Śladami Piłsudskiego. Madera - perła Atlantyku

29.12.2022   Strefa inspiracji

Portugalska wyspa Madera często jest nazywana perłą Atlantyku. Zlokalizowana jest na Oceanie Atlantyckim, około 520 kilometrów na zachód od wybrzeża Maroka.

Wakacje all inclusive na Maderze są bardzo chętnie wybierane. Wyspa wiecznej wiosny uznawana jest za krainę o szczególnych walorach zdrowotnych.

Od dawna stanowi cel podróży turystycznych i leczniczych. Z powodu łagodnego klimatu Madera ma reputację miejsca sprzyjającego regeneracji i "reperowaniu" zdrowia.

Zwiedzanie wyspy śladami Józefa Piłsudskiego

Jedną z atrakcji wyspy są polskie akcenty. Będąc na Maderze warto o nich pamiętać.

Na portugalskiej wyspie marszałek Józef Piłsudski spędził swój najdłuższy urlop. Mieszkał na niej od 21 grudnia 1930 do 22 marca 1931 roku.

Jeszcze w listopadzie 1930 roku współtwórca niepodległości Polski, a ówcześnie premier, poinformował swoich współpracowników o chęci dłuższego wypoczynku. Planował zadbać o swoje zdrowie i kondycję w ciepłych krajach.

Marszałek stanął przed nie lada trudnym wyborem. Musiał wybrać między Egiptem a Maderą. W jego wyobraźni, świadomości jedno przyjemne miejsce, wspaniałe miejsce walczyło o uwagę z drugim.

Wybór padł na portugalską wyspę, a wyjazd z zaśnieżonej, mroźnej Polski nastąpił 15 grudnia. Początkowo marszałek Piłsudski podróżował koleją. Dopiero w Lizbonie skorzystał ze statku.

Na Maderze wypoczywał w otoczonej murem, kameralnej willi „Quinta Bettencourt” w Funchal.

Obecnie na budynku znajdują się dwie tablice pamiątkowe. Pierwsza w języku portugalskim została ufundowana w 1934 roku z inicjatywy gubernatora wyspy.

Druga sporządzona w języku polskim i portugalskim głosi:

Marszałek Józef Piłsudski mieszkał w tym domu XII 1930 – III 1931 / w hołdzie pierwszemu Marszałkowi Polski rodacy”.

Na dole tablicy, wpis uzupełniono cyframi rzymskimi: „1931-1992”.

28 października 2009 Rada Miejska Funchal w czasie uroczystej sesji nadała jednemu z rond w mieście imię marszałka Józefa Piłsudskiego. Przywódca II Rzeczpospolitej obchodził 19 marca swoje imieniny.

Wykorzystując okazję, współpracownicy Piłsudskiego zarządzili akcję masowego przesyłania pocztówek z życzeniami. Z tego powodu na Maderę dotarło ponad milion pocztówek z Polski.

Pobyt Marszałka zakończył się 23 marca 1931 roku. Józef Piłsudski wszedł na pokład najnowszego polskiego niszczyciela „ORP Wicher” i popłynął w kierunku Gdyni.

Podróż z portugalskiej wyspy do Polski zajęła mu sześć dni. Do gdyńskiego portu okręt z marszałkiem zawinął 29 marca.

Wakacje na Maderze. Widok z Pico do Arieiro

Co jeszcze wyspa Madera oferuje? Co będąc na Maderze warto zobaczyć?

Pico do Arieiro to trzeci najwyższy szczyt Madery, na którym znajduje się „miradouro”, czyli tłumacząc z portugalskiego na polski - punktu widokowy. 

Można do niego łatwo dojechać samochodem lub dojść ścieżką pieszą, której przejście zajmuje około dwóch, trzech godzin. Wysiłek wart jest jednak zachodu.

Z Pico do Ariero wiąże się pewna ciekawostka. Zimą Pico jest jednym z nielicznych miejsc na wyspie, gdzie można spotkać opady śniegu. Na marginesie dodajmy, że najwyższe szczyty wyspy, będące atrakcją Madery, są kolejną atrakcją Madery.

Wróćmy jednak do Pico. Bowiem szczyt Madery zapewnia naprawdę zapierające dech w piersiach widoki na Curral das Freiras i dolinę poniżej. 

Gdy chmury są wystarczająco nisko, mogą utworzyć warstwę pomiędzy punktem widokowym a krajobrazem poniżej.

Jest to idealne miejsce do podziwiania zachodów słońca. Dla wielu jest to najbardziej przyjemne miejsce na wyspie, do którego wraca się z dużą przyjemnością. W lecie 2023 Madera może być bardzo dobrym pomysłem na wycieczkę, wczasy.

Atrakcyjne wczasy na Maderze. Jaskinie Sao Vicente

Ponad 890 000 lat temu, jaskinie Sao Vicente powstały w wyniku erupcji wulkanu. Zewnętrzna część strumienia lawy szybko się ochłodziła, podczas gdy wnętrze stygło dłużej.

W ten sposób powstały niezliczone rury lawowe, z których wiele jest otwartych dla publiczności od lat 90. XX wieku.

Cena wstępu zawiera przejście przez te niesamowite, podziemne jaskinie oraz pozwala na wizytę w centrum edukacyjnym poświęconym wulkanizmowi.

Świetna kolekcja i prezentacja zgromadzonych eksponatów dostarcza informacji o aktywności wulkanicznej i formacjach geologicznych niesamowitego krajobrazu Madery.