość, ale także skarbnica kultury i tradycji albańskiej. Będąc w północnej Albanii koniecznie odwiedź to niezwykle ważne dla narodu albańskiego miejsce.

Atrakcje:

Twierdza

Usytuowana na skalistym wzgórzu twierdza była miejscem, gdzie bohaterski naród albański stawiał opór osmańskim najeźdźcom. Dziś można tu podziwiać muzeum dedykowane narodowemu bohaterowi, Skanderbegowi, oraz zachwycające widoki na okolicę. Niegdyś był to ważny punkt obronny tego regionu.

Zbudowana w XV wieku przez Skanderbega, bohatera narodowego Albanii, twierdza pełniła kluczową rolę w odpieraniu licznych najeźdźców i zachowywaniu niepodległości kraju.

Jej imponujące mury i wieże wciąż stanowią świadectwo heroicznej przeszłości, przyciągając licznych turystów. Z twierdzy roztacza się malowniczy widok na miasto Kruja oraz otaczające go pasma górskie, co czyni to miejsce jeszcze bardziej wyjątkowym.

Bazar w Kruji

Bazar w Kruji to pulsujące serce tego urokliwego miasta w Albanii Północnej. To kolorowe i tętniące życiem miejsce, gdzie od wieków odbywają się handlowe transakcje i wymiana kulturowych wpływów.

Na bazarze można zanurzyć się w autentycznej atmosferze lokalnego życia, przemierzając wąskie uliczki pełne straganów i stoisk. To idealne miejsce, aby zakupić tradycyjne albańskie wyroby rękodzielnicze, od ręcznie tkanych tkanin po ozdobne przedmioty.

Wielobarwne stoiska oferują lokalne smakołyki, owoce, warzywa oraz tradycyjne przysmaki, pozwalając podróżnikom doświadczyć prawdziwej kuchni albańskiej. Bazar w Kruji to także okazja do obcowania z miejscowymi mieszkańcami, poznawania ich historii i zwyczajów, co sprawia, że jest to niezapomniane doświadczenie dla każdego odwiedzającego.

Muzeum Etnograficzne

Jest to fascynujące okno na historię, kulturę i tradycje Albanii. Znajdujące się w historycznym centrum miasta, muzeum prezentuje bogactwo dziedzictwa etnograficznego tego regionu. Wnętrza muzeum ożywiają autentyczne eksponaty, takie jak tradycyjne ubrania, narzędzia rzemieślnicze i przedmioty codziennego użytku, ukazując życie codzienne Albańczyków.