W czym tkwi unikalność Bałkanów?

Rego-Bis, 18.11.2020

Wakacje na Bałkanach!

Bałkany z roku na rok zdobywają coraz szersze grono fanów. To już nie tylko kurorty Bułgarii i Chorwacji, ale coraz częściej pozytywne opinie zyskują Albania, Czarnogóra a nawet położona nad Jeziorem Ochrydzkim Macedonia Północna. Bałkany to półwysep o powierzchni 470 tys. km², dziewięć krajów, trzy wielkie religie, wiele języków i ich dialektów oraz setki tradycji i jeszcze więcej pięknych miejsc. To region pięknej przyrody, gościnności,  pysznej kuchni i burzliwej historii, po których pozostało wiele zabytkowych budynków.
Bałkańskie krajobrazy są niezwykle urozmaicone, od wysokich majestatycznych gór, po rwące rzeki i krystalicznie czyste morza. Do tego magiczne jeziora, niezmienione przez człowieka tereny zielone oraz miasta ze starówkami sięgającymi najdawniejszych czasów, wpisanymi na listę UNESCO. Jest to więc niezwykle zróżnicowane miejsce, którego różne zakątki warto odwiedzić co najmniej kilka razy. Ciekawą propozycją może być wycieczka objazdowa po krajach bałkańskich, by dogłębniej poznać historię tych niezwykłych terenów. Dzięki pięknym morzom i jeziorom, któryś z kurortów Półwyspu świetnie sprawdzi się także jako miejsce relaksującego wypoczynku, przy okazji stanowiąc bazę wypadową na kilka wycieczek po okolicy.

Bałkany
Domeną tego regionu jest górsko-morski krajobraz. W niewielu miejscach na świecie góry wpadają niemal wprost do morza. A na Bałkanach takich miejsc jest mnóstwo! Przykład może stanowić chociażby Riwiera Makarska lub piękna wyżynna Czarnogóra, zwłaszcza Zatoka Kotorska. Góry pokrywają niemal cały Półwysep. Zachodnia część Bałkanów to Góry Dynarskie, ciągnące się niemal wzdłuż całego wybrzeża Morza Adriatyckiego, od Słowenii, aż po Albanię, przez Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Serbię, Kosowo i Czarnogórę. Wschód Półwyspu to zaś góry Macedonii Północnej z trzema parkami narodowymi: PN Pelister, PN Galiczica i PN Mawrowo oraz oczywiście niesamowite, majestatyczne góry Bułgarii zajmujące niemal 60% kraju. Najsłynniejszym pasmem górskim jest oczywiście Stara Płanina, zwana też górami Balkan – to od nich pochodzi nazwa całego półwyspu! Ponadto na terenie tego kraju wznoszą się dumnie Rodopy oraz masyw Riła. A wszystko to zlewa się z morskim krajobrazem, ponieważ Półwysep oblewany jest aż przez pięć mórz: przez Morze Czarne i Marmara od wschodu, Morze Egejskie od południowego wschodu oraz Morze Adriatyckie i Morze Jońskie ze strony zachodniej.
Bałkany pełne są malowniczych zbiorników wodnych. Nie tylko są tam wybrzeża pięknych mórz, ale także niesamowite jeziora, takie jak np. Jezioro Ochrydzkie! Według badań to najczystsze jezioro w Europie, jedno z najstarszych na świecie, którego wiek datuje się na 4 miliony lat oraz jedno z najgłębszych w tej części naszego kontynentu – w najgłębszych miejscach sięga 288 m. To miejsce magicznie piękne, otoczone przez ciekawe historycznie miejsca. Na jego wybrzeżu znajduje się miasto Ochryda, a jednym z jego symboli jest przepiękna cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo. Świątynia góruje osamotniona nad krawędzią klifu, na skalistym półwyspie, pięknie komponując się z jeziorem. Co prawda nie jest to najstarsza świątynia w Ochrydzie, nie jest też najcenniejsza, ale z pewnością – robi największe wrażenie.

Jezioro Ochrydzkie
Miasto Ochryda, jak i Jezioro Ochrydzkie, zostały w 1980 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Takich docenionych miejsc na Bałkanach jest całe mnóstwo! W każdym z tamtejszych krajów można odnaleźć ważny historycznie zakątek z piękną architekturą. W Albanii do tego typu zabytków można zaliczyć unikatowe Berat, Butrint oraz Gjirokastrę. Bułgaria ma aż dziewięć zabytków wpisanych na listę UNESCO, w tym przepiękny Nessebyr znajdujący się tuż obok popularnego kurortu Słoneczny Brzeg. Podobna liczba docenionych zabytków znajduje się w Chorwacji – jest ich aż osiem, a zaliczyć można do nich m.in. krajobraz kulturowy wyspy Hvar, Dubrovnik, starówki miast Split i Trogir oraz niebywałe Jeziora Plitwickie. W Czarnogórze zaś do najbardziej malowniczych miejsc, które także są pod ochroną UNESCO, zaliczono Park Narodowy Durmitor oraz tzw. „Przyrodniczy i Kulturowo-Historyczny Region Kotoru”, czyli po prostu region Zatoki Kotorskiej.
Wszystkie te miejsca słyną nie tylko z pięknej architektury, ale także z idealnych do wypoczynku warunków. Oferują w swoich okolicach dogodne, szerokie plaże. Dodatkowo Bałkany słyną z gościnności oraz przepysznego jedzenia i wina, więc możemy zagwarantować, że podczas wycieczki na Półwysep Bałkański nie będzie Wam brakować niczego! To jedno z najlepszych miejsc na spędzenie swojego urlopu lub na wybranie się w odkrywczą, pełną ciekawostek podróż!

Jezioro Ochrydzkie, Macedonia Północna